Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od godz. 19. w środę 6 czerwca  pod tym linkiem będzie można oglądać film.

– Za mało magii! Potrzebuję więcej magii! Niech to będzie coś szalonego, zaskakującego – tak zareagował Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach widząc pierwszą propozycję naszego scenariusza. – O determinacji, nieustannej konieczności dokonywania wyborów, o tym, co dla nas niedostępne, o „odlotach”, jakie mają na dużych wysokościach himalaiści. Człowiek doznaje wtedy jakiegoś rodzaju oświecenia, czuje, że ma ogromną moc. Musi też być o przerażającej samotności. Z wyboru i z konieczności. No i o Jurku Kukuczce. Śmierci nie może zabraknąć. Na tych ośmiotysięcznikach leży mnóstwo ciał polskich wspinaczy.

Plakat spektaklu 'Himalaje'Plakat spektaklu 'Himalaje' 

Oto jak powstał spektakl "Himalaje"? Jej współautorzy przygotowali dla nas mały making of

Pierwszy dzwonek

– A może byście, chłopaki, spróbowali napisać sztukę o Jerzym Kukuczce? – kusi Robert Talarczyk. Jesień 2016 roku, księgarnie sprzedają naszą biografię najsłynniejszego polskiego himalaisty.

Zwariował!?

– Nigdy nie pisaliśmy dramatów, nawet nie wiemy, jak się za to zabrać! – odpowiadamy.

Talarczyk: – Nic trudnego, przeczytajcie sobie jakiś. O, na przykład... „Wesele” Wyspiańskiego. Niech to będzie coś takiego.

Taki żart. „Wesele” ostatni raz czytaliśmy w liceum, potem widzieliśmy je na scenie, ale kompletnie przerobione, poszatkowane. Irlandia Północna, z jednej strony brytyjscy lojaliści, z drugiej republikanie. Z oryginalnego Wyspiańskiego rozpoznajemy tylko niektóre frazy. Nie, chyba się nie zdecydujemy. Nie jesteśmy dramaturgami. On nam obiecuje złoty róg, ostanie się nam tylko sznur!

– Kukuczka podjąłby wyzwanie – rzuca Talarczyk.

No tak. Nie możemy zrezygnować.

16.05.2018 Katowice. Teatr Śląski. Próba spektaklu ' Himalaje ' na podstawie książki Dziennikarzy 'Gazety Wyborczej' Marcina Pietraszewskiego i Dariusza Kortko 16.05.2018 Katowice. Teatr Śląski. Próba spektaklu ' Himalaje ' na podstawie książki Dziennikarzy 'Gazety Wyborczej' Marcina Pietraszewskiego i Dariusza Kortko  TEATR ŚLĄSKI\PRZEMYSŁAW JENDROSKA

Drugi dzwonek

Wymyślamy sceny, zapisujemy zdania, obrazy. Musi być o przyjaźni, związaniu liną. Ale i o zazdrości, rywalizacji (niech to będzie w scenie słynnej debaty himalaistów w Gliwicach, którą odbyli po śmierci Andrzeja Czoka). Śmierć – bardzo ważne! I kontekst. Lata osiemdziesiąte, stan wojenny, kombinowanie, kontrabanda. Sceny w górach. Poświęcenie, heroizm, ale też egoizm. Smak sukcesu, gorycz porażki. Znowu śmierć. Bardzo ważne!

Po tym jak naszą pierwszą propozycję zbeształ Talarczyk już wiemy, że potrzebujemy pomocy. Artur Pałyga! Teraz na pewno będzie lepiej. 

Trzeci dzwonek

Wczesna wiosna 2018 roku. W teatrze trwają próby.

Dariusz Chojnacki, który gra Kukuczkę, mokry z wysiłku. Kaya Kołodziejczyk, choreografka, przez cały czas każe się aktorom ruszać, tańczyć, wspinać się. Ruch na scenie jest równie ważny co tekst, scenografia Katarzyny Borkowskiej i muzyka katowickiego rapera Miuosha, która wprawia wszystkich w trans. On też debiutuje w tym spektaklu jako kompozytor muzyki teatralnej. Będzie grał na żywo jako jeden z bohaterów opowieści.

Kurczę, to będzie mocno pojechany spektakl! Żaden dokument, raczej halucynogenna, surrealistyczna, pełna emocji i wizji opowieść.

16.05.2018 Katowice. Teatr Śląski. Próba spektaklu ' Himalaje ' na podstawie książki Dziennikarzy 'Gazety Wyborczej' Marcina Pietraszewskiego i Dariusza Kortko 16.05.2018 Katowice. Teatr Śląski. Próba spektaklu ' Himalaje ' na podstawie książki Dziennikarzy 'Gazety Wyborczej' Marcina Pietraszewskiego i Dariusza Kortko  TEATR ŚLĄSKI P.JENDROSKA

Prapremiera

Na scenie 21 aktorów – w tym dwoje tancerzy, plus Miuosh. Młodsi nieustannie są w ruchu, wykonują mnóstwo kroków, układów solo i w parach; starsi siedzą w milczeniu, włączając się do tej teatralnej partytury słowem, miną, gestem. Kolejne etiudy to tworzą się na naszych oczach, to znów rozsypują się, giną, jak wszechobecny śnieg.

Halucynacja. Odlot. Sen.

Foyer

Słyszymy rozmowy, sami też podpytujemy. Jak się podobało?

– To wielki zaszczyt dla mnie i dla mojej rodziny móc oglądać taką sztukę – mówi Celina Kukuczka. – Wróciły do mnie wspomnienia, chwile spędzone razem z Jurkiem. Zapamiętam szczególnie właśnie te sceny, które pokazują nas razem. Widziałam nas razem. Znowu.

16.05.2018 Katowice. Teatr Śląski. Próba spektaklu ' Himalaje ' na podstawie książki Dziennikarzy 'Gazety Wyborczej' Marcina Pietraszewskiego i Dariusza Kortko 16.05.2018 Katowice. Teatr Śląski. Próba spektaklu ' Himalaje ' na podstawie książki Dziennikarzy 'Gazety Wyborczej' Marcina Pietraszewskiego i Dariusza Kortko  TEATR ŚLĄSKI P.JENDROSKA

Internet. Komentarze:

„Uczta sceniczna nie tylko dla tych, co góry od zawsze noszą w sercu, ale i dla tych, co podziwiają je z daleka”

„Czekam, czekam, czekam na czerwcowe przedstawienia!”

„ Kto żyw, niechaj pędzi do Katowic, by powędrować po >>Himalajach<<. Wrażenia nieziemskie i emocje nie do opisania”.

Premiera jednocześnie na scenie Teatru Śląskiego i w internecie. Wystarczy być prenumeratorem cyfrowego wydania „Gazety Wyborczej”, aby obejrzeć „Himalaje” od dzisiaj (godz. 19) do 6 lipca na stronie Wyborcza.pl.
Nasz pierwszy spektakl, który wystawiliśmy w Centrum Premier, obejrzało do dziś 26 tys. osób. Monodram "Czekam na telefon" Mikołaja Lizuta, wystawiony przez Teatr Nowy w Łodzi wciąż można obejrzeć.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.