Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego co roku przyznają swoją nagrodę dla najlepszej książki o historii Polski po 1918 r.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego to przedsięwzięcie Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Przez sześć lat w działaniach Klubów wzięło udział 1,2 tys. uczniów ze szkół średnich, m.in. z Krosna, Łodzi, Radomia, Strzelina, Suwałk, Szczebrzeszyna, Warszawy i Zawadzkiego. Ich członkowie czytają książki przekazane przez fundację szkolnym bibliotekom, które są nominowane do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego – i decydują o wyborze własnego laureata.

W ubiegłym roku klubowicze po dyskusji przeprowadzonej online zdecydowali się uhonorować Grzegorza Gaudena za książkę „Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918".

Klubowicz Maksymilian Wolski z VI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu jako jeden z wielu klubowiczów napisał recenzję nagrodzonej publikacji: „To nie jest prosta lektura, jednak nikt nie obiecywał, że taka będzie. Głównym celem tej książki jest zmuszenie polskiego czytelnika do rozważenia pewnych kwestii oraz uświadomienie społeczeństwa o tragediach, jakie miały miejsce na przełomie 1918 i 1919 r.

Przyznam, że oprócz walorów naukowych jest to po postu pasjonująca lektura.

Autor opowiada naprawdę trudne tematy w przystępnej formie, dzięki czemu tekst wciąga do samego końca. Cieszę się, że miałem okazję przeczytać »Lwów«, gdyż jest to według mnie ważna książka. Książka o wydarzeniach, o których trzeba mówić i pamiętać".

– Myślę, że opinie młodych ludzi o książce dla autora są zawsze bardzo ciekawe, nawet jeśli czasem nieco szablonowe i nieporadne – mówi Adam Rębacz, koordynator klubów i wicedyrektor IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. – W Klubach lubię to, że młodzież sięga po książki trudne, poza Klubami raczej dla nich niedostępne, i próbuje się w nie wgryzać, komentuje po swojemu.

W tym roku Nagroda Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego zostanie wręczona po raz szósty, a doroczne spotkanie klubowiczów i wybory odbędą się online. Kto tym razem otrzyma Ołówek Kazimierza Moczarskiego? Dowiemy się tego na początku grudnia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem