Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

FINAŁ 4. EDYCJI KONKURSU IM. KRZYSZTOFA MILLERA. OGLĄDAJ: 

Podczas finału Konkursu im. Krzysztofa Millera zobaczyliśmy materiały siedmiu finalistów, a prezentacji towarzyszyły rozmowy z nimi. Krzysztofa Millera wspominał Wojciech Jagielski, reporter, który przez wiele lat razem z Millerem relacjonował dla "Wyborczej" największe konflikty zbrojne i społeczno-polityczne na świecie po 1989 r.

Zwycięzca nagrody głównej - za najlepszy materiał roku - otrzyma 10 000 zł, a laureat w kategorii "Wolność, solidarność, tolerancja" Nagrodę Fundacji Gazety Wyborczej - 5000 zł.

Gospodarzami finału byli Beata Łyżwa-Sokół, przewodnicząca jury i Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej". 

Konkurs im. Krzysztofa Millera - nowe tematy, nowe formy

4. edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera rozpoczęła się we wrześniu br. Udział w nim mogli wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, a także członkowie jednej agencji fotograficznej.

- W tym roku więcej materiałów powstało w Polsce, ale niewiele z nich poruszało temat walki z koronawirusem. Wydaje się, że lockdown dla wielu autorów był inspirujący i motywujący, pojawiły się nie tylko nowe tematy, lecz także nowe formy materiałów. To znaczy, że konkurs się rozwija, zainteresował różnych autorów i jego idea, tytułowa "Odwaga patrzenia", jest interpretowana uniwersalnie – komentuje Beata Łyżwa-Sokół, przewodnicząca jury i szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej".

W jury konkursu zasiedli: Ewa Ewart – producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC, Ania Nałęcka-Milach – projektantka książek fotograficznych, nagradzanych m.in. podczas Paris Photo (Aperture Foundation Photobook Award) i POYi The Best Photography Book Award (USA), Karolina Sekuła – fotografka, fotoedytorka współpracująca z Bloomberg EMEA w Londynie, Tomasz Kowalski – prezes zarządu Deutsche Bank Polska, Joanna Krawczyk – prezeska zarządu Fundacji Gazety Wyborczej, Jerzy B. Wójcik – wydawca „Gazety Wyborczej", oraz Beata Łyżwa-Sokół – szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej".

Partnerami konkursu są Deutsche Bank Polska SA oraz Fundacja Gazety Wyborczej, partnerami medialnymi - Fotopolis i Digital Camera.

Finał 4. edycji konkursu został zrealizowany w księgarni artystycznej Bookoff w Warszawie.

Konkurs im. Krzysztofa Millera - dla upamiętnienia wybitnego fotoreportera

Konkurs fotograficzny im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia" powstał, by upamiętnić jednego z najważniejszych i najwybitniejszych fotoreporterów w historii dziennika – Krzysztofa Millera. Człowieka, który dokumentował rzeczywistość, zmieniający się świat, najważniejsze konflikty zbrojne na świecie. Pokazywał piekło wojny, trudy codzienności i był też doskonałym obserwatorem Polski w dobie transformacji.

Redakcja „Gazety Wyborczej" ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r. Celem konkursu jest promocja fotografii o wyjątkowych wartościach dziennikarskich, wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i odważnym spojrzeniem na trudne tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe.

Do pierwszej edycji konkursu fotograficznego na najlepszy materiał roku zgłoszono 300 prac, czyli blisko 5 tys. zdjęć.

Jego zwyciężczynią została Anna Liminowicz nagrodzona za fotoreportaż „Między blokami" o związku dwóch kobiet. Opublikował go „Duży Format", a później "The New York Times".

Laureatem drugiej edycji konkursu był Alessio Paduano, stale współpracujący z "Corriere della Sera", "La Repubblica", "The Guardian", "Newsweekiem" i "Time". Pochodzący z Neapolu fotograf został nagrodzony za fotoreportaż „Współczesne niewolnictwo: zagubione córki Nigerii".

W trzeciej edycji nagrodę główną zdobył Irańczyk Karim Mottaghi. Przez 48 dni fotografował, nagrywał filmy, ale też pomagał przygotowywać zmarłych do pochówku w sektorze 65., położonym na uboczu cmentarza Vadi-Rahmat w Tebrizie, największej nekropolii w północno-zachodnim Iranie.

Laureatem Nagrody Fundacji "Gazety Wyborczej" w kategorii "Wolność, solidarność, tolerancja" został Jędrzej Nowicki za fotoreportaż z Białorusi zrealizowany w sierpniu 2020 roku, gdy tuż po wyborach prezydenckich, oficjalnie wygranych przez Aleksandra Łukaszenkę, w geście protestu tłumy Białorusinów i Białorusinek wyszły na ulice w całym kraju.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.