Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej zabiegał o to, by tytuł prymasa Polski powrócił z Warszawy do arcybiskupów gnieźnieńskich, co nastąpiło w 2009 r.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 r. z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego w bazylice w Gnieźnie. 11 lat później został doktorem teologii moralnej i rozpoczął pracę w kurii, gdzie był m.in. archidiecezjalnym duszpasterzem rodzin, a także służby zdrowia. W latach 80. został rektorem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Papież Jan Paweł II mianował go w 1988 r. biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Odpowiadał m.in. za naukę kleryków i budowę kościołów. Brał też czynny udział w przygotowaniach do obchodów milenijnych archidiecezji. Od kilku lat był już na emeryturze.

Pozytywny wynik test na obecność koronawirusa u biskupa Wojtusia potwierdzono w połowie października. Zmarł w szpitalu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.