Co oglądać i czytać, czego słuchać? Podpowiadamy i inspirujemy. Zapisz się na nasz kulturalny newsletter.
Zwoje żyletkowego drutu, takiego samego, jakim polskie służby odgrodziły granicę z Białorusią, ma "przypominać i nie pozwolić zapomnieć o koszcie ludzkiego cierpienia generowanego przez sytuację na wschodniej granicy Polski" - piszą organizatorzy wydarzenia.
Autorem instalacji jest Michał Frydrych, rzeźbiarz i performer. To jeden z artystów, którzy w maju zeszłego roku dostali mandaty w wysokości 10 tys. zł za protest przeciwko planom przeprowadzenia wyborów kopertowych.
Pomnik Drutu Kolczastego w Warszawie
Pomnik Drutu Kolczastego zostanie odsłonięty przed Muzeum Woli w piątek o godz. 15. Wydarzenie będzie częścią Marszu Gościnności - inicjatywy artystów, aktywistów i instytucji. Uczestnicy akcji upominają się o pomoc ludziom uwięzionym na granicy, przeciwstawiają dehumanizacji uchodźców i przypominają o konieczności ratowania życia. Pomnik jest instalacją mobilną - ma się pojawiać w różnych częściach kraju.
"[Jest] głosem sprzeciwu wobec używania imigrantów jako środka hybrydowego konfliktu prowokowanego przez reżim Łukaszenki, jak i przeciw próbom jego eskalacji. Jednocześnie jest wezwaniem dla ludności i władz Polski, by w tym konflikcie nie przyjmować roli Łukaszenki-bis, lecz by zapewnić niezbędne jedzenie, wodę, ochronę medyczną i dostęp do procedur prawnych zgodnie z prawem polskim, jak i zobowiązaniami międzynarodowymi podpisanymi przez Polskę, osobom pozostającym na granicy, które zostały cynicznie wciągnięte w tę grę przez białoruską dyktaturę" - piszą organizatorzy.
Odsłonięcie pomnika Drutu Kolczastego będzie można śledzić na żywo na facebookowym profilu Muzeum Woli.
Tego samego dnia o godz. 18 w Galerii Miejskiej Arsenał w Białymstoku planowana jest transmitowana na żywo rozmowa z prawniczką Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Martą Górczyńską, która opowie o działaniach Grupy Granica.
Co oglądać i czytać, czego słuchać? Podpowiadamy i inspirujemy. Zapisz się na nasz kulturalny newsletter.
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.
w dupe sobie wsadz taka polske. Wstyd mi ze jestem polakiem.
Podpowiesz jak to zrobić? A może sam/sama ich wpuść, po prostu, zamiast komentować. Sorry, rozumiem, że masz dobre intencje, ale Twój apel jest nie do tego adresata. Każdy gest jest ważny, a jakaś masa takich gestów może w końcu okazać się masa krytyczną.