Przyczyną nadmiernego wypadania włosów mogą być zaburzenia równowagi hormonalnej. Tak dzieje się po porodzie czy w czasie menopauzy, gdy zaczyna się przyjmować lub odstawi tabletki antykoncepcyjne, w przypadku nadwrażliwości na pochodną testosteronu, a także problemów z tarczycą.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Swoim włosom można wtedy pomóc. Potrzebują substancji odżywczych i budulcowych, które wzmacniają ich strukturę i poprawią ich kondycję.

Rytm życia włosów na naszych głowach dzieli się na trzy fazy. W zwykłych okolicznościach:

  • 85 na 100 znajduje się w fazie wzrostu (anagenowej)
  • 10 na 100 już przestało rosnąć (weszły w fazę katagenową)
  • 1 włos na 100 odpoczywa i zaraz wypadnie (jest w fazie telogenowej)

Przeciętnie człowiek traci 50-100 włosów dziennie, a nawet jeśli 150, to nadal nie ma powodów do niepokoju. Rzecz jasna, na co dzień nikt tego nie liczy. Ale jeśli włosów zaczyna wypadać za dużo, to dość szybko ten fakt zauważamy.

Przyczyn może być wiele. Często zapomina się jednak o roli hormonów. Wyjaśnimy, jaki mają udział w zjawisku nadmiernego wypadania włosów i jak można temu zaradzić. Dobra wiadomość: często wystarczy lepiej zbilansować swoją dietę. Szczegóły poniżej. 

Na czym polega łysienie poporodowe

Podczas ciąży włosy są w doskonałej formie, a po narodzinach dziecka zaczynają wypadać w niepokojących ilościach – to zjawisko zna wiele kobiet. Z czego wynika? To efekt zmian hormonalnych. W czasie ciąży w organizmie kobiety podnosi się poziom estrogenu, co powoduje, że więcej włosów niż normalnie znajduje się w fazie wzrostu. Stają się nadzwyczaj mocne, gęste, błyszczące – piękne.

Mniej więcej 8 tygodni po narodzinach dziecka poziom estrogenu zaczyna jednak gwałtownie spadać. A przez to włosy tracą dodatkowy stymulator i dotychczasową siłę. Inaczej mówiąc, faza wzrostu przestaje tak dominować.

  • Aż 30 proc. włosów przechodzi w fazę telogenową, na dodatek dzieje się to równocześnie.

Przy czesaniu lub myciu można mieć wtedy wrażenie, że wypada ich bardzo dużo, a kontrast z ich wyglądem sprzed porodu działa sugestywnie. Bez obaw. W praktyce wszystko po prostu wraca do normy – kobieta traci teraz więcej włosów, ponieważ w czasie ciąży otrzymywały nadprogramowe zasilanie i dlatego nie wypadało ich tyle co zwykle. 

Problem z nadmiernym wypadaniem włosów znika dopiero po 6-9 miesiącach od porodu. Taki stan rzeczy trwa więc dość długo. Co można zrobić w międzyczasie? Dostarczyć włosom substancji odżywczych, które poprawią ich kondycję. To między innymi selen, cynk i miedź oraz wiele innych mikroelementów. Na pewno warto jeść warzywa, owoce, orzechy, zboża, oleje, ryby i mięso. Nie zawsze łatwo jednak zbilansować posiłki odpowiednio. Wszystko, czego potrzebują włosy młodej mamy zawiera suplement diety KERABIONE MAMA.

Zapotrzebowanie kobiet ciężarnych i karmiących piersią na elementy odżywcze jest większe, dlatego w Kerabione Mama zwiększyliśmy ilości niektórych składników, oraz dodaliśmy kwas foliowy, żelazo i jod, które są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Połóżników, Z drugiej strony pewnych substancji, które są obecne w wielu popularnych tabletkach na wypadanie włosów, w ciąży warto unikaćmówi Marta Wróblewska z Valentis Polska, dystrybutora marki Kerabione.

