"Gazeta Wyborcza" rozpoczyna 5. edycję Konkursu im. Krzysztofa Millera na najlepszy fotograficzny materiał roku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od dziś do 27 października tego roku profesjonaliści i amatorzy fotografii mogą zgłaszać swoje prace do Konkursu im. Krzysztofa Millera na najlepszy materiał fotograficzny 2022 r. Nagroda ustanowiona przez „Gazetę Wyborczą" już po raz piąty ma docenić odwagę patrzenia i promować zdjęcia o wyjątkowych wartościach dziennikarskich. Konkurs ogłoszony po raz pierwszy przez „Gazetę Wyborczą" w 2018 r. upamiętnia wybitnego fotoreportera Krzysztofa Millera, legendę fotoreportażu wojennego i autora wielu znanych zdjęć. 

Laureata lub laureatkę konkursu poznamy na przełomie listopada i grudnia. Pula nagród wynosi w tym roku 15 tys. zł. 

W konkursie mogą wziąć udział zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, członkowie jednej agencji fotograficznej. Uczestnicy mogą przesyłać materiały fotograficzne o dowolnej tematyce społecznej, politycznej, ekonomicznej bądź kulturowej w głównej kategorii oraz dodatkowo w ramach kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja".  

Konkursowe jury oceni zdjęcia zrobione w czasie od 1 września 2021 r. do 1 września 2022 r. Zwycięzca nagrody głównej - za najlepszy materiał roku - otrzyma 10 tys. zł, a laureat w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja" – Nagrodę Fundacji Gazety Wyborczej - 5 tys. zł.  

W składzie jury 5. edycji konkursu, które na początku listopada br. wyłoni finalistów, zasiądą: producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC Ewa Ewart; szef Redakcji Fotograficznej na Europę Środkową i Wschodnią oraz Globalne Wydarzenia Sportowe w Reuters Pictures Paweł Kopczyński; fotograf prestiżowej amerykańskiej agencji VII, wielokrotnie nagradzany w polskich i międzynarodowych konkursach fotografii prasowej, w tym World Press Photo, Pictures of the Year International, The Best of Photojournalism, autor książek fotograficznych, stypendysta Nieman Fellowship na Uniwersytecie Harvarda Maciej Nabrdalik; fotografka, fotoedytorka współpracująca z Bloomberg EMEA w Londynie Karolina Sekuła; fotoedytorka i projektantka książek i magazynów związana z wydawnictwem BLOW UP PRESS, uznana za jedną z trzech Magazine Visual Editors of the Year w konkursie Pictures of the Year International (2018) (książki, które zaprojektowała, zostały nagrodzone w prestiżowych konkursach, w tym Polish Graphic Design Awards, Maribor Photobook Awards, Tokyo International Foto Awards, International Photography Awards oraz nominowane m.in. do Rencontres d’Arles Book Award, PHotoESPAÑA i Prix Bob Calle du livre d’artiste) Aneta Kowalczyk; prezes zarządu Deutsche Bank Polska Tomasz Kowalski; prezeska zarządu Fundacji Gazety Wyborczej Joanna Krawczyk oraz szefowa działu foto „Gazety Wyborczej" Beata Łyżwa-Sokół jako przewodnicząca jury konkursu.

- Opowiadanie o tym, co dzieje się nie tylko tuż obok nas, ale też w miejscach odległych, o których nie słyszeliśmy nigdy wcześniej; historie, którymi żyją ludzie dobrze nam znani, ale przede wszystkim ci, o których wiemy niewiele, oraz odwaga w mówieniu o sprawach trudnych, niewygodnych oraz wzniosłych czy pięknych wpisane są w DNA „Gazety Wyborczej" od jej pierwszego numeru z 1989 r. Podobnie jest w przypadku Konkursu im. Krzysztofa Millera - mówi Beata Łyżwa-Sokół, szefowa działu foto „Gazety Wyborczej" i przewodnicząca jury konkursu. - Nagradzamy odwagę patrzenia, a więc oryginalne, osobiste spojrzenie na sprawy współczesne. Doceniamy szczere i czułe opowieści zrealizowane tak blisko ludzi, jak tylko się da. Miniony rok był wyjątkowy, jeśli chodzi o wydarzenia. Większość z nas z niepokojem śledzi nie tylko sytuację w Ukrainie, ale też kryzys ekonomiczny i zmiany klimatu. Interesują nas materiały na ten temat, choć jak wielu mogło się zorientować, od pierwszej edycji konkursu wyróżniamy też historie, które nie trafiają na pierwsze strony gazet. Takim zdjęciom i autorom chcemy dać głos - dodaje przewodnicząca jury.

