Dlaczego w jednym sondażu PiS ma 40 proc., a w innym opublikowanym tego samego dnia 32 proc.? Jak to możliwe, że jedna pracownia publikuje w czwartek dwa sondaże, które różnią się wynikami? Spróbujmy uporządkować sondażowy bałagan.

Czwartek przyniósł kilka nowych badań. Najważniejsze z nich to: TNS dla "Wyborczej", TNS dla Fakt24.pl, Ipsos dla "Wiadomości" TVP, Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN 24, a także CBOS.

Różnice w wynikach są nawet w sondażach dla Fakt24.pl i "Wyborczej", które przygotowywała jedna pracownia. Dlaczego? Sondaż dla "Wyborczej" został przeprowadzony 19 i 20 października, a dla Fakt24.pl - dzień później, już po obu debatach wyborczych. Dla porównania - sondaż CBOS był prowadzony od 15 do 21 października. To pierwsze źródło różnic.

Drugie wynika z tego, że niektóre pracownie podają wynik z uwzględnieniem wyborców niezdecydowanych, a drugie - bez. Oznacza to, że niektórzy przeprowadzają symulację - rozdzielają proporcjonalnie między komitety wyborców niezdecydowanych, którzy na pewno lub "raczej" pójdą na wybory. Dlatego nie każdy wynik można porównywać z każdym.

Zobaczmy zatem, co się stanie, jeśli dla dzisiejszych sondaży znajdziemy wspólny mianownik i do każdego doliczymy wyborców niezdecydowanych.

CBOS

Badanie CBOS zostało przeprowadzone między 15 a 21 października na próbie 1114 osób. Po przeliczeniu głosów wyborców niezdecydowanych wygrywa w nim Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 40,5 proc. Druga, z bardzo dużą stratą, jest Platforma Obywatelska - ma zaledwie 28,4 proc.

Do Sejmu wchodzą również: Kukiz'15 z wynikiem 7,2 proc., a także Nowoczesna Ryszarda Petru - 6,1 proc. i PSL - 5,6 proc.

Zjednoczona Lewica notuje wynik 7,2 proc., ale ponieważ ma wyższy próg wyborczy, nie wchodzi do Sejmu. Pod progiem znalazła się partia KORWiN - 3,9 proc., a także Razem - 0,3 proc

Ipsos dla "Wiadomości" TVP

To badanie realizowano między 17 a 22 października z udziałem 3003 respondentów. Według tego sondażu do Sejmu wchodzą: PiS - 38,3 proc., PO - 22,1 proc., Kukiz'15 - 12,5 proc., Zjednoczona Lewica - 8,1 proc., Nowoczesna - 6,6 proc., PSL - 6,5 proc. Pod progiem są KORWiN - 3,5 proc. i Razem - 1,7 proc.

TNS Polska dla "Wyborczej"

Sondaż TNS dla "Wyborczej" został przeprowadzony 19 i 20 października na próbie 1003 osób. Po doliczeniu głosów niezdecydowanych PiS ma 34,6 proc., PO - 28 proc., Kukiz'15 - 11,1 proc., Zjednoczona Lewica - 8 proc., Nowoczesna - 6,5 proc., KORWiN - 5,7 proc., a PSL - 5,1 proc. Partia Razem z poparciem 0,3 proc. nie przekracza progu.

Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN 24

Badanie przeprowadzono 20-22 października na próbie 2000 osób. Pracownia nie opublikowała wyników uwzględniających wyborców niezdecydowanych. Takie wyniki można jednak ustalić, znając poparcie partii, a także procent osób, które pójdą na wybory, ale nie wiedzą, na kogo zagłosują. Takiego przeliczenia dokonał dla nas Michał Zieliński, analityk polityczny Instytutu Obywatelskiego.

PiS ma w tym sondażu 36,8 proc., PO - 23 proc., ZL - 10,3 proc., Nowoczesna - 9,2 proc., Kukiz'15 - 6,9 proc., KORWiN - 6,9 proc., a PSL - 5,7 proc. Razem może liczyć na mniej więcej 1,2 proc.

TNS Polska dla Fakt24.pl

Badanie dla Fakt24.pl przeprowadzono 21 października, a więc już po debacie na próbie 1002. Po doliczeniu niezdecydowanych PiS ma 37,8 proc. głosów. PO - 24,1 proc. Do Sejmu wchodzą jeszcze: Kukiz'15 - 9,1 proc., Zjednoczona Lewica - 8,6 proc. i Nowoczesna z wynikiem 6,6 proc. Pod progiem jest KORWiN - 4,9, PSL - 4,8 i Razem - 3,5 proc. poparcia.

Który z sondaży okaże się najbliższy prawdzie? Tego dowiemy się najwcześniej w przyszły wtorek, kiedy PKW ma podać oficjalne wyniki wyborów.

 

Zobacz też: Co by się stało, gdyby partie udały się do banku i poprosiły o kredyt?

