W gronie nominowanych do 9. edycji Nagrody Radia TOK FM znaleźli się:

- Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych, który przez 40 dni protestu w Sejmie walczył o godne traktowanie niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Zdaniem nominujących protest ten przyczynił się do zwiększenia w Polsce społecznej wrażliwości na problemy i sytuację ekonomiczną dorosłych osób z niepełnosprawnościami.

- Marek Lisiński, szef fundacji Nie Lękajcie Się - to on sprawił, że temat ofiar księży pedofilów przestał być w Polsce tematem tabu. "Bez nienawiści odczarowuje niechlubną przeszłość Kościoła katolickiego w Polsce i daje ofiarom odwagę do zmierzenia się z własnym dramatem oraz nadzieję na rozliczenie sprawców" - można było przeczytać w nominacji.

- Inicjatywa Wolne Sądy, która twardo i nieustępliwie broni niezależności sądów i niezawisłości sędziów przed brutalnymi atakami politycznymi. Walka o wolne sądy w Polsce nie skończyła się, ale w 2018 roku udało się osiągnąć sukces: było nim skierowanie przez Komisję Europejską polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz doprowadzenie do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

- Policjant CBŚ Remigiusz Korejwo, prokuratorzy Dariusz Sobieski i Robert Tomankiewicz. To oni "dzięki swojemu profesjonalizmowi, dociekliwości i wrażliwości na krzywdę niewinnego człowieka doprowadzili do uwolnienia Tomasza Komendy odbywającego od 18 lat karę więzienia za zbrodnię, której nie popełnił".