Dodaje, że WHO nie rekomenduje stosowania witaminy A u kobiet ciężarnych i w okresie po porodzie, pokrzywa może zahamować laktację, a L-lizyna z kolei wywołać problemy żołądkowo-jelitowe u matek karmiących.

Kerabione Mama zawiera składniki bezpieczne i rekomendowane dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią, więc poza witaminą D nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji. Oczywiście możesz to zrobić, ale najpierw porównaj składy, żeby nie doprowadzić do kumulacji witamin i minerałów, które występują w obu preparatach. Masz wątpliwość jak to zrobić? Poproś o pomoc swojego lekarza, lub farmaceutę – wyjaśnia ekspertka.

Zaburzenia równowagi hormonalnej, w tym związane z poziomem estrogenu, mogą się też pojawić wtedy, gdy zaczyna się przyjmować lub odstawi tabletki antykoncepcyjne. Skutek jest podobny jak w przypadku nadmiernego wypadania włosów po porodzie.

Estrogen znowu daje o sobie znać

Tak dzieje się w okresie menopauzy, kiedy w organizmie zachodzi wiele różnych zmian. Jedna z nich dotyczy poziomu estrogenów, który zaczyna spadać. W efekcie włosy stają się rzadsze. Widać to zwłaszcza w okolicach czoła – obrazowo można powiedzieć, że linia włosów się cofa, jak również wzdłuż przedziałka na szczycie głowy. Czy można coś na to zaradzić?

Objawy menopauzy najskuteczniej niweluje hormonalna terapia zastępcza, którą dobiera lekarz. Jednak warto też prowadzić aktywny styl życia, jak również zwrócić uwagę na to, czy dostarczamy organizmowi właściwe składniki odżywcze i minerały. Szczególną rolę odgrywają nienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty, ponieważ spowalniają procesy starzenia się organizmu. Wspomniane miedź oraz witaminy A i E, w odpowiednich ilościach, też są bardzo potrzebne dla lepszej kondycji i zdrowia włosów. Odpowiedni zestaw składników i mikroelementów zawiera suplement diety KERABIONE BOOSTER.

Łysienie androgenowe – u mężczyzn i kobiet

Androgenowe, czyli spowodowane przez hormony męskie. I to prawda, że ten rodzaj łysienia spotyka przeważnie mężczyzn, nawet co drugiego w wieku powyżej 50 lat (choć proces łysienia zaczyna się już w wieku dwudziestu lat). Jednak dotyczy również kobiet – nawet co trzeciej w okresie po menopauzie. Łącznie ma z tym problem aż 10 mln Polaków! Jest to w ogóle najczęstsza przyczyna stopniowej utraty włosów.

Ale na czym właściwie polega łysienie androgenowe? W tym przypadku, przyczyną zwiększonego wypadania włosów jest nadwrażliwość cebulek włosowych na hormon z grupy androgenów - dihydrotestosteron (DHT), pochodny od testosteronu. To zjawisko wrodzone i warunkowane genetycznie, więc można tu mówić o hormonalnym dziedzicznym wypadaniu włosów.

W uproszczeniu łysienie androgenowe można opisać tak – hormon DHT zmniejsza mieszki włosowe, które wytwarzają coraz cieńsze i słabsze włosy. Dzieje się tak etapowo, dwa razy w roku, ale proces krok po kroku postępuje. Na koniec mieszek wytwarza już tylko krótki włos pozbawiony barwnika. Podsumowując: mamy coraz mniej nowych włosów, a te, które mamy, coraz szybciej wypadają. Przy czym u mężczyzn mogą wypaść zupełnie, natomiast u kobiet najczęściej mocno się przerzedzają.

