Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O czym rozmawiać w setną rocznicę niepodległości, by przybliżyć wydarzenia tamtych lat, zainteresować, nie zanudzić i zostawić w głowach ślad tamtych czasów? Oto kilka propozycji do wyboru lub systematycznego przerobienia. 

Józefa Piłsudskiego kręte drogi do niepodległości

Kobiety patriotki – rozmowa o patriotyzmie

Do morza – przedwojenne podróże do Gdyni

Maria Skłodowska-Curie – niepodległa

Niepodległość. Chcesz o tym pogadać?

Polskie opowieści

Reklama w II RP

Stany Zjednoczone Polski, czyli artyści i polityka

Innym pomysłem, wokół którego przez cały rok szkolny można przygotowywać lekcje,  jest projekt "100 lat codzienności Polski"

Opiera się na prostym pomyśle listu w butelce: kartek pocztowych z indywidualnymi wiadomościami napisanymi przez młodych ludzi do losowo wybranych nieznajomych. Na pocztówkach znajduje się osiem archiwalnych zdjęć z różnych okresów historii Polski, wszystkie dotyczą życia codziennego.

Dzieci z przedszkola na kartoflisku 1933Dzieci z przedszkola na kartoflisku 1933 Narodowe Centrum Cyfrowe

Zdjęcia nie skupiają się na ważnych wydarzeniach historycznych czy oficjalnych uroczystościach. Pokazują Polskę codzienną – taką, w której kolejne pokolenia uczyły się, odpoczywały, pracowały.

Tutaj znajdziesz materiały i informacje dotyczące tego, jak realizować projekt "100 lat codzienności Polski".


Organizatorami i partnerami projektów Szkoły z Klasą są: fundacja Szkoła z Klasą, Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazeta Wyborcza”, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Fundacja Agory.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.