Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

O wyborach do KRS

Marcin Matczak, profesor prawa UW

Kiedy patrzę na wybory do Krajowej Rady Sądownictwa i na kandydatów do niej, to myślę sobie tak: gdyby Konstytucja RP przewidywała Krajową Radę Równouprawnienia Płci, w której 50 proc. stanowiłyby kobiety, pod rządami PiS mężczyźni wybieraliby tę żeńską połowę – każda kobieta reprezentuje przecież kobiety. Kandydatkami byłyby żony i córki tych mężczyzn, zależne od nich finansowo.

Patrzcie dokładnie, jak przebiegają wybory do KRS. To jest zapowiedź tego, jak będą w przyszłości wyglądać wszystkie wybory w Polsce. Totalna nieprzejrzystość, nie wiadomo, kto zgłasza kandydatów, nie wiadomo, czy są spełnione wymogi formalne, ważne, żeby wybrać tych, co trzeba.

*********

O zagrożeniu dla WOŚP

Jurek Owsiak, szef WOŚP

(...) Dzisiaj politycy przygotowują prawo, które może być użyte do tego, by Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy próbować zatrzymać. By uderzyć w jej niezależność, przede wszystkim finansową, by starać się podporządkować sobie jej liderów, by stała się ona posłuszna wobec władzy. (...)

Kochani, doceniamy Wasze wsparcie. Jednak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja ponad polityką i podziałami. (...) Prosimy o uszanowanie tej prośby i niełączenie logotypu WOŚP z symboliką polityczną, partyjną, nawet w słusznej sprawie walki z abstrakcyjną zmianą w prawie.

Fragmenty wpisów z ostatnich dni

*********

Starożytne korzenie myślenia PiS

Tadeusz Gadacz, prof. filozofii

Czytając i komentując dzisiaj ze studentami babiloński poemat religijny „Enuma elisz”, odkryłem w nim najstarsze źródła polityki PiS-u. W mitologii babilońskiej zło jest utożsamione z chaosem, nieładem, ruiną, a dobro z kosmosem, ładem, stworzeniem. Obrońcami chaosu są wrogowie, których trzeba wytropić, pognębić, zniszczyć. Stworzenie ma być nowym początkiem, który musi zerwać ze wszystkim, co minione. Ponieważ chaos ciągle zagraża, a wróg jest obrazem potęgi zła, trzeba z nim walczyć. Nowy ład jest zatem tożsamy z nieustanną walką, gdyż buta wrogów zagraża powrotem dawnego chaosu. Kluczową rolę odgrywa w micie postać króla, który jest figurą boga zwyciężającego chaos i fundamentem nowego porządku.

*********

Co antyfaszysta słyszy od polskiej policji?

Rafał R. Suszek, adiunkt w katedrze Metod Matematycznych Fizyki UW

Byłem w szpicy. Gleba. Trzech na mnie. Ręce skute na plecach. Niosą na dźwigniach na barki do radiowozu, wrzucają brutalnie do środka, nie bacząc na kajdanki na plecach, sadzają przemocą na siedzeniu. (...)

Potem zaczyna się novum... Słyszę: „Siadaj, kur...'', i dostaję co najmniej trzy ciosy pięścią w twarz, co najmniej dwa od funkcjonariusza, którego nazwisko znam i którego pospolity bandytyzm opisałem w protokole późniejszego zatrzymania. Nie bronię się, nie mam jak – ręce mam skute na plecach. Funkcjonariusz zrywa mi z głowy czapkę i balaklawę (jest ok. minus 15 st. C., a temperatura odczuwalna – zwłaszcza po długim marszu i demonstracji stacjonarnej na ul. Rakowieckiej – to jakieś minus 18), potem przenoszą mnie – znów na dźwigniach – do drugiej suki i odwożą na komisariat.

Biją ze znawstwem. Mam stłuczoną przegrodę, ale w ciągu długiej nocy w komisariacie nie występują wybroczyny. Tylko trochę krwi z nosa. I ból. Ale to nie ból nosa, to ból kręgosłupa, na którym posadowiona jest moja godność człowieka i obywatela, na którym posadowiona jest moja kulturowa tożsamość. Tego bólu wam nie zapomnę.

Fragment relacji Rafała Suszka po blokadzie Marszu Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2018 r. Sylwester Marczak, rzecznik stołecznej policji, twierdził, że podczas ustawiania kordonu jeden z uczestników manifestacji z impetem uderzył głową funkcjonariusza. „Został położony na ziemi, skuty, doprowadzony do radiowozu i przewieziony na komendę. Według wstępnych ustaleń nic nie wskazuje na to, by policjanci nadużyli sił”. Rafał R. Suszek czeka na decyzję prokuratury.

Czekamy na Wasze rekomendacje, historie, opinie.

Piszcie: listy@wyborcza.pl, facebook.com/wyborcza

Artyku otwarty w ramach bezp豉tnego limitu

Wypr鏏uj prenumerat cyfrow Wyborczej

Nieograniczony dost瘼 do serwis闚 informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazyn闚 Wyborczej.