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jest jeden drobny, ale istotny detal, który czyni sondaże miało wiarygodnymi. Na wybory trzeba się osobiście pofatygować, sondażownia sama zgłasza się do człowieka.
  już oceniałe(a)ś
  48
  1
  sondaże powinny być zabronione na 2 tygodnie przed wyborami
  @opiniamoja oczywiście wyniki sondaży wpływają na postawy wyborców, ale czy obywatel nie ma prawa do informacji? Wyniki sondaży to informacja, którą każdy może wykorzystać na swój sposób. Zakaz sondaży, to ograniczanie prawa obywateli do informacji. One powinny być nawet publikowane w dniu wyborów.
  już oceniałe(a)ś
  11
  3
  @opiniamoja Masz rację o tyle, że sondaże wpływają na wynik wyborów, zarówno w odniesieniu do małych partii (lęk przed "utratą głosu") jak i dla dużych (skłonność do głosowania na lidera sondaży). Problem w tym, że tego nie da się zrobić. Sondaż może każda firma, dość łatwo i stosunkowo niewielkim kosztem kilkunastu - kilkudziesięciu tysięcy złotych. A potem opublikować wyniki na serwerze z Wysp Bahama. Stanowienie prawa, którego nie sposób wyegzekwować, jest nieskuteczne, a wręcz demoralizujące. Niech więc będzie jak jest, skoro nie może być lepiej.
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  @kamyk_wj No cóż i ty masz rację, i opiniamoja ma rację. Ratując sytuacje można powiedzieć, że o ile opublikowanie wyniku sondażu "na serwerze z Wysp Bahama" jest możliwe, to już trudniej jest obdzwonić tysiąc osób z tych Bahamów. Bo to jednak Polaków a nie mieszkańców Wysp Bahama trzeba się pytać o zdanie. Trudniej ale nie niemożliwe. Tak naprawdę musiało by się to opierać na konsensusie i apelu o wzajemną uczciwość. tego zaś kto go złamie powinien dotykać powszechny i dotkliwy społeczny i handlowy ostracyzm. tyle, że w Polsce to "marzenie ściętej głowy" skoro szef największej partii opozycyjnej może prześlizgiwać się koło oskarżania rządu o zamordowanie jego brata, a zarazem prezydenta RP, nie przedstawiając na to racjonalnych dowodów, i włos mu ani prawnie, ani w postaci ostracyzm z głowy nie spada.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @kamyk_wj Jeśli coś będzie na serwerze na Bahamach to nikt tam nie zajrzy.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Jaki jest prawdziwy spadek po ośmiu latach rządów PO? To już nie jest partia obywatelska, a partia lobbystów bankowych,korporacji i menagementu przedsiębiorstw. Zniszczone zaufanie do państwa, pogwałcone prawo, ograbieni obywatele na masową skalę. Kredyty frankowe, nieprawdopodobnie złodziejskie polisolokaty, opcje walutowe, gigantyczne kary w prawie budowlanym, samowola fiskusa, dojenie kierowców na każdym kroku, mnożenie wszelkich kar by budżet się dopinał. Teraz po ośmiu latach, tuż przed wyborami, część kar uchylają, żeby obywateli stwierdzili jaka to władza łaskawa, ale przez osiem lat doili Polaków ile wlezie. To oni - PO-PSL dali polityczne przyzwolenie i polityczny parasol na powszechne złodziejstwo banksterów i firm ubezpieczeniowych. Za to odpowiadają, wcześniej czegoś takiego w takiej skali NIGDY nie było. PO doszło do władzy pod szyldami społeczeństwa obywatelskiego, a okazało się, że to była tylko gigantyczna ustawka banksterów i innych oszustów. W tych wyborach tych złodziei trzeba wyciąć, nigdy nie dać im szansy na ponowny skok na polską kasę. Głosowałem na tych ludzi od 1989 roku, z wiarą że to dla dobra Polski i w jej interesie, ostatnie osiem lat mnie skutecznie wyleczyło, nie głosowałem na masowe ustawki finansowe pod osłoną Gazety "Wyborczej"! Śmieszy mnie do głębi, że partia mieniąca się obywatelską porzuca prawie dwa miliony pokrzywdzonych swoich wyborców –frankowiczów, bo interes banków jest najważniejszy. Teraz jak kukiełka z pudełka wyskoczyła na scenę polityczną kolejna partia „nowoczesna.pl” i niejaki Petru, pracownik banków i ekspert bankowy. Nikt nie wie skąd się wzięli, nikt nie wie kto ją finansuje, jasne jest, że stoją za tym wielkie pieniądze. Ale to jest jasne, że to klon PO, żeby odebrać opozycji PO głosy, bo przez Petru PO nadal chce rządzić tylko w koalicji z Petru. Mam nadzieję, że ten pomysł nie chwyci, że Polacy są za mądrzy po tych ośmiu latach i pogonią farbowane lisy. Szkoda gadać!
