Dziwiliście się, że będzie można stawiać dwóje z łaski uświęcającej
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Polecamy artykuł Wyborcza Classic: ZOMO rozpędza demonstrację  - zdjęcia Krzysztofa Millera z lat 1989-1992.

W 1990 r. na łamach „Gazety Wyborczej” toczyła się debata o wprowadzeniu nauki religii do szkół, sprawa budziła wielkie emocje wśród naszych Czytelników. Z opublikowanych wtedy przez „Wyborczą” listów można wyczytać powszechne obawy przed wielorakimi konsekwencjami politycznej decyzji.

Co dziś daje nam lektura listów z 1990 r.? Zwłaszcza jeśli spojrzymy na to, jaka była rzeczywistość tuż po upadku komunizmu, a z jakimi wyzwaniami musimy zmagać się w 2018 r.? Piszcie: listy@wyborcza.pl.

Marsz w XIX w. Religia wraca do szkół w przededniu zaostrzenia prawa do aborcji

W Polsce dzieją się rzeczy, które powinny wzbudzić powszechne protesty, tymczasem panuje wokół nich dziwna cisza. Jeśli zatem moja opinia jest osamotniona, tym bardziej powinna być przedstawiona publicznie. Co wzbudza mój sprzeciw?

Po pierwsze, utrudnia się uzyskanie rozwodu. Zgodnie ze zmianami w kodeksie cywilnym uchwalonym przez Sejm rozwody udzielane będą przez sądy wojewódzkie, a nie rejonowe, co kilkakrotnie zmniejszy liczbę sądów, w których można uzyskać rozwód.

Po drugie, wprowadza się naukę religii do szkół i przedszkoli.

Po trzecie, Ministerstwo Zdrowia wydało w maju zarządzenie utrudniające kobietom dokonania zabiegu przerywania dąży (o czym środki masowego przekazu w ogóle nie informowały), a Senat poważnie rozważa ustawę o całkowitym zdelegalizowaniu przerywania ciąży.

Efekty tych posunięć będą i takie, których ich zwolennicy nie przewidywali.

Sądy wojewódzkie zalane zostaną sprawami rozwodowymi i sędziowie zamiast zajmować się przestępcami, wysłuchiwać będą sporów rozwodowych.

Gotów jestem założyć się, że nauka religii będzie najbardziej niepopularnym przedmiotem, i za pół roku w szkołach średnich nie więcej niż 20 proc młodzieży będzie dobrowolnie chodziło na lekcje religii.

Jeśli chodzi o przerywanie ciąży, skutków będzie kilka. Powstanie nowa grupa kryminalistów lekarzy, którzy będą wsadzani do więzienia. Sądy znowu nie znajdą czasu na prawdziwych przestępców. Na przerywanie ciąży stać będzie tylko kobiety zamożne, bo albo znajdą lekarzy, którzy dokonają zabiegu za odpowiednio wysoką sumę, albo wyjadą w tym celu za granicę. Wzrośnie natomiast śmiertelność kobiet niezamożnych, ponieważ będzie je stać jedynie na zabieg w warunkach dziewiętnastowiecznych.

Wszystkie te posunięcia przybliżają nas do Europy, tyle że tej z XIX w. Czy szanowni ustawodawcy i urzędnicy tego nie zauważyli?

Dla jasności – rozwodzić się nie zamierzam. Dzieci mieć – tak.

(Nazwisko znane redakcji, „Gazeta Wyborcza” z 10 sierpnia 1990 r.)

Chcę, aby moje dzieci uczęszczały na religię do kościoła

Wpadliśmy pod skrzydła następnej władzy totalnej i religia w nauczaniu powszechnym, choć tylu ludzi (sondaże, telefony do radia itd.) jest temu przeciwnych! Decyzję podjęto nagle, w wakacje, licząc na nieobecność zainteresowanych i chcąc metodą faktów dokonanych zapanować nad nową sytuacją. Liczy się oczywiście na bierność rodziców, którzy – będąc w zasadzie przeciw – nie będą walczyli o powrót do stanu poprzedniego, bo to wymaga czasu i sił, a dziecko i tak ma chodzić na religię.

Cóż to jest za PODKOMISJA wydająca takie INSTRUKCJE? I jakim prawem?!

Chcę, aby moje dzieci uczęszczały na religię do kościoła i nie chcę żyć w państwie, w którym na początku XXI wieku kwitnie nietolerancja.

A może zacząć zbierać drewno pod stosy?

(E.Ch., „ Gazeta Wyborcza” z 10 sierpnia 1990 r.)

Filozofia religijna zamiast religii w szkole

Nie powiem, że jestem przeciw wprowadzeniu lekcji religii do szkół, bo zaostrzy to dyskryminację dzieci prawosławnych, ewangelickich, żydowskich, z innych „mniejszości", niewierzących. Niech przecież „mniejszość” – ze swej strony – nie decyduje o „większości"!

