Premier Morawiecki ogłosił, że na granicy z Niemcami i Czechami będą kontrole sanitarne. Będą dotyczyć  głównie pojazdów z ośmioma osobami na pokładzie. Najpierw mierzona będzie temperatura kierowcy, a następnie podróżujących. Kontrola będzie dotyczyć także pociągów oraz portów morskich.

- Apeluję do organizatorów imprez masowych, aby je odwołali - mówi premier. Premier Mateusz Morawiecki bierze pod uwagę formalne nakazy odwołania imprez masowych, jednak na razie tego typu rozwiązania nie będą wdrożone. - Decyzję podejmę po konsultacjach, tak żeby organizatorzy mieli możliwość przygotowania się - mówi premier.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce rośnie. - Mamy formalnie potwierdzone już 16 przypadków zakażenia - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Po godz. 13 potwierdzono jeszcze jeden przypadek we Wrocławiu.

Ponad 170 osób jest hospitalizowanych, ponad 4 tys. objętych kwarantanną domową.

- Jest w 100 proc. pewne, że będziemy mieli do czynienia z przyrostem zachorowań. Wymaga to odpowiedzialności nie tylko od instytucji państwowych, ale również od Polaków – powiedział w poniedziałek rano Michał Dworczyk.

Główny Inspektorat Sanitarny w związku z groźbą epidemii "rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych". 

- Rodzi się pytanie o szkoły i tu w zależności od sytuacji mogą być różne rozwiązania. Analizujemy to razem z premierem i ministrem edukacji. Te scenariusze zamykania szkół w miejscach, gdzie mamy potencjalnie duże ryzyko wirusa, również jest rozważane - mówi Szumowski.