Skomplikowane metafory, pełne patosu zwrotki, niekiedy przebłyski z PRL-owskich realiów. Czy pamiętasz, o czym śpiewają klasycy polskiego rocka?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tej poetyki nie da się podrobić. Lata 80. w Polsce mogły być szare, ale za to w tekstach piosenek działy się rzeczy niezwykłe. Od niedarowanych nocy, przez dzieci czujne jak ptaki, po podwodne romanse - tak barwnych i zaskakujących historii polska muzyka rozrywkowa nie opowiadała już nigdy potem.

Piosenki Izabeli Trojanowskiej, Budki Suflera, Perfectu, Bajmu i innych klasyków z tamtych lat wciąż jeszcze bez problemu można usłyszeć w radiu. Może się wydawać, że każdy z nas zna je na pamięć. Ale czy pamiętamy, co oni właściwie śpiewają? Sprawdź się, rozwiązując nasz quiz.

ROZWIĄŻ QUIZ

Po inne quizy kulturalne zapraszamy TUTAJ

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A może choć słowo o ludziach, którzy PISALI te teksty?
  Czy może same się pisały...?
  Albo BAJM je pisał?
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  Po pierwsze: lata 80 były barwne.
  Po drugie: teksty miały sens.
  @ilTrovatore12
  Cudaki i szarpidruty. Prawdziwa muzyka skończyła się w latach 50. Ach, "Karuzela, karuzela", któż tego nie kocha? Sama poezja, piękna, radosna muzyka, a nie jakaś nowomodne wycie "Jolka, Jolka".
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @ilTrovatore12
  Jolka, Jolka miała sens??
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @ilTrovatore12
  Dla mnie lata 80 to szarość, bieda i stan wojenny. Komuna dała muzyce dużo wolności, bo chciała przyciągnąć czymś do siebie młodzież. Co nie zmienia faktu, że ta muzyka była dobra.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @halice1
  Tekst piosenki "Jolka, Jolka" wykorzystuje autentyczny przypadek z życia. A czy życie ma sens, tego nie wiedzą najmędrsi filozofowie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Ale ze mnie perfekcyjny dziaders. 10 na 10.
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  Jakie szare. Ja miałem raj!
  już oceniałe(a)ś
  1
  2