W przypadku kobiet znaczenie mają również choroby endokrynologiczne, zespół policystycznych jajników i stosowanie niektórych leków. W takim wypadku wyjątkowo pomocne okazują się kwasy tłuszczowe z palmy sabałowej, które działają ochronnie na mieszki włosowe, a także kwasy gama linoleinowe z wiesiołka dwuletniego, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego. Ponieważ z łysieniem androgenowym możemy walczyć jedynie objawowo konieczne jest przyjmowanie preparatów długoterminowo, przynajmniej przez 6 miesięcy. To sprawia, że naturalne terapie, nie obarczone skutkami ubocznymi, zdecydowanie zyskują na popularnościpodkreśla Marta Wróblewska.

Znane medycynie metody hamowania łysienia androgenowego polegają na ograniczaniu działania DHT na mieszki włosowe i pobudzaniu mikrokrążenia w ich obrębie. Tu ciekawostka: w przyrodzie również istnieją składniki naturalne o takim działaniu, a jednym z nich jest palma sabalowa -  składnik występujący w suplemencie diety KERABIONE BOOSTER. Skuteczne działanie palmy sabałowej na włosy zostało potwierdzone w badaniach. Wynika z nich, że u 6 na 10 badanych stwierdzono poprawę po zastosowaniu 200 mg ekstraktu z tej palmy.

Tarczyca też ma wpływ na włosy

Jeśli zaobserwujemy u siebie nadmierne wypadanie włosów, to warto zrobić badania gruczołu tarczycy. To dlatego, że nadczynność lub niedoczynność tarczycy bezpośrednio przekłada się na formę włosów.

Przyczyną drugiego z wymienionych problemów najczęściej jest choroba Hashimoto. Powoduje, że włosy nie tylko wypadają, ale też matowieją, przesuszają się, a końcówki się rozdwajają. Niedoczynność tarczycy również osłabia włosy. Stają się cieniutkie i podatne na uszkodzenia, mówiąc obrazowo – kruche. Poza tym, rosną wolniej niż zazwyczaj.

Z tymi objawami można jednak walczyć. Dieta każdego człowieka powinna być bogata w witaminy A, C, B6, niezbędne dla zdrowia minerały, jak również antyoksydanty. W przypadku problemów z tarczycą dostarczanie organizmowi odpowiednich składników i mikroelementów jest szczególnie istotne. KERABIONE zawiera taki zestaw w odpowiednich proporcjach, w tym aminokwasy, selen, a także inne silne antyoksydanty. Uzupełnia też niedobory biotyny, miedzi oraz cynku. W ten sposób można pomóc komórkom mieszków włosowych w trudniejszym dla nich okresie, a przez to poprawić również wygląd i kondycję włosów.

Jak jeszcze można pomóc włosom na co dzień? Na pewno warto zadbać o odpowiednią, delikatną pielęgnację i stylizację włosów. One naprawdę nie lubią być za bardzo naciągane, skręcane czy szarpane. Można też sięgnąć po kosmetyki bogate w składniki o działaniu wzmacniającym mikrokrążenie w obrębie skóry głowy. To pozwala odżywić i  odbudowywać uszkodzoną strukturę włosa. Unikajmy też niepotrzebnego stresu, ponieważ nigdy, niezależnie od wieku, nie służy dobrej formie naszych włosów. A już chroniczny stres to jeden z naszych najgorszych wrogów, zresztą nie tylko dla włosów. Natomiast naszym najlepszym przyjacielem jest aktywność fizyczna, która ogólnie poprawia stan zdrowia i samopoczucie.

Pamiętajmy jednak, że przyczyny nadmiernego wypadania włosów mogą być różne. Bezpośrednio odpowiada za to zakłócenie rytmu życia włosów, ale rzeczywista przyczyna tkwi przecież gdzie indziej. Dieta działa zawsze wspomagająco i ma duże znaczenie, ale najważniejsze jest ustalenie tej przyczyny i, jeśli jest taka potrzeba, jej skuteczne leczenie.

Natomiast piękne, mocne i bujne włosy świadczą o naszym zdrowiu. Odpowiednia dieta wtedy też się przydaje, ponieważ dodaje im siły i pozwala przedłużyć ten stan.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej