W dzia豉j帷ym od grudnia Laboratorium Zap這dnienia Pozaustrojowego naukowcom z Uniwersytetu Przyrodniczego uda這 si przeprowadzi zap這dnienie metod in vitro kota domowego. Badania maj s逝篡 opracowaniu technik zap這dnienia dla zagro穎nych wygini璚iem dzikich zwierz徠 kotowatych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Techniki wspomaganego rozrodu, w tym także zapłodnienie pozaustrojowe, stosowane są u zwierząt domowych, by przyspieszyć rozród u cennych pod względem genetycznym gatunków. To na razie jedyna dostępna technika podtrzymania lub zwiększania populacji zwierząt, których istnienie jest zagrożone.

Wrocławskie Laboratorium Zapłodnienia Pozaustrojowego kierowane przez dr hab. Wojciecha Niżańskiego zamierza pracować nad biotechnikami rozrodu u zwierząt kotowatych od kota domowego poprzez rysia aż do żbika. Na razie naukowcom udało się zapłodnić pozaustrojowo kota domowego, ale w przyszłości podobne zabiegi planowane są u koni, żubrów i jeleniowatych, a ze względu na duże zainteresowanie hodowców psów także u zwierząt psowatych.

Zespół pracujący w laboratorium pod kierunkiem dr hab. Wojciecha Niżańskiego i prof. Jana Twardonia tworzą dr Agnieszka Partyka, dr Małgorzata Ochota, lek. wet. Natalia Mikołajewska i lek. wet. Anna Pinkowska.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  Podziwiam pomys這wo嗆 [i jednop販iowo嗆 - !] zespo逝 badaczek, wsp馧czuj rodzinnym potrzebom [igraszek] kot闚. Nie podziwiam "...dr hab. ..." so.pwn.pl/lista.php?co=mgr.
  ju ocenia貫(a)
  0
  0
  Grzeszny kot... na stos z nim! (A poza tym serdecznie gratuluj, 鈍ietna wiadomo嗆! :-))
  ju ocenia貫(a)
  0
  0