Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Konkurs rozpoczęty!

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie książki w wersji elektronicznej (w formacie epub, mobi lub PDF) na adres: nagrodamoczarskiego@dsh.waw.pl i/lub trzech egzemplarzy papierowych na adres: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, z dopiskiem: „Nagroda Moczarskiego". Przed wysłaniem książek prosimy o kontakt e-mailowy.

Termin zgłoszeń upływa 29 maja 2022 r.

W konkursie mogą brać udział książki wydane w 2021 r.

Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego

Nagroda, ustanowiona w grudniu 2018 r. uchwałą Rady m.st. Warszawy, jest kontynuacją powstałej w 2009 r. nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski – od odzyskania niepodległości w 1918 r. do czasów współczesnych.

W konkursie mogą startować autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. Z uwagi na cel konkursu, którym jest popularyzacja książki historycznej, oraz osobę patrona, autora słynnych „Rozmów z katem", organizatorzy liczą na zgłoszenia książek nie tylko ściśle naukowych, ale też adresowanych do szerokiego grona czytelników.

To jedna z najważniejszych nagród historycznych w kraju, a jej laureatami byli m.in. Karol Modzelewski, Timothy Snyder, Marcin Zaremba, a w ubiegłym roku Grzegorz Piątek.

 

Finał Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w 2021 r.

Spośród zgłoszonych książek jury wybierze dziesięć nominacji, które zostaną zaprezentowane na łamach „Gazety Wyborczej". Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę projektu Jacka Kowalskiego z warszawskiej ASP – replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego. Rozstrzygnięcie konkursu jest zaplanowane na jesień 2022 r.

Na stronie Domu Spotkań z Historia można znaleźć szczegóły oraz regulamin konkursu.

Statuetka Nagrody Historycznej im. Kazimierza MoczarskiegoStatuetka Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego Proj. Jacek Kowalski, ASP, Warszawa

Fundator i organizator: m.st. Warszawa

Zakochaj się w WarszawieZakochaj się w Warszawie Fot. Miasto Stołeczne Warszawa

Współorganizator: Dom Spotkań z Historią

Dom Spotkań z HistoriąDom Spotkań z Historią Fot. Materiały prasowe

Współorganizator: Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich

Fundacja im. Kazimierza i Zofii MoczarskichFundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich Materiały prasowe

Partner: Biblioteka Narodowa

Biblioteka NarodowaBiblioteka Narodowa materiały prasowe

Partner: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLINMuzeum Historii Żydów Polskich POLIN materiały prasowe

Patron medialny: „Gazeta Wyborcza"

'Gazeta Wyborcza'
'Gazeta Wyborcza'  red

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.