Sam przeszedłem jeszcze kilka lat lekcji religii w szkole podstawowej przed ich skasowaniem i mogę zaświadczyć, że to nie na nich przeżyłem porcję bolesnej nietolerancji i kompleksów dziecięcych związanych z innowierstwem. Przeciwnie – mimo że na początku katechetka, choć dyskretnie, próbowała mnie nawracać, to potem sama się „nawróciła” i czułem, że obecność prawosławnego na lekcjach kazała jej ostrożniej poruszać pewne tematy. Podkreślę, że ponieważ byłem jedynym prawosławnym w całej szkole i nie było żadnych alternatywnych lekcji dla innowierców, moi rodzice zdecydowali, że nie ma żadnego powodu, bym ja, syn prawosławnego księdza, miał wychodzić z lekcji religii katolickiej, że niczym się tam „nie zarażę", skoro w mej parafii uczęszczałem na lekcje religii prawosławnej.

Co więcej, dziś uważam, że przy odpowiednim ułożeniu programu nauczania oraz uwagi ze strony dyrekcji i parafii, lekcje religii mogłyby się stać szkołą tolerancji, a nawet fascynacji innością religijną. Znam we Francji taką szkołę katolicką, która specjalnie poszukiwała dzieci prawosławnych, by w codziennym współżyciu uczyć swych wychowanków otwartości i tolerancji.

Uważam, że skoro nowy przedmiot byłby wprowadzony, to jego program powinien być poddany szerokiej dyskusji wśród autorytetów religijnych i intelektualnych w całym społeczeństwie. Skoro zajęcia byłyby hospitowane przez dyrekcję, a także może przez innowierców, myślę, że dałoby się stworzyć dobrą atmosferę ekumeniczną wokół nowego przedmiotu.

Dlatego też sprawy „mniejszości” nie uważam za argument przeciw nauce religii w szkole. Dlaczego więc jestem przeciwny?

Po pierwsze, obecnie Kościół w Polsce nie jest do tego trudnego zadania przygotowany. Pomijając nawet brak odpowiednich katechetów, duchownych bądź świeckich (fizyków czy anglistów w szkołach też brak), sama teologia w Polsce przeżywa ciągle kryzys rozdarcia między tradycjonalizmem (który się w szkołach skompromituje) a nowoczesnością, która jeszcze nie dała zadowalających owoców w postaci interpretacja Pisma Świętego opisu prawd wiary i historii Kościoła. Czy fenomen Kosidowskiego lub Tolkiena nie ostrzega nas? W nauczaniu parafialnym wszystkie słabości są leczone świętością sakramentów i misterium samego Kościoła. Lecz w szkole?!

Po drugie, można dostać „dwóję” z prawa Newtona, ale nie można dostać ani stawiać dwói z łaski uświęcającej!

Mam jednak propozycję konstruktywną: zamiast religii należałoby wprowadzić do szkół przedmiot filozofia religijna. Przedstawiałby filozofię europejską, z jej wielkimi problemami religijnymi, i pozaeuropejską, zaspokajając rosnącą fascynację Wschodem. Odciążałby nauczanie języka polskiego z nauki o Biblii, a nauczanie historii z problemów kościelnych. Dawałby obraz innych wyznań i religii niechrześcijańskich. Wykładać by go mogli teologowie duchowni i świeccy, filozofowie, psychologowie i socjologowie, wykształceni artyści. Ten materiał jest uczniom bezwzględnie potrzebny, jednak ich wyznanie wiary nie byłoby weń zaangażowane.

Zaś nauczanie religii w szkole należałoby ograniczyć do szkół kościelnych i chętnych do tego szkół prywatnych, które oby powróciły do nas i rozkwitały jako alternatywa szkół świeckich.

Jednak, mówiąc generalnie, nauczanie religii, katecheza są częścią modlitwy Kościoła i nikt nie powinien Go w tym wyręczać.

(Michał Klinger, świecki teolog prawosławny, „Gazeta Wyborcza” z 2 czerwca 1990 r.)

Piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Te listy pokazują mi, paradoksalnie, jedno: Polska jako państwo, nie ma sensu. Bismarck niestety miał rację.
  już oceniałe(a)ś
  35
  0
  W 1990 roku dosłownie jednostki były antyreligijne. Nie miałem z kim o tym dyskutować, bo ateistów po prostu nie było, a z osobami wierzącymi o religii nie da się rozmawiać, ponieważ są to ludzie, którzy mają tak spraną psychikę, że się nie da z nimi rozmawiać. Dziś prawie połowa jest przeciwna kościołowi.

  Obserwujemy ogromne zmiany mentalne i koniec kościoła w Polsce. Pedofilia zabiła Chrystusa, zabiła Boga, a partie polityczne mogą się pocałować w dupę. W dzisiejszych czasach przymusem można sobie...

