W Sejmie rozpoczęło się ostatnie przedwakacyjne posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. głosowaniem nad wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela i rozpatrzeniem wniosku o referendum ws. reformy edukacji i likwidacji gimnazjów. Najważniejszym punktem obrad będzie trzecie czytanie projektu kontrowersyjnej ustawy o Sądzie Najwyższym. Oglądajcie posiedzenie Sejmu na żywo.

Jako pierwsza na mównicę weszła posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. - Wprowadzacie ustawę o likwidacji SN, znosicie niezależność władzy sądowniczej, wszystko to dzieje się z pogwałceniem parlamentaryzmu, regulaminu Sejm - mówiła.

Po niej głos zabrała jej klubowa koleżanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, która odniosła się do wczorajszego posiedzenia komisji sprawiedliwości. - Wczoraj doszło do złamania konstytucji w trakcie prac nad ustawą. Poprawki muszą być głosowane pojedynczo, a nie blokowo - mówiła Gasiuk-Pihowicz. - Chciałabym zaprosić wszystkich obywateli na pokojową demonstrację przed Pałacem Prezydenckim o godz. 20 - dodała.

Po tym Sejm zajął się głosowaniem nad przekazaniem do komisji rządowego projektu ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Jeden z posłów opozycji wszedł na mównicę, jednak marszałek Terlecki nie wyraził zgody na jego wypowiedź. Do dyskusji włączył się poseł Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej, który został wykluczony z obrad. 

Marszałek Sejmu zarządził przerwę w posiedzeniu, w trakcie której odbył się Konwent Seniorów. Po wznowieniu obrad Ryszard Terlecki wycofał się ze swojej wcześniejszej decyzji i ponownie umożliwił posłowi Mieszkowskiemu uczestnictwo w obradach Sejmu. 

Z kolei lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował do wszystkich posłów, aby wykreślić z porządku obrad głosowanie nad wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. - Nie zmieniamy w żaden sposób oceny wobec ministra, jego błędnych działań i bezradności, i bezczynności. Już teraz zbieramy kolejne podpisy o wniosek o odwołanie ministra Jurgiela - mówił Kosiniak-Kamysz.

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem