Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński prowadzą w Ministerstwie Zdrowia kontrolę poselską.

Chcą się dowiedzieć, gdzie jest 1,2 tys. respiratorów, które zamówiło MZ, i w jakich okolicznościach została podpisana umowa. W piątek mieli poznać dokumenty w tej sprawie, jednak usłyszeli, że ktoś z pracowników ministerstwa zabrał je do domu.

Teraz dotarli do dokumentów. - Już wiemy, dlaczego nie chcieli nam ich pokazać. Umowa jest, pieniądze zostały wydane, ale respiratorów nie ma - mówi Dariusz Joński.

- Umowa jest konkretna. Koreańskie respiratory, w liczbie 200, miały dotrzeć do 20 kwietnia. Pieniądze trafiły na konto. Nie ma potwierdzeń realizacji tej umowy. Nie ma w nich mowy o żadnych respiratorach z Niemiec. To poważny kryzys zaufania do państwa - mówi Michał Szczerba.

Oglądaj na żywo!

- Nagle się okazało, że maseczki ma tylko kolega ministra zdrowia, instruktor narciarstwa. Potem inny człowiek z czarnej listy chce sprzedawać respiratory. Pieniądze dostał. Dlaczego minister ich chroni? Tym powinna zająć się komisja śledcza - mówi Joński.

Szczerba: - Ktoś potraktował pandemię jak biznes. Żaden polityk, udający zmęczone oczy, nie chce wziąć za to odpowiedzialności. Może pan, panie premierze? Pan, prezydencie, Duda? Albo pan prezes Kaczyński? A może to wszystko było reżyserowane, pod parasolem służb? Czy to jest państwo, na które się godzimy?