Ukochana dyscyplina obu dyktatorów, Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki, też już nie dla Rosji i Białorusi. Światowa Federacja Hokeja wyrzuciła oba kraje z międzynarodowej i klubowej rywalizacji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

WOJNA NA UKRAINIE >> CZYTAJ RELACJĘ NA ŻYWO

Kolejne organizacje sportowe karzą Rosję i sprzymierzoną z nią Białoruś za napaść na Ukrainę. Właśnie padło na hokej na lodzie, oczko w głowie Putina i Łukaszenki.

Podczas specjalnego spotkania, które odbyło się w poniedziałek, Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) postanowiła zawiesić reprezentacje Rosji i Białorusi każdego szczebla oraz wszystkie kluby uczestniczące w organizowanych przez federację imprezach.

Rosja i Białoruś wyrzucone ze światowego hokeja

Rosji odebrano organizację mistrzostw świata juniorów, które miały się odbyć w Nowosybirsku i Omsku na przełomie 2022 i 2023 roku. Ponadto Rosja i Białoruś nie wystąpią w tegorocznych mistrzostwach świata (odbędą się w maju w Finlandii) i mistrzostwach świata juniorów. Podobne obostrzenia dotyczą żeńskich reprezentacji. Ponadto białoruski HK Homel nie zagra w marcowym Pucharze Kontynentalnym.

– Byliśmy zszokowani, widząc zdjęcia tego, co się dzieje na Ukrainie – powiedział prezydent IIHF Luc Tardif. – Jestem w kontakcie z członkami Ukraińskiego Związku Hokeja na Lodzie i mamy głęboką nadzieję, że konflikt będzie zażegnany w pokojowy sposób. IIHF nie jest podmiotem politycznym i w żaden sposób nie ma wpływu na decyzje podejmowane odnośnie do wojny na Ukrainie. Jednakże mamy obowiązek dbać o bezpieczeństwo wszystkich naszych członków i uczestników sportowej rywalizacji – dodał Tardif.

Dla obu dyktatorów to przykra decyzja, bo zarówno Putin, jak i Łukaszenka kochają hokej. Prezydent Rosji sam grywa regularnie, zaprasza też na mecze rosyjskie gwiazdy, m.in.: Pawła Bure, Siergieja Fiedorowa, Aleksieja Kasatonowa czy Wiaczesława Fietisowa, obok których pojawiają się najbliżsi współpracownicy prezydenta. Podczas igrzysk olimpijskich w Soczi Putin regularnie zasiadał na widowni i nie ukrywał, że najbardziej zależy mu na złocie w tej dyscyplinie. Wielkim przyjacielem Putina jest Aleksander Owieczkin, gwiazdor Washington Capitals, który wielokrotnie firmował swoim nazwiskiem polityczne inicjatywy Putina, a na oficjalnym koncie na Instagramie na zdjęciu profilowym ma fotkę z prezydentem Rosji.

 

Łukaszenka też uwielbia grać w hokeja i oglądać hokej. Zresztą grywa też z Putinem. Obaj dyktatorzy byli w bliskich stosunkach z hokejowymi działaczami. Szwajcar Rene Fasel, były szef IIHF, otwarcie przyznał, że podziwia Putina. – Osiągnął tak wiele. Rządzenie tak wielkim krajem, którego ludność mówi w stu językach i który rozciąga się na 11 stref czasowych, to wielka sztuka – mówił Fasel w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika „Blick".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Z Putinem i Łukaszenką trzeba postępować tak, jak z PiS-em: tępić na każdym kroku. To jedyna metoda.
już oceniałe(a)ś
5
0
To teraz moga sie umawiac juz bez zadnych tajemnic ...
W parzyste wygrywa WIELKA ROSJA, w nieparzyste przegrywa WIELKA BIALORUS, a w niedziele wszyscy trzezwieja ...
Znajac inteligencje warchola z kolchozu, pojdzie na to ...
już oceniałe(a)ś
8
0
Dwa pajace na łyżwach
już oceniałe(a)ś
4
0
Ach jak mi smutno. Z tego smutku aż otworzyłem prawdziwego szampana!
już oceniałe(a)ś
2
0
no i kolejny cios w ego Putin nie jest już honorowym prezydentem Międzynarodowej Federacji Judo a teraz to! jaaaak mi przykro :-)
już oceniałe(a)ś
5
0
Zostaną im mistrzostwa świata w biathlonie czołgowym.
W finale Rosja zagra z Białorusią (w półfinale też)
już oceniałe(a)ś
17
0
Mogą u siebie zorganizować ligę miedzykolchozowa.
@trentin
Mają KHL, chyba drugą najbogatszą po NHL, ale zapewne zbierze teraz żniwo tej ?operacji wojskowej? świra. Nie jestem ekspertem i nie wiem, jak to jest z relacją zawodowej ligi z IIHF i jakie rozgrywki klubowe są objęte banem etc., ale taka sytuacja na zawodową ligę też chyba nie może być bez wpływu. W KHL chyba nie tylko rosyjskie kluby grają zresztą.
już oceniałe(a)ś
1
0
Putin i Łukaszenka?zostali na lodzie.
już oceniałe(a)ś
37
0