Po blisko 20 dniach od jutra zawieszony zostaje protest nauczycieli. „Nie sztuką jest pięknie umierać” - tłumaczy szef ZNP Sławomir Broniarz. Choć decyzja ta może się wydawać szokująca, za dobry i mądry krok uważa ją Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018. Swoich kolegów i koleżanki zachęca: „Przegrupujmy się i od września wyruszmy niczym Avengersi!” i przekonuje, że cel strategiczny i tak został osiągnięty: jeszcze nigdy polska szkoła nie była tak ważnym tematem.

„W wielu domach udało się odczarować mit »nauczyciela nieroba«, zaczęto rozmawiać o wynagrodzeniach i funkcjonowaniu szkoły”- potwierdza Justyna Suchecka. Według niej zawieszenie strajku pokazuje szacunek nauczycieli dla uczniów, pozwoli im też skuteczniej upomnieć się o swoje postulaty jesienią, gdy w przepełnionych szkołach dojdzie do kumulacji roczników, a w niedalekiej perspektywie będą wybory parlamentarne.

Przedsmak kampanii mieliśmy już zresztą w nocy podczas głosowania nad wnioskiem o odwołanie minister edukacji. „Pani podpaliła system edukacji a teraz jak tchórz ucieka pani do Brukseli. Odpowie pani za to co pani zrobiła, bo zło zawsze wraca do tego, kto je wyrządził” - usłyszała m.in. Anna Zalewska.

Temat dnia.

Sejmowa noc z PiS-owską "reformą" sądownictwa

Posłowie PiS przegłosowali najnowsze zmiany w sądownictwie. Ustawą stawiają upolitycznioną KRS ponad prawem i przymuszają NSA do wycofania niewygodnych pytań z europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. - Idziecie na totalne zwarcie z Unią - mówili w Sejmie posłowie opozycji.

80 Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji80 Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Nie przegap.

Szczepan Twardoch chce, żebyśmy go uwielbiali. Jego zbiór felietonów jest niczym portret kokieta

Boks, samochody, broń palna, wyprawy na Spitsbergen, "ponton w ślizgu lawirujący między krami". W wydanym właśnie zbiorze felietonów „Jak nie zostałem poetą" Szczepan Twardoch pielęgnuje swój wizerunek męskiego mężczyzny o męskich zainteresowaniach, ale też wrażliwym sercu.

Szczepan Twardoch, Jak nie zostałem poetąSzczepan Twardoch, Jak nie zostałem poetą Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta

"Piątka Kaczyńskiego" i jej ograniczająca moc. "Pętla na szyi podatnika"

Wymusi podwyżki podatków, spowoduje stagnację wydatków w sferze publicznej oraz pogrzebie możliwości reformy podatkowej - twierdzi fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Ile będzie kosztowała 'Piątka Kaczyńskiego? Ekonomiści policzyliIle będzie kosztowała 'Piątka Kaczyńskiego? Ekonomiści policzyli Marta Kondrusik

To warto przeczytać.

10 tys. zł - średnia cena za metr mieszkania w Warszawie bije kolejny rekord

Rosnące ceny - w Warszawie są aż o 14 proc. wyższe niż rok temu - zmroziły sprzedaż mieszkań w stolicy i innych dużych miastach. Analitycy pocieszają, że okres największego wzrostu cen mamy - na razie - za sobą.

Microsoft wart bilion dolarów

Jako trzeci - po Apple’u i Amazonie - dołączył do klubu bilionerów. Na razie wyprzedził swoich konkurentów i jest najdroższą amerykańską spółką notowaną na giełdzie. Osiągnął cenę 130,5 dol. za akcję. Dało to firmie kierowanej przez Satyę Nadellę wycenę na poziomie 1 bln dolarów.

„Misiek” przyznał się do napadów na Górnym Śląsku

„Misiek” jest uważany za lidera bandyckiej bojówki założonej przez kiboli Wisły Kraków. W październiku zeszłego roku został zatrzymany we Włoszech przez oficerów CBŚ.

Kalendarium.

Zdarzyło się 26 kwietnia

W 1986 roku eksplozją zakończył się źle przygotowany test czwartego reaktora czarnobylskiej elektrowni atomowej - próba była ćwiczeniem zachowania się w sytuacji awaryjnej. Pierwszy wybuch o godz. 1.24 zniszczył rdzeń reaktora i osłonę antyradiacyjną, drugi, chwilę później - budynek reaktora. Do atmosfery dostał się radioaktywny pył.

Moskwa przez kilka dni starała się ukryć przed światem katastrofę. 28 kwietnia stacja badawcza w Mikołajkach zarejestrowała w powietrzu ponad pół miliona razy większą niż normalnie aktywność izotopów promieniotwórczych. Mimo zapewnień Moskwy, że nic groźnego się nie stało, władze PRL zaakceptowały propozycję podawania jodu w płynie Lugola, aby zapobiec wchłanianiu radioaktywnego izotopu jodu.

Czarnobyl niepublikowane zdjęciaCzarnobyl niepublikowane zdjęcia Fot. Krystian Machnik Napromieniowani.pl https://www.facebook.com/Napromieniowani

Co jeszcze zdarzyło się 26 kwietnia? SPRAWDŹ