Bez nieznanych bohaterów - kobiet i mężczyzn - nie byłoby niepodległej Polski. Jeśli kogoś takiego spotkałeś lub o kimś słyszałeś - opowiedz o tym
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Historia Polski to nie tylko dzieje wielkich bitew i przelanej krwi. To również codzienny wysiłek zwykłych ludzi, którzy nie zginęli na wojnie. Mieli marzenia i energię, dzięki której zmieniali świat. Pod okupacją, zaborami, w czasach komunizmu, dzisiaj - zawsze byli wolni.

CZYTAJ TAKŻE: Tomasz Pietrasiewicz, reżyser teatralny i "jego" bohaterowie - nauczyciele

Każdy w polskiej rodzinie, wsi, miasteczku i mieście ma takiego bohatera: babcię, dziadka, nauczyciela, przyszywanego wujka, sąsiada. Jednych znaliśmy osobiście, innych - ze słyszenia. Opowiada się o nich anegdoty, wspomina ich z podziwem i sympatią.

Byli prawnikami, konstruktorami, nauczycielami, bywało też, że nie mieli żadnego zawodu. Uczyli, leczyli, tworzyli, wychowywali dzieci, budowali, projektowali. Dzięki nim mamy szkoły, biblioteki na wsi, związki zawodowe, gazety, wiersze, fabryki. Dawali innym ludziom przykład wolności, odwagi, pracowitości.

Bez nieznanych bohaterów - kobiet i mężczyzn - nie byłoby niepodległej Polski. Dzięki nim przetrwaliśmy.

Napiszcie o nich. Tak stworzymy pierwszą wielką prywatną historię ostatnich stu lat Polski. Opowieści zamiast pomników.

CZYTAJ TAKŻE:  Polski Bill Gates hoduje świnie

                                                            ***

Regulamin akcji jest dostępny na stronie internetowej Wyborcza.pl/akademiaopowiesci. Na wspomnienia o nieznanych bohaterach naszej niepodległości o objętości nie większej niż 8 tys. znaków (ze spacjami) czekamy do 15 sierpnia 2018 r. Można je przysyłać za pośrednictwem naszej strony internetowej: Wyborcza.pl/akademiaopowiesci.

Najciekawsze teksty będą sukcesywnie publikowane na łamach "Gazety Wyborczej" (w tym jej dodatków, np., "Ale Historia", "Magazyn Świąteczny", "Duży Format" oraz w wydaniach lokalnych) lub w serwisach z grupy Wyborcza.pl.

Nadesłane wspomnienia wezmą udział w konkursie, w którym jury wyłoni trzech zwycięzców oraz 80 osób wyróżnionych rocznymi prenumeratami Wyborcza.pl. Laureatów ogłosimy 5 listopada 2018 r.

Zwycięzcom  przyznane zostaną nagrody pieniężne:

* za pierwsze miejsce w wysokości - 5556 zł brutto

* za drugie miejsce w wysokości - 3333 zł brutto

* za trzecie miejsce w wysokości - 2000 zł brutto

embed


 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Świetna fota.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0