Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szkoła z Klasą to program realizowany od 2002 roku. Od edycji 2016/2017 jego koncepcja oparta jest na metodzie design thinking (DT), którą Fundacja Szkoła z Klasą zaczerpnęła z biznesu. DT pomaga budować rozwiązania problemów i zadań, nad którymi pracuje zespół, wcześniej rozpoznając potrzeby uczestników.
Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem: Weź szkołę w swoje ręce. Każdy uczestnik otrzyma wsparcie w przejściu przez trudny proces wprowadzania zmian, zaczynając od budowania zespołu, przez badanie potrzeb szkolnej społeczności, po tworzenie nowych rozwiązań, ich sprawdzanie oraz udoskonalanie. W programie to nie efekt końcowy rocznej pracy jest najważniejszy, ale każdy moment, w którym placówka przeprowadza kreatywne, mądre i świadome działanie.

Rekrutacja do nowej edycji Szkoły z Klasą 2.0 trwa.  Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie programu www.szkolazklasa.pl.

Formularz rejestracji szkół - TUTAJ

Festiwal Szkoły z Klasą 2.0.Festiwal Szkoły z Klasą 2.0. Małgorzata Piekarska, Fotopiekarnik, dla Szkoły z Klasą 2.0 CC BY-SA 3.0.


Organizatorami akcji są Fundacja Szkoła z Klasą, Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazeta Wyborcza”, wspierają nas Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Fundacja Agory.

Szkoła z Klasą jest również autorem projektów, które mogą przydać się nauczycielom na lekcjach historii lub godzinach wychowawczych. Najnowszym pomysłem jest projekt 100 lat codzienności Polski na setną rocznicę niepodległości. Opiera się na prostym pomyśle listu w butelce: kartek pocztowych z indywidualnymi wiadomościami napisanymi przez młodych ludzi do losowo wybranych nieznajomych. Na pocztówkach znajduje się osiem archiwalnych zdjęć z różnych okresów historii Polski, wszystkie dotyczą życia codziennego. Zdjęcia nie skupiają się na ważnych wydarzeniach historycznych czy oficjalnych uroczystościach. Pokazują Polskę codzienną – taką, w której kolejne pokolenia uczyły się, odpoczywały, pracowały.

Sklep Państwowego Gospodarstwa Bródno, przy ul. Marszałkowskiej 28 w Warszawie. Późne lata 70Sklep Państwowego Gospodarstwa Bródno, przy ul. Marszałkowskiej 28 w Warszawie. Późne lata 70 Narodowe Archiwum Cyfrowe

Praca z fotografiami da dzieciom i młodzieży okazję do refleksji na temat własnej kultury i tożsamości, a przygotowane materiały pokazują pomysły na różnorodne zajęcia, dzięki którym każdy nauczyciel lub edukator może samodzielnie przeprowadzić lekcje lub warsztaty.

Więcej o programie 100 lat codzienności Polski.

Szkoła z klasą przygotowała także inne scenariusze lekcyjne, które mogą przydaćsię w zajęciach dotyczących rocznicy niepodległości. Oto one: 

Józefa Piłsudskiego kręte drogi do niepodległości

Kobiety patriotki – rozmowa o patriotyzmie

Do morza – przedwojenne podróże do Gdyni

Maria Skłodowska-Curie – niepodległa

Niepodległość. Chcesz o tym pogadać?

Polskie opowieści

Reklama w II RP

Stany Zjednoczone Polski, czyli artyści i polityka

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.