W Poznaniu przy ul. Szyperskiej działa firma Currency One, jeden z gigantów na polskim rynku wymiany walut w sieci. Spółka wcieliła w życie kolejną nowość, która ma ułatwić życie Polakom wyjeżdżającym za granicę.

Przygotowania do wyjazdu za granicę kojarzą się z pakowaniem, sprawdzaniem dokumentów i wizytą w kantorze. Gdzieś trzeba wymienić złotówki. To „gdzieś” może być internetem. Dobrze o tym wie spółka Currency One z Poznania, która prowadzi platformę Walutomat.pl. Dzięki niej możemy wymienić pieniądze omijając tradycyjne kantory czy banki. Przydaje się również np. wtedy, gdy chcemy zapłacić za zakupy w zagranicznym sklepie internetowym. Można zaoszczędzić, bo Walutomat pomija pośredników.

Serwis kojarzy osoby sprzedające i kupujące obce waluty. – Przypomina popularne serwisy społecznościowe, z tą różnicą, że dla osób szukających waluty. Zakładamy profil internetowy i określamy, po jakim kursie chcemy wymienić daną walutę. Serwis będzie dla nas szukał odpowiedniej oferty. Może okazać się, że ktoś pilnie potrzebuje waluty i wymieni ją po kursie, który wybraliśmy. Walutomat jest bardzo innowacyjny pod tym względem, był pierwszą taką platformą internetową – mówi Dawid Gałat z Currency One.

Wyjść z internetu

W serwisie Walutomat.pl zarejestrowało się już ponad 245 tysięcy użytkowników. Poznańska spółka chce rozwijać serwis i stawia na kolejne innowacyjne rozwiązania. W tym roku postanowiła dać możliwość użytkownikom Walutomatu wypłaty gotówki. Choć coraz śmielej płacimy za granicą kartą, to bezpieczniej czujemy się z walutą w portfelu. Przeciętny Polak zabiera ze sobą na zagraniczne wakacje 1264 euro w gotówce. Gotówka przyda się przy okazji płatności za drobne zakupy, np. na lokalnym targu, gdzie sprzedawcy pamiątek i smakołyków mogą nie akceptować płatności kartą. – Postanowiliśmy zrobić coś dla użytkowników, którzy wymieniają pieniądze w internecie, ale ostatecznie potrzebują waluty w gotówce. Wiemy, że każdy z nas wyjeżdżając za granicę na pewnym etapie potrzebuje jej na drobne zakupy, np. na jarmarku świątecznym w Niemczech. Postanowiliśmy wyjść z internetu do realnej rzeczywistości z pieniądzem w gotówce. To bardzo proste, szybkie i intuicyjne rozwiązanie – przekonuje Dawid Gałat.

Currency One porozumiało się z bankiem PKO BP, który może nam wypłacić gotówkę. Co ważne – nie potrzebujemy do takiej transakcji konta walutowego, którego brak często stanowił barierę dla użytkowników. W praktyce nowe rozwiązanie wygląda tak: wymieniamy walutę w internecie na platformie Walutomat.pl. Później zaznaczamy opcję wypłaty gotówki w oddziale banku. Wybieramy najbliższy, i tam w wolnej chwili zgłaszamy się po pieniądze.

Usługa jest już dostępna w całym kraju, możemy wybierać z ponad 900 placówek banku PKO BP. Na razie wypłacimy tylko euro: – Prawie 70 proc. wymian w Walutomacie dotyczy właśnie euro. W Europie to najpopularniejsza waluta, ale już pracujemy nad wprowadzeniem kolejnych – zapowiada Gałat.

Podsumowując: kupujemy walutę w internecie taniej niż w kantorze stacjonarnym, nie potrzebujemy konta walutowego, a i tak możemy wypłacić gotówkę. Do końca roku wypłaty są bezpłatne, później odliczona będzie prowizja w wysokości 2,5 euro.

Miliardy obrotu

Największego zainteresowania poznańska spółka spodziewa się w okresie wakacyjnym, ale pieniądze wymieniamy cały czas: wyjeżdżając na zagraniczne jarmarki świąteczne, krótkie wypady do większych miast czy po prostu do rodziny za granicą. Chętnych do sprawdzania nowych możliwości nie brakuje. Kilka miesięcy temu firma uruchomiła w Poznaniu pierwszy samoobsługowy walutomat (w centrum handlowym przy poznańskim dworcu kolejowym). – Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni odbiorem poznaniaków, jeśli chodzi o takie usługi – cieszy się Dawid Gałat.

Zapewnia, że firma nie zwalnia tempa i pracuje nad kolejnymi innowacjami. – Jako firma Currency One mamy bardzo dobre zyski i miejsce jednego z liderów rynku. Moglibyśmy spocząć na laurach i cieszyć się z zaufania, jakim obdarzyło nas pół miliona klientów. Cały czas jednak staramy się wyjść naprzeciw, bo widzimy, jak zmienia się rynek i potrzeby użytkowników. Pracujemy już nad kolejnymi nowymi rozwiązaniami – zapowiada.

Currency One działa w sieci, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że firma ma siedzibę w Poznaniu przy ul. Szyperskiej. – Firma w ubiegłym roku miała 14,5 mld zł obrotu. To ogromne pieniądze. Jesteśmy z Poznania i z tego jesteśmy dumni. Tu jest nasze miejsce – podkreśla Dawid Gałat. Oprócz platformy Walutomat.pl firma prowadzi też kantor internetowy (Internetowykantor.pl). Currency One zatrudnia obecnie 90 osób.

Walutomat
Walutomat  mat. prasowe

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem