"Tęczowa zaraza i cywilizacja śmierci witają abp. Jędraszewskiego" - pod takim hasłem spotykają się protestujący. 

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe, które w 2011 r. ustanowił prezydent Bronisław Komorowski. Uroczystości z udziałem abp. Marka Jędraszewskiego rozpoczną się w Warszawie od złożenia wieńców pod pomnikiem gen. Fieldorfa. Następnie odbędzie się msza w parafii św. Ojca Pio przy ul. Fieldorfa 1.

"Sprzeciwiamy się kultowi siły, przemocy i nienawiści, który tak mocno widoczny jest w wypowiedziach i działaniach duchownych katolickich, oraz ich fantazjom o świecie bez mniejszości i obywatelach bez praw" - piszą organizatorzy warszawskiego protestu.

I dalej: „Nie można dalej tolerować agresji, która obecna jest w polskim Kościele, policji, prokuraturze, na stadionach piłkarskich i ulicach polskich miast. Zniknąć musi przyzwolenie dla działań takich jak abp. Jędraszewskiego - czy choćby też Prezydenta RP, który honorowym patronatem objął obchody rocznicy powstania kolaboracyjnej Brygady Świętokrzyskiej”.

Metropolita krakowski znany jest z homofobicznych i nienawistnych homilii pod adresem ateistów, feministek i ekologów. Podczas homilii wygłaszanych w całym kraju abp Jędraszewski regularnie atakuje osoby LGBT. Największe oburzenie wzbudziło jego kazanie w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, w którym osoby homoseksualne nazwał "tęczową zarazą".

Pod koniec roku Jędraszewski udzielił wywiadu prawicowej TV Republika, w której skrytykował szwedzką aktywistkę Gretę Thunberg: - Ekologizm to zjawisko bardzo niebezpieczne. Aktywistka Greta Thunberg staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych. To jest sprzeczne z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii. 

Organizatorami protestu są: Bożena Przyłuska (Warszawski Strajk Kobiet), Bart Staszewski (autor projektu „LGBT free zones”), Aleks Polak (organizator sierpniowego protestu w sprawie odwołania abp. Jędraszewskiego oraz „Warszawa przeciw przemocy. Solidarni z Białymstokiem”) i Dariusz Andrzej Woszczyński (członek załogi Miasteczka Wolności pod Sejmem).