Co łączy byłego rzecznika prasowego byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza i lidera ruchu antyszczepionkowego, który leczył raka witaminą C.? To, że kwiecień nie zakończył się dla nich najlepiej. Szczególnie ten drugi przypadek może przejść do historii: szamani, uzdrowiciele, zielarze, magicy, czarodzieje I wskrzesiciele z martwych tysiące lat prowadzili swój proceder bez przeszkód, aż tu nagle.

Sąd nad nocną eskapadą do Centrum Kontrwywiadu

Błyskotliwa kariera Bartłomieja M., aptekarza z Łomianek, nabrała rozpędu, gdy pod osłoną nocy wtargnął do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO, by odwołać jego szefa. Jako szef gabinetu Macierewicza dostał po tej akcji medal “Za zasługi dla Rzeczpospolitej". Sąd uznał jednak, że bohater działał z pogwałceniem prawa, co może stać się przyczyną do postawienia zarzutów Antoniemu Macierewiczowi i jego ekipie.

Szef MON Antoni Macierewicz
Szef MON Antoni Macierewicz  SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Znachor Jerzy Z. z zarzutami

Policja zabezpieczyła “produkty lecznicze", które znajdowały się w magazynie firmy powiązanej z popularnym wśród rodaków znachorem. Jerzy Z. przekonywał, że raka da się wyleczyć witaminą C. A niedawno opublikował w internecie instruktaż, wedle którego zawału można uniknąć, odpowiednio pocierając się wykałaczką.

Znachor Jerzy Z.
Znachor Jerzy Z.  Bartosz Krupa / East News

Strajk bolesny dla portfela

Po zawieszeniu ponad trzytygodniowego protestu nauczycieli przychodzi czas na bilans. A ten nie jest wesoły - zgodnie z polskim prawem nauczyciele nie mogą dostać wynagrodzenia za czas strajku. Dla niektórych oznacza to utratę nawet 3/4 pensji za kwiecień.

Ogólnopolski strajk nauczycieli. Łódź, SP nr 1, 15 kwietnia 2019
Ogólnopolski strajk nauczycieli. Łódź, SP nr 1, 15 kwietnia 2019  Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Ciąg dalszy afery bananowej

Dziennikarz "Wyborczej" rozmawia z Piotrem Rypsonem, byłym p.o. dyrektora Muzeum Narodowego. Rypson został zastąpiony przez Jerzego Miziołka (tego, który schwał prace Natali LL). Przy okazji wywiadu rozmówca ujawnia pewien fascynujący dokument.

Praca Natalii LL. Cykl fotografii 'Sztuka konsumpcyjna' z 1972 roku
Praca Natalii LL. Cykl fotografii 'Sztuka konsumpcyjna' z 1972 roku  WALDEMAR GORLEWSKI

Co dalej z kamizelkami?

Ruch "żółtych kamizelek" wyraźnie słabnie, ale zapowiada wielką mobilizację na 1 lipca. Tymczasem prezydent Macron ogłosił tuzin decyzji i propozycji opartych na wnioskach wysnutych z trwających od listopada protestów społecznych i zainicjowanej przez władze "wielkiej debaty narodowej".

25.04.2019, wystąpienie prezydenta Emmanuela Macrona w Pałacu Elizejskim.
25.04.2019, wystąpienie prezydenta Emmanuela Macrona w Pałacu Elizejskim.  Fot. Michel Euler / AP Photo

Trener do piłkarzy: pozwólcie rywalom strzelić gola

Michał Szadkowski opisuje kuriozalną sytuację z zaplecza angielskiej ekstraklasy. W rolach głównych reprezentant Polski, Mateusz Klich, a także największy trenerski oryginał, Marcelo Bielsa. Klich strzela bramkę dla Leeds, gdy piłkarz Aston Villi leży kontuzjowany na murawie. Wybucha kłótnia, bo rywale twierdzą, że to nie fair. Dlatego Bielsa nakazuje, by oddać gola rywalom.

Kartka z kalendarza: 29 kwietnia 1945. Koniec Hitlera

Około 14.30 Hitler i poślubiona przez niego dzień wcześniej Ewa Braun zamknęli się w gabinecie Führera w berlińskim bunkrze przy Wilhelmstrasse 77. Sowieci byli kilkaset metrów od kwatery Hitlera. Około 15.30 z gabinetu dobiegł odgłos wystrzału. Kamerdyner Hitlera Heinz Linge oraz Martin Bormann otworzyli drzwi i - jak relacjonował potem Linge - ujrzeli ciała.

Adolf Hitler i Hermann Göring, 1938 r.
Adolf Hitler i Hermann Göring, 1938 r.  Wikimedia Commons

Więcej