Tytułowy bohater zapomnianej włoskiej opery "Venceslao" ma w sobie prawość króla Władysława IV Wazy. Dzisiejsi władcy Polski mogliby się od niego sporo nauczyć.

- Z oper zatytułowanych "Venceslao" można był złożyć całkiem spory festiwal - mówi Martyna Pastuszka, liderka {Oh!} Orkiestry. Po opowieść o królu Wacławie jak można tłumaczyć na polski imię Venceslao, sięgało kilku kompozytorów, wśród nich sam Georg Friedrich Haendel. Inspirowały ich dramaty Jeana Rotrou i Apostola Zeno.

To właśnie Zeno był autorem libretta pięcioaktowej opery weneckiego kompozytora Antonia Caldary (1670-1736), do którego Pastuszka dotarła w wiedeńskich archiwach. Właśnie z dworem cesarskim w Wiedniu Caldara związał się jako dojrzały mężczyzna i tam w 1725 r. premierę miał "Venceslao". Potem opera nie została już wykonana ani razu, aż do teraz. Nie dlatego, że jest słaba, tylko dlatego, że jest napisana w stylu, który już kilkadziesiąt lat później przeszedł do lamusa. Dziś znów słucha się tego bardzo dobrze. 

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Venceslao ma zupełnie dobre polski odpowiednik: Wacław. Wieńczysław to imię "nietradycyjne" o niejasnej etymologii, być może przejęte od rosyjskiego Wiaczesław.
  @antyPiSlamista (Venceslao ma zupełnie dobre polski odpowiednik: Wacław):

  widać dawniej ludzie nie byli tak dosłowni jak obecnie i nie przeszkadzało im, że sztuka ma luźny związek z rzeczywistością; często siermiężną przecież, jak to z rzeczywistością bywa.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Świetne odkrycie, ale skąd pewność, że ma to jakikolwiek związek z Władysławem Wazą? Imię Venceslao oznacza Wacława, może to któryś z Wacławów przemyślidzkich? Władysław to po włosku Ladislao.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Wspaniałe odkrycie barokowej muzyki związanej z historią Polski szlachetnej, bez podłości i zdrady. Świetne wykonanie!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Polaków to raczej Zenek obchodzi. Pan Tomasz Konieczny swój recital z okazji 25 lecia pracy na scenie operowej będzie dawał w korytarzu Teatru Wielkiego (sorry sale redutowe), wstyd. Pan Zenek M. miał salę Moniuszki... smutne to.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0