Cztery lata temu nasz nauczyciel historii w LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie zaprosił nas do tworzącej się wtedy inicjatywy Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich - Młodzieżowych Klubów Historycznych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W grupie kilkunastu osób czytaliśmy dziesięć najnowszych książek typowanych wcześniej przez jury Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego 2016. Tworzyliśmy tym samym jeden z pierwszych klubów Moczarskiego działających przy szkołach średnich w mniejszych i większych miastach w Polsce. Dyskusje o najnowszej literaturze historycznej, nasza ocena nominowanych książek do „dużej” Nagrody Moczarskiego oraz próby jak najbardziej fachowej recenzji były wspaniałą przygodą, w której braliśmy udział wraz z Adamem Rębaczem, naszym nauczycielem historii i też koordynatorem wszystkich Klubów w Polsce.

Byliśmy zafascynowani Kazimierzem Moczarskim, patronem Klubów, jego biografia była poza nominowanymi książkami oczywiście obowiązkową dla nas lekturą. Podobała nam się w nim jego niezłomność, hart ducha i życiowa postawa. Jedną z inicjatyw w ramach działania Klubów były też „schody Moczarskiego” w naszej szkole. Okleiliśmy schody jedną z pięknych fotografii Kazimierza Moczarskiego cieszącego się słońcem po wyjściu z jedenastoletniego pobytu w stalinowskich więzieniach.

Później był zjazd wszystkich Klubów w Warszawie. Słuchaliśmy i zadawaliśmy dziesiątki pytań Alexandrze Richie, laureatce Nagrody Moczarskiego z 2015 roku, uczyliśmy się o kulisach warsztatu historyka, technice pracy ze źródłami, odpowiedniego podejścia do tematu od niej i innych autorów książek historycznych. Pamiętamy fascynujący i burzliwy wybór zwycięskiej książki, nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego. Każdy z Klubów prezentował i zaciekle walczył o swojego kandydata na zwycięzcę. Wybraliśmy w jawnym głosowaniu. „Ołówek Kazimierza Moczarskiego” powędrował do Timothy'ego Snydera za książkę „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie”, Wydawnictwo Znak, 2015. Uwieńczeniem naszego zjazdu i dużym przeżyciem była dla nas uroczysta gala Nagrody Moczarskiego w Pałacu Rzeczypospolitej, siedzibie Biblioteki Narodowej, gdzie po raz pierwszy wręczyliśmy Nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego.

Ale to nie koniec naszej przygody. Już jako studentom różnych kierunków Uniwersytetu Warszawskiego zabrakło nam działań w Klubach. Stworzyliśmy grono absolwentów Młodzieżowych Klubów Historycznych, blisko współpracujemy z fundacją, planując i tworząc wspólnie działania oraz program corocznego zjazdu Klubów w Warszawie. Staramy się stymulować modę na czytanie książek historycznych wśród młodzieży i włączać młodych ludzi w dyskusję o historii. Mamy też świadomość, że Kluby są ważną inspiracją dla nauczycieli do dalszej pracy z młodzieżą oraz wymiany doświadczeń między sobą. W ubiegłym roku stworzyliśmy na potrzeby zjazdu grę edukacyjną „Moczarski w sześciu słowach” opartą na biografii i losach Kazimierza Moczarskiego i jego żony Zofii.

Od 8 do 10 grudnia w zjeździe Klubów weźmie udział ok. 90 młodych ludzi ze szkół w Bielsku-Białej, Krośnie, Łodzi, Radomiu, Policach, Szczekocinach, Strzelinie, Suwałkach, Zawadzkich i Warszawie.

Partnerem edukacyjnym Klubów jest Dom Spotkań z Historią. Projekt jest współfinansowany ze środków Fundacji Batorego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem