Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zapisz się na newsletter górski "Wyborczej". Dostaniesz go co czwartek

Człowiek chyba nie może zrobić więcej, aby odkryć swoją prawdziwą naturę, niż pójść w najwyższe góry – tak zwykle myślę, pisząc o himalaistach szukających swojej drogi na szczyt.

W Polsce ścieżka, którą podążają tuż przy granicy ludzkich możliwości – i zbyt często ją przekraczają - jest obserwowana przez miliony. Adam Bielecki, Denis Urubko, Krzysztof Wielicki, Wojciech Kurtyka – ich każde słowo jest dla nas ważne, czytamy ich wypowiedzi, bo – gdy dzielą się z nami szczerze tym, co przeżyli w górach - dotyczą istoty, czegoś podstawowego, co jest też w każdym z nas, tylko boimy się sprawdzić, co to jest, a oni się nie bali.

Pod względem atencji dla himalaistów nasz kraj jest wyjątkowy na świecie. Nigdzie indziej ludzie gór nie zdobywają tyle uwagi, co u nas. Podziwiamy ich, zastanawiamy się nad ich motywami, wzruszamy się, krytykujemy ich ryzykanctwo i nie możemy się oderwać od dramatycznych relacji. Nie wystarcza nam stwierdzenie, że idą na szczyt, bo tam jest. Chcemy wiedzieć więcej.

Wiedzę na temat gór będziemy Ci przekazywać co tydzień w naszym nowym newsletterze. Znajdziesz w nim wszystko, co należy wiedzieć o himalaizmie, ale nie tylko! Będziemy pisać także o niższych górach, o atrakcyjnych szlakach turystycznych, o zmianach w prawie, bezpieczeństwie. To będzie produkt dla wszystkich miłośników gór. Nie możesz tego przegapić.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.