Posiedzenie Sejmu rozpoczęło się wystąpieniem posła Henryka Kowalczyka. To poseł sprawozdawca Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020.

- Nie wierzcie, że ten budżet jest zrównoważony - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka. Największym grzechem jest finansowanie stałych wydatków jednorazowymi dochodami - przekonywał polityk. Mówił o niedofinansowaniu resortu zdrowia, kolejkach w szpitalach i na SOR-ach, pogłębiającej się złej sytuacji ochrony zdrowia. Zarzucał rządowi, że nie poradził sobie z systemem.- Składam na ręce pana marszałka dziewięć poprawek -zakończył wystąpienie dotyczące tzw. ustawy okołobudżetowej.

- Mówicie o większych nakładach na system edukacji a prawda jest inna. Gdyby nie samorządy żadna placówka edukacyjna by nie istniała- przekonywał w wystąpieniu. - Będziemy składali korektę ustawy okołobudżetowej dotyczącej subwencji edukacyjnej, mówił Tomasz Trela, poseł Lewicy. - Chciałbym się odnieść do zawartych w ustawie zapisach o "darmowych lekach dla osób 75+" będziemy proponować inne rozwiązanie: leki na receptę dla seniora, żeby kosztowały nie więcej niż 5 złotych - to by była prawdziwa ulga.

Janusz Korwin - Mikke, Konfederacja: Odnosimy się negatywnie do ustawy okołobudżetowej. Moja partia nie dopuszcza do tego, żeby zabierać bogatym a dawać innym - przemawiał. Poseł nie omieszkał wywołać kontrowersji odnosząc się do Hitlera. - Wam jest wstyd, że gnębicie Polaków bardziej niż narodowy socjalizm - mówił Korwin - Mikke.

Tadeusz Tomaszewski, poseł Lewicy skorzystał z możliwości zadawania pytań : - Ile w ustawie budżetowej jest zarezerwowanych pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli?

- Nie mogę się zgodzić na pesymizm i defetyzm opozycji. Dlaczego straszycie naszych kochanych seniorów. Zostały zwiększone środki m.in. na Pogotowia Ratunkowe - bronił budżetu Czesław Hoc z PiS-u.

Romuald Ajchler poseł Lewicy, odniósł się do innego zapisu w ustawie okołobudżetowej: Czemu ma służyć zakup samolotów F35? To są samoloty szturmowe, kogo mamy atakować?