Dziś w różnych miejscach Polski prócz pieśni powstańczych będzie rozbrzmiewał "Mazurek Dąbrowskiego". A ja właśnie przypominam sobie hymn czeski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kde domov muj? (Gdzie mój dom?) został zaczerpnięty ze śpiewogry Fidlovacka, czyli żadne swary ani branie się za bary – rzecz dotyczyła wiosennego święta szewców. Muzykę do dzieła Josefa Kajétana Tyla napisał František Škroup. Pieśń tak się spodobała, że od 1834 r. weszła do śpiewników ludowych. Po 1918 r. została pierwszą zwrotką w hymnie Czechosłowacji, a po 1993 r. – hymnem Republiki Czeskiej:

Gdzie jest mój dom,
gdzie jest mój dom?
Woda huczy wśród łąk,
bory szumią pośród skał,
w sadzie pyszni się wiosenny kwiat,
widać, że to ziemski raj!
Oto jest ta piękna ziemia,
ziemia czeska – mój dom,
ziemia czeska – mój dom!

Urzeka prostota słów – i to, że nikt nie ponagla do broni. Jest pytanie o dom i odpowiedź, że można znaleźć swoją chudobę pod gołym niebem, na przykład w sadzie, który jest pozostałością po raju. A to, czy zakwitną krzewy i drzewa, zależy od nas. W życiu jest albo–albo. Można mieć oczy pełne radości albo żalu, bo znowu ktoś nam życie sknocił i wszystko, co fajne, świsnął.

A my, Polacy, śpiewamy, że jeszcze nie zginęliśmy. I szukamy raju na obcej ziemi, a przecież mamy tyle sadów. Oto pierwszy przykład z rogatki Warszawy – sady spod Tarczyna, Rembertowa, Kopanej i Grójca. I dalej!

