Katarzyna Surmiak-Domańska - od 20 lat reporterka, wcześniej didżejka w radiu; z wykształcenia nauczycielka francuskiego i technik ekonomista. Żadnego z wyuczonych zawodów nigdy nie wykonywała
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Reportaż traktuję jako moje prywatne narzędzie od poznawania świata - pisze Surmiak-Domańska. - Dlatego omijam tematy, na które mam wyrobioną opinię, wolę pisać o tym, co stanowi dla mnie zagadkę. O ludziach, którzy mają nieosiągalne dla mnie doświadczenie, innych pod względem światopoglądu i wyborów życiowych, także etycznych. Bardziej niż to, co nas dzieli, interesuje mnie to, co nas łączy. 
Bohaterką mojej książki „Mokradełko” była kobieta gwałcona od dziecka przez ojca, którą bliscy uznają za niegodną miana ofiary, ponieważ publicznie mówi o swojej krzywdzie. Pisałam też o nastolatce, która wypowiedziała prawną walkę szanowanemu ojcu, o nastolatce uwiedzionej przez księdza, a później uznanej za opętaną i skierowanej na egzorcyzmy, oraz o lekarzach dokonujących nielegalnej eutanazji. A także o lekarce hochsztaplerce, której nie imają się sądy, o piekle na ziemi urządzonym dzieciom przez irlandzki Kościół katolicki, o matce, której syn rozstrzelał w szkole swoich kolegów, a następnie zabił siebie. I o kochającym ojcu, który pewnego dnia zapomniał, że ma dzieci.

Fascynuje mnie kultura i historia Stanów Zjednoczonych, wiele tekstów poświęciłam regionowi zwanemu „pasem biblijnym”. W 2013 roku wzięłam udział w zjeździe Ku Klux Klanu w stanie Arkansas, z czego powstała książka „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”.

Bohaterem mojej najnowszej książki – pierwszej biografii, a zarazem najdłuższego reportażu -– jest Krzysztof Kieślowski. Jako reżyser osiągnął wszystko, za życia stał się legendą, został ogłoszony geniuszem i prorokiem, do dzisiaj jego filmy są niezwykle bliskie wielu ludziom. Jednak on sam do końca uważał, że brakuje mu talentu i że źle wybrał zawód.

embed

27 września o godz. 19 , zapraszamy do Centrum Premier Czerska 8/10 w Warszawie na spotkanie w związku z premierą biografii reżysera Krzysztofa Kieślowskiego „Kieślowski. Zbliżenie”.
Gospodarze wieczoru, Ewa Wieczorek i Michał Nogaś, porozmawiają z autorką biografii Katarzyną Surmiak-Domańską oraz gośćmi: Grażyną Szapołowską, Jerzym Stuhrem i Andrzejem Titkowem. Będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie!

Bezpłatne zapisy na spotkanie na   bilety.cojestgrane24.pl lub telefonicznie: 22 555 54 55

Książkę można kupić na kulturalnysklep.pl

Wydawcą książki i partnerem spotkania jest "Agora".

Konkurs - Krzysztof Kieślowski
Konkurs - Krzysztof Kieślowski  Fot. Materiały Wydawnictwo Agora

Który z filmów Krzysztofa Kieślowskiego wywarł na tobie największe wrażenie, zapadł w pamięć, a może wpłynął na twoje życie? Podziel się z nami i wygraj filmy Krzysztofa Kieślowskiego na DVD.  Szczegóły pod linkiem.

Uwaga! Konkurs zakończony. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem