Krzysztof Warlikowski, reżyserując w Paryżu "Hamleta", XIX-wieczną operę na kanwie tragedii Szekspira, potwierdził, że jest mistrzem scenicznej narracji. Romantyczna muzyka i współczesna inscenizacja bardzo dobrze się uzupełniały.

Premiera „Hamleta" Ambroise’a Thomas w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego dla Francuzów oznaczała powrót jednej z najlepszych rodzimych oper romantycznych na scenę Opery Paryskiej. Operowa wersja „Hamleta" powstała na zamówienie tego teatru w 1863 roku, ale nie była tu grana od blisko 100 lat.

To istotnie wydarzenie również pod względem muzycznym. Śpiewacy wcielili się w role, które byłyby sporym wyzwaniem dla zawodowych aktorów. Pięknym sopranem koloraturowym zabłysła Lisette Oropesa (Ofelia), prezentując wspaniałą technikę wokalną i różnicując vibrato, od drobniutkiej wibracji (tzw. groszek) po szeroką jej amplitudę. Znakomicie wypadł Ludovic Tézier (Hamlet), dysponujący miękkim, lecz silnym barytonem o ciepłej barwie. Mocną kartą w obsadzie była też szwajcarska mezzosopranistka Eve-Maud Hubeaux (Gertruda) – głos o dużej, a przecież nie forsowanej ekspresji. Szkoda, że wokalistów tej klasy nie można uświadczyć na polskich scenach.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Takie ciekawe imię Gertruda. A mojej ciotce Ślązaczce w 1945 r. kazano je zmienić na inne, podobno polskie! A jakoś nie zmieniano np. Erykowi Lipińskiemu z "Przekroju" - bo nie był Ślązakiem? Bo Ślązakom kazano! Ino mowy Śląskiej jak nie ma, tak nie ma!
  już oceniałe(a)ś
  7
  4
  Małgorzata Szczęśniak ? scenografia :)
  @niewiemwypowiemsie
  Tak, odpowiada za scenografię. O co chodzi?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Obejrzałam ten spektakl i razem z 1/3 widzów opuściłam gmach opery po połowie. Nie wiem jak Warlikowski może nosić łatkę przewrotnego skandalisty robiąc coś tak do bólu nudnego.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Szpital psychiatryczny! Tego jeszcze nie było! Hłe hłe hłe.
  @jentyk2
  Było. W wiedeńskim Parsifalu.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0