Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nagroda jest kontynuacją powstałej w 2009 r. nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski po 1918 r. Otrzyma ją autor lub współautorzy książki poświęconej najnowszej historii Polski - od odzyskania niepodległości w 1918 roku do czasów współczesnych.

Konkurs dotyczy książek, które ukazały się w Polsce w 2018 r. W konkursie mogą startować autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. Z uwagi na cel konkursu, którym jest popularyzacja książki historycznej, oraz osobę patrona, autora słynnych "Rozmów z katem", jury liczy na obecność w konkursie książek nie tylko ściśle naukowych, ale też adresowanych do szerokiego grona czytelników.

W skład jury wchodzą: prof. Andrzej Friszke (przewodniczący), prof. Antoni Dudek, dr Dobrochna Kałwa, prof. Jan Kofman, prof. Andrzej Krzysztof Kunert, Tomasz Łubieński, dr Anna Machcewicz, Katarzyna Madoń-Mitzner, dr Tomasz Makowski, prof. Daria Lipińska-Nałęcz, Piotr Nehring, Andrzej Wielowieyski.

Zwycięzca zostanie wyłoniony w trzech etapach. Spośród zgłoszonych książek jury przyzna dziesięć nominacji, które zostaną zaprezentowane na łamach "Gazety Wyborczej". Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę projektu Jacka Kowalskiego z warszawskiej ASP, replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w grudniu br.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie trzech egzemplarzy zgłaszanego tytułu na adres: Dom Spotkań z Historią, Sekretariat, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, z dopiskiem "Nagroda Moczarskiego".

Termin zgłoszeń upływa 26 lipca 2019 r.

Fundatorem Nagrody jest m.st. Warszawa

Zakochaj się w WarszawieZakochaj się w Warszawie Fot. Miasto Stołeczne Warszawa

Organizatorzy:

Dom Spotkań z Historią-Instytucja Kultury m.st. Warszawa

Dom Spotkań z HistoriąDom Spotkań z Historią Fot. Materiały prasowe

Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich

Fundacja im. Kazimierza i Zofii MoczarskichFundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich Materiały prasowe

Patron medialny: „Gazeta Wyborcza”

'Gazeta Wyborcza''Gazeta Wyborcza' Agora

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.