W Centrum Premier Czerska 8/10 trwa właśnie spotkanie z Anne Applebaum, autorką książki "Czerwony głód" - wstrząsającej opowieści o głodzie na Ukrainie - drugim, po Holocauście, największym akcie zbrodni przeciwko ludzkości w Europie XX wieku.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Chyba nie przeczytam. Wiecie, dlaczego? Bo trochę o tym wiem i aż boję się czytać. Boję się, że nie dam rady.
  już oceniałe(a)ś
  18
  1
  Mam nadzieję, że na pohybel pisowskim neokomuchom i antysemitom książka Applebaum zgarnie wszystkie możliwe nagrody.
  już oceniałe(a)ś
  17
  1
  Kremlowskim trollom popuchną paluchy od walenia w klawiaturę..
  już oceniałe(a)ś
  16
  1
  Czytałem Gułag i Zelazną Kurtynę, ale też Snydera. Muszą tą ksiązke przczytac.

  Dlaczego transmisja się rwie?
  Szkoda
  @rysiup
  Nie będzie Pan mógł spać.Ja czytałam relacje naocznego świadka, ojciec kolegi mojego rodzeństwa.Jego rodzina przed wojną mieszkała na Ukrainie, Polacy.W czasie wojny prześladowani i przez Rosjan i Niemców.Trzy razy prowadzili Go na śmierć.Cudem jej uniknął.Napisał książkę o losach swej rodziny.I właśnie jak Jego rodzina przeżyła Wielki Głód.Wstrząsające !!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @jednorozka
  bez przesady to tylko ksiazka... czytalem sporo o tym co sie dzialo na przyklad w maoistowskich Chinach, u Czerwonych Khmerow, w nazistowskich obozach zaglady czy w stalinowskich gulagach, o samym holodomorze tez juz sporo napisano ...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ja o tej zbrodni dowiedziałam się od rodziców (jeszcze w latach '50 ub.w.), wprawdzie nigdy nie byli na Ukrainie, ale o tym od przedwojnia wiedzieli. To znaczy, że o tym wiedziało pokolenie Polaków urodzone na początku XX w, Faktem jest, że zabronili mi o tym mówić komukolwiek. Dobrze się stało, że p. Appelbaum napisała tę książkę, może choć niektórym to otworzy oczy.
  @tak_bywa@gazeta.pl
  dobrze ze napisala bo ma dobre pioro i znane nazwisko i to prawdopodobnie pozwoli rozpowszechnic wiedze o tym co sie stalo na Ukrainie na Zachodzie

  ale jesli chodzi o udokumentowanie tych wydarzen to istnieje juz od dawna wiele bardzo dobrych dokumentow hisorycznych i ksiazek... byl tez juz wiele lat temu doskonaly film dokumentalny zrobiony przez BBC
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Byłem, w kolejce po autograf trochę poczytałem. W sumie, nic nowego, co by nie było już wiadome. Bezwzględna kolektywizacja rolnictwa obliczona na maksymalne objęcie kontrolą produkcji rolniczej i eksport wszystkiego, co się da, nie zostawiając ludziom dość, aby przeżyli.
  Stalin czytał znaki czasu. Wiedział, kto do dochodzi do władzy w Niemczech i forsownie uprzemysławiał kraj, aby mieć czym w przyszłości walczyć. Liberalna polityka NEP (do 1929 r.) okazała się niewydajna i sięgnięto po terror ekonomiczny. Dewizy były potrzebne, aby zapłacić głównie amerykańskim i brytyjskim firmom za budowę przemysłu i dostawy zaawansowanej techniki.
  Komuniści byli bezwzględni, ale to nie miało charakteru zaplanowanego ludobójstwa (bo po co?), lecz zupełnego nieliczenia się z życiem ludzkim, szczególnie na Ukrainie - śpichlerzu ZSRR, ale w całym pozostałym ZSRR też. W sumie chyba ponad 30 mln ofiar, ale tego nikt wiarygodnie nie policzył.
  Książkę Pani Ann czyta się dobrze, napisana jest wartko i kompetentnie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  Nic mi.się nie wczytuje, albo zrywa transmisje. poza tym to dyskryminacja osób, które nie."wyznają YT". I mają prawo do odbierania imformacji i przekazywania swoich opinii. Coś zrobiliście 'nie tak'. Jak Onet.

  .
  już oceniałe(a)ś
  2
  3