Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka to wielka lekcja bycia dobrym
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tekst był opublikowany w "Gazecie Wyborczej" 14 stycznia 2017 r.

Przez 25 lat zebrała pieniądze na choroby serca, pomoc szpitalom dla noworodków, sprzęt dla klinik onkologicznych, leczenie dzieci z chorobami serca, diagnostykę noworodków i niemowląt, ratowanie dzieci z wadami wrodzonymi, sprzęt medyczny dla oddziałów niemowlęcych, nowoczesne metody w neonatologii i pediatrii, naukę pierwszej pomocy, pomoc dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi, wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci, sprzęt dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi, urządzenia do ratowania życia wcześniaków, godną opiekę medyczną seniorów, sprzęt specjalistyczny dla dziecięcej medycyny ratunkowej...

W sumie - ponad 720 mln zł. Ale nie tylko o pieniądze chodzi. Równie cenne, choć niepoliczalne, są dobre emocje. Owsiak wychował kilka pokoleń wolontariuszy. To ich bezcenny kapitał na życie. Dla nas wszystkich.

Istotą wolontariatu jest win-win - wszyscy wygrywają. Ci, dla których się zbiera, i ci, którzy zbierają.

Wolontariusz doświadcza życzliwości, zawiera znajomości i przyjaźnie, co daje poczucie przynależności do grupy podobnych mu ludzi.

Realizuje pasje, czyniąc coś dobrego dla innych i razem z innymi. Zdobywa nowe umiejętności, sprawdza siebie w różnych sytuacjach. Powstaje wspólnota wartości.

Przed rokiem padł kolejny rekord. Orkiestra zebrała 72 mln 696 tys. 501 zł (w 2015 r. - 53 mln 109 tys. 702 zł). Polacy są z Owsiakiem mimo ataków, jakie go spotykają. Są za jego lekcją solidarności, a przeciw wykluczaniu. Za współczuciem, przeciwko nienawiści.

Owsiak mówił nam, że "czuje się patriotą także dlatego, że jest tu, gdzie jest, i robi to, co robi". Że "z przyjaciółmi, z grupą ludzi zrobił tyle, że ma tak ogromną satysfakcję, tak wielką siłę i moc, że nic i nikt nie zdoła go z tej wspólnoty wykluczyć".

25 koncertów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbudowało mocną biało-czerwoną wspólnotę bezinteresownej życzliwości. Również obecna władza z Polski jej nie wykluczy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem