Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
embed

Dr hab. n. med. Ewa Trznadel-Grodzka

Co jest przyczyną trądziku?

Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną, związaną z nadprodukcją gruczołów łojowych, charakterystyczną dla okresu dojrzewania. Skłonność do trądziku możemy dziedziczyć po rodzicach, jednakże istotną rolę odgrywają również okres dojrzewania, stres, czynniki klimatyczne, dieta. Nie jest to choroba bakteryjna, choć na pewnym etapie jej rozwoju kolonizacja przez Cutibacterium acnes odgrywa pewną rolę, dlatego też stosujemy miejscowe i doustne leki przeciwbakteryjne.

W zależności od zmian chorobowych dzielimy trądzik na zaskórnikowy, grudkowy, grudkowo-krostkowy oraz ropowiczy. Coraz częściej dzielimy trądzik po prostu na postać łagodną, umiarkowaną i ciężką.

Jak długo trwa trądzik u nastolatków?

embed

Materiał promocyjny Partnera Dermedic

Trądzik u nastolatków zaczyna się około 12-16 roku życia i może trwać do 25. W zależności m.in. od predyspozycji genetycznych i różnych czynników zewnętrznych, trądzik może mieć różny stopień nasilenia oraz przewlekły, wieloletni i nawrotowy przebieg. Pocieszające jest, że aż 80% przypadków trądziku łagodnego ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia, jedynie pielęgnacji.

Jak rodzic może pomóc nastolatkowi w walce z trądzikiem?

Przede wszystkim nie powinien bagatelizować problemu. Ważne jest okazywanie nastolatkowi zrozumienia i wsparcia. W ostatnich latach trądzik u młodzieży coraz częściej bywa przyczyną depresji i społecznej izolacji. Dlatego należy uważnie obserwować swoje dziecko oraz wdrożyć leczenie odpowiednio wcześnie.

Czy trądzik można wyleczyć?

Dzięki nowoczesnej farmakoterapii trądzik jest całkowicie wyleczalny. Zalecam pacjentom preparaty o wielokierunkowym działaniu, tj. przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, równoważącym wydzielanie sebum, łagodnie złuszczającym, przeciwzaskórnikowym, nawilżającym. Istotna jest także odpowiednia pielęgnacja wspomagająca leczenie.

Sprawdź, jakiej pielęgnacji potrzebuje Twoja skóra.
Rozwiąż Quiz
TAK  NIE

 1. Moja twarz przetłuszcza się, jest świecąca szczególnie w okolicy czoła, nosa i brody.
 2. Mam na twarzy pojedyncze zaskórniki.
 3. Mam na twarzy pojedyncze krosty, które szybko się goją.
 4. Mam na twarzy liczne zaskórniki, grudki i/ lub krosty (zawierają treść ropną).
 5. Wymienione w pkt 4 wykwity są również obecne na skórze pleców.

Wyniki:

 • Jeżeli odpowiedziałaś/-eś TAK na pytania 1, 2 lub 3, masz prawdopodobnie umiarkowany trądzik. Zastosuj specjalne preparaty do pielęgnacji, np. Dermedic Normacne które ograniczą rozwój trądziku.
 • Jeżeli odpowiedziałaś/-eś TAK na pytania 4 lub 5, zalecamy konsultację u lekarza dermatologa.
 • Jeżeli odpowiedziałaś/-eś NIE na wszystkie pytania, najprawdopodobniej nie masz problemu z trądzikiem.

Na czy polega prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej?

Przede wszystkim na oczyszczaniu skóry rano i wieczorem z użyciem łagodnych preparatów aptecznych niezawierających alkoholu, który wysusza skórę. Jeżeli zachodzą specjalne okoliczności, np. intensywny trening, po którym skóra jest zakurzona i spocona, należy umyć twarz również w ciągu dnia, aby zahamować rozwój bakterii.

Doskonale sprawdzi się Antybakteryjny żel do mycia Dermedic Normacne z wodą termalną, który skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, nie powoduje podrażnień. Reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiegając tworzeniu się nowych zmian trądzikowych. Po umyciu twarzy należy nałożyć preparat pielęgnacyjny. W łagodnym i umiarkowanym przebiegu trądziku odpowiedni będzie np. Dermedic Normacne matujący krem nawilżający na dzień, który hamuje rozwój bakterii, redukuje wydzielanie łoju i jednocześnie nawilża.

Wieczorem, po dokładnym oczyszczeniu twarzy, zalecany jest  Dermedic Normacne Krem niwelujący niedoskonałości na noc, który delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, poprawia wygląd skóry, wygładza ją, wyrównuje jej koloryt i niweluje niedoskonałości.

Wszystkie produkty z serii Normacne działają na przyczyny powstawania i zaostrzania się trądziku oraz zmniejszają ilość bakterii odpowiedzialnych za występowanie trądziku.

Jakie błędy popełniają osoby walczące z trądzikiem?

embed

Materiał promocyjny Partnera Dermedic

Bardzo częstym błędem u niecierpliwych nastolatków jest zaprzestanie zaleconej przez farmaceutę lub lekarza pielęgnacji po kilku tygodniach na skutek braku zauważalnych efektów. Niestety, skóra nie reaguje na leczenie tak szybko, jak byśmy chcieli. Na efekty należy poczekać nawet kilka miesięcy. Częste dotykanie twarzy to również poważny błąd, który prowadzi do rozprzestrzeniania się bakterii wywołujących stany zapalne. Samodzielne zaś wyciskanie wykwitów skutkuje powstawaniem strupów, blizn i przebarwień.

Czy należy przestrzegać specjalnych zaleceń jeżeli chodzi o dietę?

Dieta jest jednym z czynników, które mogą mieć wpływ na zaostrzenie trądziku. Warto unikać pewnych pokarmów, jeżeli widzimy po nich wyraźnie zaostrzenie. Najczęściej są to słodycze i żywność wysoko przetworzona.

Kiedy należy udać się na konsultację do dermatologa?

Do dermatologa należy się udać, gdy samodzielnie kupowane w aptece preparaty przeciwtrądzikowe są niewystarczające, tzn. na skórze powstaje dużo zmian zapalnych, grudek i krost. Lekarz zaleci  wtedy odpowiednie preparaty do stosowania miejscowego i/lub doustnego. Uzupełnieniem terapii jest odpowiednia pielęgnacja. Ultranawilżający krem wspierający farmakoterapię Dermedic Normacne intensywnie i dogłębnie nawilża, przynosi natychmiastowe odczucie złagodzenia podrażnień, minimalizuje przebarwienia potrądzikowe,

Jak długo trwa leczenie trądziku?

Czas trwania terapii trądziku zależy od stopnia nasilenia. Przy trądziku umiarkowanym dermatolog zaleca kurację najczęściej na 3-6 miesięcy. W bardziej zaawansowanych stadiach trądziku leczenie może potrwać nawet kilka lat. Należy być cierpliwym i konsekwentnym oraz stosować się do  zaleceń.

Na czym polega diagnostyka trądziku zwyczajnego?

Rozpoznanie trądziku zwyczajnego  nie wymaga badań dodatkowych. W wybranych sytuacjach niezbędne są badania hormonalne i biochemiczne krwi w celach diagnostycznych lub monitorowania leczenia.

Sprawdź, czy prawidłowo pielęgnujesz  skórę trądzikową.
Rozwiąż Quiz
TAK NIE

 1. Unikam dotykania skóry twarzy, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu trądziku.
 2. Myję twarz łagodnym preparatem myjącym, np. żelem, rano i wieczorem, aby usnąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum (łoju).
 3. Myję twarz dodatkowo w ciągu dnia, jeżeli jest spocona lub zabrudzona (np. po WF-ie).
 4. Po myciu nakładam na twarz specjalne preparaty do pielęgnacji skóry trądzikowej.
 5. Nie wyciskam krost, aby zapobiec uszkodzeniu skóry, a w efekcie powstawania strupów, blizn i przybarwień.
 6. Nie próbuję samodzielnie zwalczać krost stosując produkty na bazie alkoholu.

Wyniki:

Jeżeli odpowiedziałaś/-eś TAK na:

 • 5-6 pytań, prawidłowo dbasz o swoją skórę. Tak trzymaj!
 • 3-4 pytania, widać, że starasz się dbać o skórę. Zostało Ci niewiele do poprawy.
 • 0-2 pytania, zastanów się, które z zasad możesz od dziś wprowadzić w życie, aby lepiej zadbać w swoją skórę.
embed
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.