Niemal wszyscy wstydzimy się trzech rzeczy: swojego wyglądu, niewiedzy oraz tego, jak sobie radzimy w życiu. No i porażek. Wszelkich. Do tego fundujemy sobie jeszcze wstydy narodowe, kulturowe, religijne, rodzinne i w końcu swoje własne, indywidualne i osobiste.

Kobiety wstydzą się swoich pośladków, które uważają za zbyt duże, i tego, że nie są wystarczająco dobrymi matkami. Mężczyzn gryzie zbyt skromna pensja albo problemy z erekcją. Powody wstydu mogą być też zupełnie błahe - plama na ubraniu, szczypiorek między zębami, rozpięty rozporek, to, że nie możemy znaleźć miejsca na parkingu, że zapomnieliśmy imienia rozmówcy czy że przywitaliśmy się z zupełnie obcą osobą, myląc ją z kimś znajomym.

Choć wszyscy odczuwamy wstyd, jest on jedną z najbardziej skrywanych ludzkich emocji. I jednocześnie świetnie widoczną. Zewnętrzne objawy wstydu bywają bardzo czytelne dla otoczenia - rumieniec na twarzy i szyi, odwracanie i spuszczanie wzroku, niespokojne ruchy (wiercenie się), sztuczny śmiech. Kiedy mówimy o czymś, co jest obszarem wstydliwym, zniżamy głos (nawet do szeptu), omijamy drażliwy temat lub mówimy o nim nie wprost, przerywamy w środku wypowiedzi, mówimy szybko lub - przeciwnie - robimy nienaturalnie długie pauzy.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Politycy niczego się nie wstydzą!
już oceniałe(a)ś
163
2
Żeby tak jeszcze zaczęli wstydzić się własnej głupoty, zwłaszcza w polityce!
już oceniałe(a)ś
76
0
Polacy wstydzą się niewiedzy? Wręcz przeciwnie, masowo i na odzień się z nią obnoszą, wymachują nią, podtykają innym pod twarze.... Są z niej dumni.
już oceniałe(a)ś
77
4
Myślałem, że panie raczej unikają siadania gołym tyłkiem na piasku - i to wcale nie z powodu wstydu.
@mu.mix EE, tam, można się potem opłukać.
już oceniałe(a)ś
1
0
I znowu wracamy do tego, że wstyd dotyczy tylko tych, którzy przejmują się tym "co powie reszta"...
już oceniałe(a)ś
55
5
Ttjaaa... Polacy się wstydzą swojej niewiedzy - dobre! Tylko po czym poznać Polaka zagranicą? Po tym, ze nie umie się zachować, nie zna żadnego języka obcego, nie zna (albo jeśli zna, to ignoruje) innych kultur i obowiązujących zwyczajów. O epatowaniu swoja niewiedzą na każdym kroku we własnym kraju nawet nie wspomnę - wystarczy obejrzeć dowolny sondaż uliczny, których gazeta parę opublikowała.
@margot452 to ja ci powiem tak przyjeżdża turysta a angli do Polski i mówi po polsku ? czy ma zamiar się uczyć polskiego ? nie sądzę on nawet żada żebyśmy mówi po angielsku ale dlaczego ? bo ...jest ignorantem.
już oceniałe(a)ś
16
7
@margot452 Za granicą to Ty byłaś babciu ostatnio chyba 30 lat temu z grupą komuchów, co to tylko goworili niemnożka, prawda? Śmiem twierdzić, że przeciętny 20-- 30-latek zna obecnie co najmniej dwa języki obce, a Europę przejechał wzdłuż i wszerz. Ja znam tylko takich. I nie powołuj się na gazetę, bo Czerska to specjalny rodzaj "Polaków".
już oceniałe(a)ś
14
23
@anal_fa_beta głupi przykład... wiadomo, że angielski jest językiem międzynarodowym a polski nie. Więc może nie turysta z Anglii ale np. z Hiszpanii przyjeżdża do polski i, owszem, po polsku nie mówi, ale też nie po hiszpańsku, tylko w języku międzynarodowym jakim jest angielski. Ale w Polsce zawsze muszą równać do dołu
już oceniałe(a)ś
14
8
@lerta "Śmiem twierdzić, że przeciętny 20-- 30-latek zna obecnie co najmniej dwa języki obce "Śmiem twierdzić, że przeciętny 20-30-latek zna obecnie co najmniej 2 języki obce" HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHA! :) No chyba, że liczy się łacina i "spikanie pongliszem" :D.
już oceniałe(a)ś
21
8
wstyd to strach przed tym co powiedza inni - ja na szczescie (swoje szczescie) mam gdzies co powiedza inni. prawdopodobnie jestem typem egoisty... ale dobrze mi z tym... moze dlatego ze nie specjalnie sie przejmuje zdaniem innych potrafilem sobie poukladac zycie i nie mam problemow z tym co powiedza inni... niech sobie gadaja - ich prawo , a ja nadal bede robil swoje... i cieszyc sie tym co mam , co osiagnalem... :)
już oceniałe(a)ś
23
4
Chyba nieprawdziwe dzisiaj oceny.Nie wstydzimy się pleść głupot jeśli w pobliżu mikrofon,nie wstydzimy się megatuszy-wręcz życzymy sobie daleko idącej tolerancji a o porażki życiowe obwiniamy innych
już oceniałe(a)ś
20
3