  @gugulak2 Bredzisz chłopie i to bardzo! Jedna partia i tyle nieszczęścia?! Czy Ty naprawdę wierzysz w to, że rząd jest od tego aby ludziom doradzać w wyborach życiowych?! Czy maja brać kredyty w złotówkach czy frankach czy dolarach?! Głosuj na Kukiza - ten to jest geniuszem ekonomicznym! Lepszy od niego jest tylko Kaczyński! ich plan na najbliższe lata: rozpirzyć wszystko do fundamentów (bo i tak RP w ruinie) a potem odbudowa! Próbowałeś kiedyś zburzyć swój dom do fundamentów bo ściany były krzywe i drzwi nieszczelne? I gdzie byś wtedy mieszkał? A taki plan ci panowie maja dla nas...
  już oceniałe(a)ś
  18
  5
  @zdzislawes Nie tragizuj ;) PiS porządzi samodzielnie rok, nadrukuje pieniędzy, narobi inflacji, budżet 2017 im się nie domknie, wtedy Kaczyński (przerażony wizją, że drugi raz próbuje i drugi raz jego rządy nie dojadą do regulaminowego końca kadencji) uzna, że czas przejść do historii, zmienić Konstytucję, oficjalnie przypieczętować IV RP. Wtedy dopiero do gry wkroczy Kukiz, który od początku mówił, że warunkiem przystąpienia przez niego do koalicji jest poparcie proponowanych przez niego reform ustrojowych. Kaczyński je poprze, dopisze tylko odę do wartości chrześcijańskich w preambule nowej Konstytucji i na 2017 rozpisze nowe wybory. (Najprawdopodobniej już w jednomandatowych okręgach wyborczych;)
  już oceniałe(a)ś
  8
  3
  W tym wszystkim chodzi tylko o jedno o emerytury.To jest zasadnicza przyczyna wzrostu notowań PiS. Dlaczego PO w żaden sposób nie stara się rozbroić tej bomby.Chociażby poprzez propagowanie emerytur częściowych które dają prawdziwy wybór pracownikowi. Propozycja Dudy ,ze pracownik po ukończeniu 60 lub 65 lat będzie decydował czy przejść na emeryturę czy pracować dalej jest fikcja gdyż tego wyboru dokona pracodawca. W przypadku wieku emerytalnego 67 lat to do pracownika należy wyłącznie decyzja czy przejdzie na emeryturę w wieku 65 lat.
  @lam88 Kolega żartuje czy o drogę pyta? Za wzrostem notowań PiSu nie stoi absolutnie żadna racjonalna przesłanka. Doprowadzeni do beznadziejności wyborcy, jak okazuje się może ich być sporo ponad 1/3, nie widzą realnych szans na poprawę swego losu, na osiągnięcie sukcesu drogą normalnej pracy. Jedyną radość znajdą w schaden Freude. Przecież nie ma nic cenniejszego, niż widok min sztabu PO po 20-tej w niedzielę. A potem? Co za różnica?. Niech mnie, jeśli kłamię.
  już oceniałe(a)ś
  7
  6
  @lam88 Tak, tylko w tej chwili podatnicy dopłacają ok. 75 mld złotych rocznie do emerytur i rent! Sądzisz, że nas stać aby zdrowy 60 latek szedł na emeryturę i to na taką jaką sobie nie wypracował! A jaki będzie płacz gdy okaże się, że większość tych co prześli wcześniej na emerytury i przejadło swój kapitał, dostanie 800 złotych emerytury?
  już oceniałe(a)ś
  2
  4
  @felicjan.dulski Twoja ksywka mówi wszystko :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  Nie pozwoliłbym sobie na porządkowanie na miejscu redaktorów. Uporządkujemy to MY w niedzielę. Oczywiście jak sobie pościelemy (tak, to forma poprawna!), tak się... Niech was wszyscy diabli!
  już oceniałe(a)ś
  23
  9
  To wszystko miedlenie jezorami .Za 5-ec dni wszyscy dowiemy sie czy zostac czy zwiewac w wielkich podskokach z tego kraju.Zycze milych i niemilych oraz bardzo zlych niespodzianek rodakom.
  @taylex A gdzie chcesz zwiewać. Myślisz że gdzieś na Ciebie czekają? Droga wolna.
  już oceniałe(a)ś
  3
  3
  A gdzie ibris i 3.9 dla Razem? Większość sondaży przed kluczową debata kiedy wreszcie Razem pojawiło się w tv na równych zasadach Najpierw blokada w mediach a teraz blokada w sondażach A cbos to już granda i żenada To mają być rzetelni badacze?
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  Kukiz w Sejmie, to jakiś koszmarny wypadek przy pracy! Z uśrednienia sondaży wychodzi, że wejdą jeszcze Nowoczesna i ZL. Korwin - na szczęście ma małą szansę. Będzie ciekawie, bo ostatecznie Polacy w zalewie populizmu wykazują rozsądek.
  już oceniałe(a)ś
  10
  8