Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Wyborcza Classic" to nasz mikołajkowy prezent dla cyfrowych prenumeratorów Wyborcza.pl. Aby był udany - bo kto lubi beznadziejne prezenty pod choinką - uciekliśmy się do małego, niewinnego podstępu. Kilka tygodni temu zapytaliśmy w internetowej ankiecie opublikowanej na Wyborcza.pl i w mediach społecznościowych o najważniejsze wydarzenia w Waszym życiu.

Aż 8 tys. Czytelników podzieliło się z nami wspomnieniami o wydarzeniach, które dotyczą nas wszystkich bez względu na datę urodzenia. A dodatkowo także tymi prywatnymi - matura, ślub, pierwszy wyjazd na Zachód, pierwsza praca, narodziny dziecka, własne mieszkanie. Wasze odpowiedzi były wskazówką, jak ma wyglądać i o czym opowiadać pierwsze wydanie „Wyborczej Classic”.

Jej redaktorzy na całe tygodnie zanurzyli się w naszych cyfrowych archiwach, aby wydobyć to, co w nich najcenniejsze. Jak pamiętacie, „Gazeta Wyborcza” powstała w 1989 roku, jako pierwsza niezależna gazeta w bloku komunistycznym, po to aby Polacy mogli wziąć udział w pierwszych wolnych wyborach. Przez 28 lat wolnej Polski nasi dziennikarze codziennie opisywali najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie.

Archiwa „Wyborczej” kryją ponad 4 mln tekstów i setki tysięcy fotografii. Nasz skarbiec pełen jest wybitnych autorów, niezwykłych historii, przełomowych śledztw dziennikarskich, wstrząsających reportaży.

Zapraszamy w podróż do przeszłości, aby lepiej zrozumieć teraźniejszość. Sami oceńcie, co zmieniło się w nas samych i wokół nas przez ten czas, o czym warto pamiętać.

„Wyborcza Classic” co środę na Wyborcza.pl/classic.

Jerzy Wójcik, wydawca „Gazety Wyborczej”

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.