  Jestem ateistą, bez żadnego boga, hej do przodu.
  @Czesio_
  "Obserwujemy ogromne zmiany mentalne i koniec kościoła w Polsce"

  "Ogromne zmiany" ? ponad 95% Polaków chrzci swoje dzieci, większość chce aby religia była nadal nauczana w szkołach.
  Cytując teologa: nie nazywajmy szamba perfumerią.
  już oceniałe(a)ś
  5
  7
  @zbirone
  Skad masz dane o 95% chrzczacych dzieci? A znasz dane o frekwencji w niedziele? Troche sie jednak od 1990 roku zmienilo. Nie czaruj sie.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @Czesio_
  Tak jest. Kiedy w 1990 pomstowałam na klechów, słyszałam od bliskich, że mówię, jak (świeżo upadła) komuna. Dzisiaj wszyscy ci ludzie przyznają mi rację. Trochę szkoda, że otwieranie oczu trwało prawie 30 lat.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Mnie te listy utwierdzają w przekonaniu, że ludzie o bardziej światłym światopoglądzie to są pojedyncze jednostki w tym kraju. Łatwo wpaść w iluzję na społecznościowych portalach jak i w realu we własnych towarzystwach, że Polacy mają dość średniowiecznego pojmowania rzeczywistości. Jednak ci wszyscy są w dużej mniejszości.
  @franzkafka
  ale byli, są, jest nas coraz więcej, więc jakaś tam nadzieja istnieje
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  A ja - przyznaję się - byłem za powrotem religii do szkół. I dzisiaj widzę, że to był wielki błąd - bo pozwolił armii niemądrych katechetów wpoić koszmarne przekonania młodzieży, która jest dzisiaj reakcyjna niczym Bourboni po Napoleonie.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Wiadomosc o wprowadzeniu religi do szkoly dobrze pamietam, poniewaz byla ona dla mnie i moich znajomych - mimo, ze wychowanaych w mniej lub wiecej katolickich rodzinach - sporym szokiem. W 1991 rozpoczynalismy ogolniak i wolno bylo wprawdzie nie uczeszczac na religie, ale dziwnym trafem byla ona najczesciej ?wpleciona? pomiedzy innymi lekcjami, zamiast - jak sie domagalismy - przed lub po, co ulatwialoby opuszczenie jej. W kazdej sali lekcyjnej - ku naszemu zaskoczeniu - powieszono wtedy krzyze. Wprowadzone ograniczenia w sprawie aborcji byly takze niepokojace, aczkolwiek nas ze wzgledu, n.p. na bardzo mlody wiek temat nie bardzo dotyczyl.
  W ciagu czterech lat nauki mielismy dwoch ksiezy. Pierwszy, starszy wiekiem, srogi i konserwatywny, rugal mlodziez w sprawach wygladu, zainteresowan i zachowania oraz przyprowadzal na lekcje religii siostry zakonne, ktore mialy zawczasu werbowac uczennice do zakonu. Drugi ksiadz, mlody, wesoly, z sylwetka modela, trwala ondulacja na ?mokra wloszke? obcieta na popersa, najczesciej opowiadal kawaly i zartowal, ogladal sie za dziewczynami i probowal umawiac z nimi.
  Kiedys zorganizowano biwak w mniejszej, nieopdal polozonej miejscowosci, w ramach odwiedzin w parafii, ktora posiadala duza, piekna i drogocenna kolekcje zlotych i srebrnych medali, ktore proboszcz owej parafii przy wspolnym ognisku dumnie nam pokazywal. Po kilku latach okazalo sie, ze duchowny ten zrezygnowal z celibatu, uciekl z kochanka i z przywlaszczonymi medalami za granice. Afera byla na polowe Polski.
  Rozumien, ze kosciol katolicki odegral w PRL-u duza role w obaleniu komunizmu (przede wszystkim jednak zeby zlikwidowac do siebie zdystansowana wladze), ale agresywna polityka ktora teraz (i juz od wielu lat) przy pomocy prokatolickich wladz uprawia to przesada.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Zdjęcie, będące ilustracją artykułu, jest głęboko symboliczne.
  Zegar, godlo, krzyż, a nad nimi dwa otwory wentylacyjnei. Nadeszły czasy połączenia państwa z kościołem, ale ponad wszystko ważne jest powietrze (wzgl. smog), którym oddychamy obiema dziurkami w nosie.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  23 lata w szkole. Od 1990. Zarządzeniem wprowadzono religię do szkół. Na tzw. misję katechetyczną do szkół wyznaczała katechetów kuria. Rodzice zadowoleni, bo nie trzeba dzieci prowadzać do sal katechetycznych przed komunią. A po komunii zwolnienia z lekcji religii. Na szczęście szkoła miała etyka na etacie.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0