Czesław Mirosław Szczepaniak, Warszawa

Wyborcza to Wy, piszcie: listy@wyborcza.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  No i co tu komentować. W Pradze starówka jest starówką i 200 tys. ludzi nie musiało nikomu nic udowadniać. Smutne to..
  @tso
  Pewno, że nie musiało; po prostu robił to za nich ktoś inny. Można tylko dziękować bogom, że ci inni nie okazali się aż tak pragmatyczni, bo inaczej nie byłoby komu z Hitlerem walczyć.
  już oceniałe(a)ś
  1
  8
  @tso
  W Pradze czego najardziej czechom zazdroszcze klucz od katedry jest w ratuszu.
  jak ksiadz chce odprawic nabozenstwo idzie do ratusza odbiera klucz i potem odnosi klucz , bo katedra jest anstwoowa. Ne zaden folwark ktolicki. Marzy mnie sie np.
  zeby ksieza pracowali, jak we Francji by zarobic na zycie i utrzynmanie kosciola.
  Nawet, jako slusarze w fabrykach pracuja i nie ubliza im ta praca. Marzy mnie sie niecchby tk kler katolicki pracowal . juz nie w fabrykach, ale na roli ,ktora nam za symboliczna zlotowe wykuppuje oprucz tego co dostal z Komisji zwrotow. Zwrocili im nawet to co nie bylo wlasnoscia KK np. na Ziemiach zachodnich gdzie igdzie nie bylo kosciolow katolickich a protestanckie. Starszne zgord=szeni i demoralizacje sieje ta reigia. mamy wlasnie ONR i rozne odpady Medlaki .
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @kapitan.kirk
  Skad ten tupet?
  Wojne wygrali niestety Alianci tylko dzieki Stalinowi i jego miesu armatnimu. Wypscil z wiezen kryminalisto nawet. A Churchil powiedzail, ze z samym "diablem sie dogada" zeby pokonac Hitlera.
  A moze to bracia Kaczynscy wojowali ? Przy ich apetytach wszystko mozliwe.
  Wiecej takich kabotynow, a my sie niie pzbiramy kiedy czesi maja swiatowy produkt Skode my mamy wode.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Doskonała pointa!
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  Też uważam, że dowódcy powinni wisieć za zdradę
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  Dodajmy, polski hymn nadziewany nonsensami, tak to przynajmniej brzmi w XXI wieku.
  "Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy". Pod Lipskiem, nad Berezyną czy pod Waterloo?
  "Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, będziem Polakami" - gdzie? Z tekstu wynika, że idziemy na Zachód. I co, będziemy Polakami dopiero za Wartą? A może za Odrą ? A bez tego nie jesteśmy Polakami?
  "Dla ojczyzny ratowania rzucim się przez morze" - to raczej była już karna ekspedycja i odwet, ale pal sześć takie szczegóły...
  @ciemny_lud
  Martyrologia. jak sie ma taka zafajdana klase spoleczna. te podgolone lby szalachciurow czepiajace sie klamek panskich a teraz znowu smolenski lud z powodu ladujacego prezydent na grzezawisku z 96 "dostojnikami' ze dworu pana Lecha spoznionego na ten samolot o 30 min. Wlasnie te decydujace 30 opadajacej mgly. Strach pomyslec komu dajemy wladze? Kto ma wplyw na historie panstwa?
  Polityka dzis to historia jutro.
  Mozna sie tylko wstydzic. A tym malym manekinkom sni sie swietnosc . Ubolewania godne sa te pajace poruszane przez kler.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Szanowni foruowicze w madrych ksiazkach wyczytalam gdzies, bo lubie szperac anegdote lub fakt, ze Bierut i nie tylko on, choc on specjalnie, bo wybral obywatelstwo Zwiazku Rad. , jako internalistczny komunista za to go w jessionce debowej odeslali do Polski. Ale,ale tak tez postapili wujowie Kacyznskch Swiatkowscy bo byli pulkownikami Armi Czerwonej przyslanymi z Charkowa przez Stalina do misji specjalnej mordowania Akowcow. Tyle tych klamst wracajac do hymnu. otoz ci "patroci" ZSRR zaproponowali Stalinowi zeby zmienic hymn polski . Stalin zamyslai sie i mowi "nie nada eto krasnaja mazurka ja lubliu". Przepraszam za zly rosyjski juz zapomiany. Wracajac do tych "patriotow" podobnie, jak teraz rodzimemu watazce z Nowogrodzkiej proponuja rozni tatumfaccy rozne pomysly tak wtedy proponowano Stalinowi wprowadzic w Polsce komunizm zaraz po wojnie. Stalin zachnal sie i mowi, ze Polsce komunizm tak pasuje, jak siodlo krowie. I dlugo bylo dosc spokojnie. Byly spoldzielnie spozywcow i paamietam kubly masla i miodu w spizarni rodzicow. Ale to sie skonczylo po dwu bodajze latach.
  Dran i morderca pozwolil nawet na kapelana w wojsku i wojsko chodzilo do kosciola , a nawet religia byla po wojnie w klasach. To sie zmienialo z tym, jak wlasnie tacy Brudzinscy czy Ziobry nadgorliwie uzywali sobie "chamskiego panowania".
  Teraz czekaja nas ciezkie czasy, wiec nie wiem czy stac Polske na zmiane hymnu czy flagi, ale bydelko pisowskie juz chce orlu krzyz postawic na glowie! Coraz ciezej na sercu. Wojna w dziecinsynstwie potem stan wojenny w zyciu dojrzalym i teraz "wojna o utrzymanie wolnosci" a tu czas umierac?
  Wszystkim wytwalosci i hartu a z czasem mozna hymn zmienic be martyrologi, jaak Czesi.
  @wh2015
  No skoro mazurek był krasnyj (czerwony) to nic dziwnego, że go Stalin polubił.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  w czasie wojny niie brali sie za bary z Niemcami, tylko troszke tak jakos im niechcacy wyszlo. Za bary wzieli sie z Francem Kafko, bo im obywatelstwo ukradl. Bilet wstepu na cmentarz zydowski najdrozszy w Europe biora sie za bary z turystami. Czechy to nie najlpepszy wzor oprocz knedli.
  @infoadekvat
  Oczywiscie ty "medrzec" puczaj pouczaj tylko , ze Czesi maja swiatowy produkt SKODE a ty masz wode i buraki z kartoflam. jak widze te kartofle to mnie odrzuca @ifoadekvat

  sam to wyslilwes czy tak ci partia kazala? Jeszcze na Poludniu z siasiadem mamy spokoj to moze im ONR podeslesz @info? brzydze sie takimi osobnikami.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0