Zgłoszenia do Konkursu im. Krzysztofa Millera można nadsyłać do 27 października 2022 r. za pomocą formularza umieszczonego pod adresem www.wyborcza.pl/nagrodakrzysztofamillera.  

Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Millera będzie promowany na łamach „Gazety Wyborczej", „Dużego Formatu" i na Wyborcza.pl. Partnerami konkursu są Deutsche Bank Polska SA oraz Fundacja Gazety Wyborczej.  

Redakcja „Gazety Wyborczej" ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r. Do pierwszej edycji konkursu fotograficznego na najlepszy materiał roku zgłoszono 300 prac, czyli blisko 5 tys. zdjęć. Jego zwyciężczynią została Anna Liminowicz nagrodzona za fotoreportaż „Między blokami" o związku dwóch kobiet. Opublikował go „Duży Format", a później "The New York Times".  

Laureatem drugiej edycji konkursu był Alessio Paduano, stale współpracujący z "Corriere della Sera", "La Repubblica", "The Guardian", "Newsweek" i "Time". Pochodzący z Neapolu fotograf został nagrodzony za fotoreportaż „Współczesne niewolnictwo: zagubione córki Nigerii".

W trzeciej edycji nagrodę główną zdobył Irańczyk Karim Mottaghi. Przez 48 dni fotografował, nagrywał filmy, ale też pomagał przygotowywać zmarłych do pochówku w sektorze 65., położonym na uboczu cmentarza Vadi-Rahmat w Tebrizie, największej nekropolii w północno-zachodnim Iranie.

Laureatem Nagrody Fundacji Gazety Wyborczej w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja" został Jędrzej Nowicki za fotoreportaż z Białorusi zrealizowany w sierpniu 2020 r., gdy tuż po wyborach prezydenckich, oficjalnie wygranych przez Aleksandra Łukaszenkę, w geście protestu tłumy Białorusinów i Białorusinek wyszły na ulice w całym kraju. 

Zwycięzcą 4. edycji - po raz drugi w historii konkursu - był Alessio Paduano, który od kilku lat dokumentuje sytuację migrantów w Europie. Nagrodzony fotoreportaż z miasta Bihać w Bośni i Hercegowinie, gdzie niedaleko granicy z Chorwacją mieszka blisko 8 tys. migrantów, głównie z Afganistanu i Pakistanu, realizuje od 2018 r. W tej samej edycji konkursu laureatem Nagrody Fundacji Gazety Wyborczej został Maciej Grzybowski za fotoreportaż z antyrządowych protestów w Polsce po wydaniu 22 października 2020 r. przez Trybunał Konstytucyjny wyroku ograniczającego prawo do aborcji.

Konkurs upamiętnia wybitnego fotografa Krzysztofa Millera (1962-2016), legendę fotoreportażu wojennego i autora wielu znanych zdjęć. W ciągu ponad 25 lat fotografował niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne. Robił zdjęcia m.in. w Afganistanie, Czeczenii i Afryce. Dokumentował przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, trzęsienie ziemi w Iranie, aksamitną rewolucję w Czechosłowacji. W 2000 r. był jurorem World Press Photo. Autor książek „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego" (Znak, 2013) oraz "Fotografie, które nie zmieniły świata" (Wydawnictwo Agora, 2017). Krzysztof Miller związany był z „Gazetą Wyborczą" od początku jej istnienia, został jednym z pierwszych pięciu fotoreporterów zatrudnionych w redakcji dziennika. Przez wiele lat razem z Wojciechem Jagielskim tworzył relacjonujący konflikty zbrojne reporterski duet.  

Więcej informacji na temat konkursu, w tym jego regulamin, można znaleźć na stronie: Wyborcza.pl/zdjecia. Serwis prezentuje też multimedia, galerie, materiały wideo i teksty archiwalne związane z konkursem i Krzysztofem Millerem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Super że konkurs trwa. I przypomina jak wybitnym fotografem był zmarły.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0