Górale to oficjalnie ostoja wiary i polskości, a przecież nie byłoby baletu "Harnasie", gdyby Szymanowski nie zachwycił się urodą juhasów, więc musiała być między nimi interakcja - mówi Karol Radziszewski, który swoją wystawę poświęcił Karolowi Szymanowskiemu

Bożek Pan z odsłoniętym fallusem gra na fujarce, harnasie w pończochach i z gołym torsem tańczą przy ognisku, stary Karol Szymanowski, twórca baletu „Harnasie", pozuje z młodym tancerzem Serge’m Lifarem, a na innym obrazie liże szyję przystojnego górala siedzącego mu na kolanach.

Wreszcie – Szymanowski pozujący do aktu, z odsłoniętym penisem, patrzy śmiało w oczy malarza i widza (na ścianie obok podobizna jego młodocianego kochanka Borysa Kochno). „Portret heroiczny, wielka postać, więc wszystko ponadprzeciętne" – skomentował na Instagramie swój obraz artysta wizualny Karol Radziszewski.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Bardzo dobre zalozenia, prace i wystawa!
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  Takie malowanie może wypłynąć jak się zrobi mały skandalik, ale w dzisiejszych czasach już mało kogo to zawstydza. I dobrze. Skończy się moda na odkłamywanie tych tematów, skończy się powodzenie tego typu artystów. Szymanowski był gejem i co z tego? Ciekawe, czy ten artysta zna jego utwory? Chociażby te "mity"? Szymanowski zasłynął swoją muzyką, a nie tym, że był gejem.
  @Roli
  Ale przecież Radziszewski dokładnie to właśnie powiedział w wywiadzie. Przeczytaj jeszcze raz.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Roli
  Ciekawe, czy ty znasz utwory Szymanowskiego? Szymanowski był gejem i miało to istotny wpływ na jego twórczość. Można nie dopatrywać się związku orientacji z muzyką u Czajkowskiego czy Ravela, ale w przypadku Szymanowskiego ten związek jest oczywisty i ważny. Dlatego "zawstydzanie", "skandalik" i "moda na odkłamywanie" nie mają tu nic do rzeczy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A może by tak namalował gołego JP2?
  @jazzina2
  to samo sobie pomyslalem :-))
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Skoro sprzedawać blachodachówkę cycem, to i wystawę fi**em. Jaką wartość ma to malarstwo samo w sobie, czy nie jest prostą ilustracją historii?
  @moshi_moshi
  Nie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czy sztuki plastyczne nie powinny równoważyć formy i treści? W tych obrazach treść wali po oczach, że trudno docenić formę.
  @zoil36
  Sztuka nie ma obowiązków. Znamy takie powiedzenie"sztuka dla sztuki" Jednak w tym przypadku zgodzę się, że tutaj ktoś znalazł sobie wygodny, bo chodliwy temat, bo być może nie miał własnych pomysłów na natchnienie.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @zoil36
  Nic nie powinny. Pomijając już trudności definicyjne pojęć "treść" i "forma".
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @zoil36
  Równoważenie formy i treści to nonsens, bo od dawna nie rozdziela się tych sfer.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Z cyklu - nie umiem malować, to temat wezmę kontrowersyjny?
  Jeśli chciałbym być łaskawy, to uznałbym to za próbę nawiązania do naiwnych bazgrołów chłopców z podstawówki. Ale w efekcie zamiast nawiązania mamy wprost naiwne bazgroły kogoś, kto chyba przed płótnem więcej czasu spędził w podnieceniu trzymając nie ten pędzel.
  @PersonalNick
  Radziszewski jest aktywnie działającym i znanym artystą sztuk wizualnych od wielu lat, więc tego typu drwiny ujawniają jedynie nieznajomość współczesnej sztuki polskiej.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @PersonalNick
  Komentarz z cyklu - nie znam się, ale się wypowiem. Jeśli chciałbym być łaskawy, to uznałbym nazwanie tych obrazów "bazgrołami" za objaw nieznajomości całej sztuki XX/XXI wieku.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ależ beztalencie
  @test null
  A niby na jakiej podstawie to stwierdzenie?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @von_golmkau
  Zapewne na takiej, że się komentującemu nie podoba. Czyli na żadnej. Trafiony zatem jest nick z wyrazem "null".
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Czy pan Radziszewski jest "normalny", czy też ma jakieś problemy z głową. W jego "tfurczości" widać jakieś niezdrowe podniecanie się widokiem penisów. Rozumiem, że obecnie żeby zaistnieć trzeba się czymś wyróżnić, a temat homo jest chwytliwy i wzbudza wielkie emocje, więc jest ten wyróżnik. Ale czy to jest ta "sztuka" ? Mam co do tego wątpliwości.
  @abkr
  Fakt! Jeśli o mnie chodzi, to imć Radziszewski może swojemu partnerowi/partnerom nawet stolca na klacie postawić i nikomu nic do tego. Ważne, by te swoją sekso-fizjologię uprawiał w zaciszu domowych pieleszy, a nie epatował wypracowującego PKB w pocie czoła przysłowiowego Kowalskiego...
  PS. Jeśli ktoś ma ochotę na gejowszczyznę, zawsze może sobie znaleźć odpowiedni portal z pedalarzami, wot...
  już oceniałe(a)ś
  5
  10
  @abkr
  Chyba już mało kogo to oburza, czy wzbudza. Kiedy wreszcie uporamy się z tymi tematami jako społeczeństwo, skończą się takie próby wypłynięcia na byle czym.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @abkr
  Sztuka ma niejedno imię i każdy ma prawo w niej wyrażać treści, które go poruszają.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @nikolaj_kosygin
  Napisz to samo np. o malarstwie Caravaggia. Pieprzysz głupoty z zaścianka, na dodatek okraszone niesmacznymi wtrętami o stolcu (to chyba jakieś niezdrowe fantazje?) i wyrażeniami "pedalarze", świadczącymi o homofobicznym prymitywizmie. I daj spokój z tym "wypracowującym PKB Kowalskim", bo doktryną socrealizmu to zajeżdża na kilometr.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @abkr
  Radziłbym ci zastanowić się raczej nad stanem twojej głowy. To ty widzisz na tych obrazach głównie penisy. Przejdź się do jakiejkolwiek galerii sztuki antycznej, dowiesz się, że nagie męskie ciało jest obecne w sztuce od tysięcy lat. Narządy płciowe widzą w tych dziełach osoby niezdrowo zainteresowane tematem.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0