Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tegoroczne lato jest dla zachodnich rejonów Ameryki Północnej trudne - ciągle wybuchają pożary, płoną ogromne połacie lasów, a dym utrudnia życie. Zagraża także zwierzętom. Weterynarze pracujący w akwarium w Seattle zauważyli u Mishki trudności w oddychaniu. Okazało się, że wydra choruje na astmę.

Astma to przewlekła choroba układu oddechowego objawiająca się m.in. dusznościami i kaszlem. Wbrew pozorom nie dotyka wyłącznie ludzi. Dość często cierpią na nią koty - u których powoduje także otyłość - psy, a nawet konie. Mishka jest jednak pierwszą wydrą morską, u której zdiagnozowano tę chorobę.

Doktor Lesanna Lahner, weterynarz z akwarium, uważa, że Mishka przechodziła astmę bezobjawowo, a dopiero zanieczyszczone dymem powietrze wywołało u niej ataki. Jej zdaniem winne może być także słabe zróżnicowanie genetyczne wśród wydr morskich zamieszkujących wody Oceanu Spokojnego u wybrzeży stanu Waszyngton.

Mishce jest aplikowany flutikazon - lek, który stosują ludzie astmatycy. Przeznaczony jest do stosowania w formie wziewnej - za pomocą inhalatora. Weterynarze długo głowili się nad tym, jak podawać młodej wydrze ten lek. Pomogła treserka Mishki, która trenuje swoją podopieczną, nagradzając ją smakołykami.

 

Dzięki temu opiekunowie wydry mogą podawać jej lek dwa razy dziennie. Czasami, kiedy powietrze jest czystsze, wystarczy jedna dawka.

Wydry morskie żyją dziś tylko w wodach opływających zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej oraz Wyspy Kurylskie. Kiedyś były na Pacyfiku dość powszechne. Jednak w XVIII w. rozpoczęto masowe polowania - wyjątkowo cenione było miękkie i ciepłe futro tych zwierząt. Do 1910 r. wydry prawie wyginęły - pozostało ich ok. 2 tys.

Po objęciu ich ścisłą ochroną udało się je przywrócić na dwóch trzecich pierwotnych siedlisk (wydry z okolic Seattle pochodzą od blisko 60 osobników przywiezionych z Aleutów). Obecnie populacja wydr morskich na świecie wynosi ok. 106 tys. osobników.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.