Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

KOD_Mazowieckie_Piaseczno przygląda się sprawom ważnym dla mieszkańców powiatu i monitoruje działania władz samorządowych po to, by obywatelki i obywatele mogli decydować świadomie i odpowiedzialnie. Jedną z tych spraw była i jest obecność flagi europejskiej na budynkach publicznych.

W 2015 r. flaga UE zniknęła sprzed starostwa w Piasecznie. Ponieważ stało się to w „niewyjaśnionych okolicznościach”, 21 marca 2016 roku rozpoczęliśmy akcję pisania maili do starostwa i radnych powiatu w sprawie jej przywrócenia oraz powieszenia obok flag Polski i powiatu.

W odpowiedzi otrzymaliśmy od Sergiusza Muszyńskiego, radnego powiatu piaseczyńskiego, pełnomocnika Prawa i Sprawiedliwości w Konstancinie-Jeziornie, następującą odpowiedź: „Witam, niestety, nie mam oficjalnej wiedzy, co do konkretnych powodów zaprzestania eksponowania flagi UE przed siedzibą urzędu powiatu. Decyzje w takich sprawach podejmują Zarząd Powiatu lub Starosta, a może nawet urzędnicy powiatu na niższym szczeblu. Sprawą zniknięcia flagi UE dotąd się nie interesowałem. Po wyszukaniu materiałów prasowych na ten temat znalazłem wypowiedź Starosty dla Przeglądu Piaseczyńskiego , w której Starosta tłumaczy, że flagi narodowe zamiast flagi UE i flagi powiatu zawieszono z okazji uroczystości związanych z rocznicą Powstania Warszawskiego, i tak już zostało. W mojej prywatnej ocenie, do eksponowania flagi UE równorzędnie z flagą Polski trudno znaleźć jasną podstawę prawną. (…)”.

Nie odpuściliśmy. Przygotowaliśmy petycję do starosty piaseczyńskiego. Zbieraliśmy pod nią podpisy.

Oto fragmenty petycji z 2016 r.:

„Szanowny Panie Starosto, my, niżej podpisani mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego, zwracamy się z pytaniem o powody zniknięcia flagi Unii Europejskiej sprzed siedziby Starostwa, a jednocześnie z wnioskiem o ponowne jej zawieszenie.(…) Polska jest członkiem UE, z czego wynikają zarówno korzyści jak i obowiązki, a wszystkie szczeble samorządu terytorialnego z zasady powinny służyć ogółowi mieszkańców, odkładając na bok ogólnopolskie strategie partyjne. W interesie więc mieszkańców powiatu jest uświadamianie im, że jesteśmy częścią zjednoczonej Europy. Przypominamy, że w historii cywilizacji naszego kontynentu powstały po raz pierwszy fundusze europejskie, których celem jest wyrównywanie poziomu życia w państwach o niskim poziomie dochodów mieszkańców. (…) Zwracamy uwagę, że skoro jako społeczeństwo tak często powołujemy się na konieczność szanowania wyniku demokratycznych wyborów, to warto przypomnieć, iż znakomita większość Polaków zdecydowała, że chce być częścią Unii Europejskiej. To jest właśnie wola Narodu. Dlatego domagamy się, aby przestrzegano i szanowano jej widome znaki, a takim jest europejska flaga. (…) Symbolicznym oddaniem szacunku dla wstąpienia Polski do Rodziny Europejskiej, po latach chaosu i niewoli, jest umieszczanie flag Unii Europejskiej na istotnych dla kraju i obywateli budynkach oraz przy okazji ważkich wystąpień czy zdarzeń. Dlatego boleśnie odczuwamy brak flagi UE przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Piasecznie. (…)
Wnosimy o przywrócenie flagi Unii Europejskiej na maszt.”

Losy flagi UE przed starostwem w Piasecznie były zmienne: po naszej petycji zawieszano ją i zdejmowano. Od kilku miesięcy jednak, po interwencji wicestarosty Arkadiusza Strzyżewskiego, flaga UE powiewa obok flagi RP i powiatu piaseczyńskiego. Udało się!

Podpisz obywatelski projekt ustawy o ochronie flagi UE (znajdziesz go na stronie: Fronteuropejski.pl)

Wyborcza to Wy. Czekamy na Wasze opinie, historie. Piszcie: listy@wyborcza.pl

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.