Edukacja to forma nauki, która w ostatnich latach przeżywa prawdziwy rozkwit. Według najnowszych badań w takim trybie uczy się już ponad 31 tysięcy dzieci i młodzieży.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Polsce homeschooling prowadzony jest z powodzeniem od 31 lat, ale to ostatnie tygodnie sprawiły, że o edukacji domowej zrobiło się głośno, a to za sprawą kontrowersyjnych zmian w ustawie Prawo oświatowe. Czy projekt ustawy zagraża nauczaniu domowemu i wolnej edukacji?

Uczniowie odpływają ze szkoły systemowej

Według danych z Systemu Informacji Oświatowej w roku szkolnym 2019/2020  w edukacji domowej uczyło się niewiele ponad 12 tysięcy uczniów w wieku od 6 do 18 roku życia.

Duży skok zainteresowania nauczaniem domowym zaobserwowaliśmy w trakcie pandemii COVID-19, czyli w roku 2020/2021, gdzie blisko 20 tysięcy dzieci skorzystało z tego rozwiązania. Stan na 30 września 2022 to ponad 31 tysięcy młodych ludzi zdobywających wiedzę poza murami szkoły i ta liczba stale rośnie.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Spersonalizowana nauka bez presji i przymusu

Na czym polega fenomen edukacji domowej? To nauka w indywidualny sposób dostosowana do tempa i predyspozycji dziecka. Obowiązek szkolny i podstawa programowa realizowana jest poza szkolną ławką. W przyjaznej atmosferze.

Bez porannego bólu brzucha, ciężkiego plecaka i oceniania. Bez presji, kartkówek i testów. W nauczaniu domowym jest za to przestrzeń na podążanie za dzieckiem, rozwijanie jego pasji i mocnych stron.

Ta forma nauki to także wolność. Rozumiana z jednej strony jako wolny wybór materiałów, narzędzi, z jakich będzie uczyło się dziecko, z drugiej wolność w wyborze miejsca i czasu na naukę. Takie podejście wzmacnia dziecko, uczy odpowiedzialności i samodyscypliny. Rozwija skrzydła i otwiera zupełnie nową perspektywę na edukację. Motywację uczniowie czerpią z własnej chęci, ciekawości i pasji do wiedzy, nie uczą się dla ocen.

Ponad 30 lat edukacji domowej w Polsce

 

Lex Czarnek 2.0 i niepewny los edukacji domowej?

W projekcie ustawy Prawo oświatowe znalazły się kontrowersyjne zapisy zagrażające wolności edukacji domowej. Dotychczas dziecko na edukację domową mogło przejść w dowolnym momencie roku szkolnego i skorzystać ze szkoły zlokalizowanej w wybranym przez rodzica i ucznia regionie Polski. Ustawa zakładała jedynie wąskie  "okienko" w ciągu roku (od 1 lipca-21 września), kiedy będzie możliwa zmiana trybu edukacji.

Uczeń będzie mógł być zapisany do szkoły ze swojego województwa bądź z województwa sąsiedniego. Kolejna proponowana zmiana ma dotyczyć formy egzaminów końcoworocznych. Według projektu ustawy mają odbywać się jedynie stacjonarnie w placówce, do której dziecko jest zapisane.

W nocy z 1 na 2 grudnia Sejm przegłosował nowelizację ustawy. Podczas głosowania Sejm przyjął proponowane zmiany, które ograniczają wolność rodzicielską. Smutne jest także to, że projekt nie był konsultowany społecznie ani ze środowiskiem edukatorów domowych, ani z rodzicami.

Teraz projekt ustawy trafi na biurko prezydenta, który w ciągu 21 dni podejmie ostateczną decyzję. Mamy nadzieję na Veto. Jeśli prezydent podpisze ustawę -  wejdzie ona w życie w ciągu 14 dni...

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Zobacz więcej treści o zmianach w prawie oświatowym!

Centrum Nauczania Domowego - pewne wsparcie w edukacji domowej

Rodzice są zmęczeni tradycyjną szkołą. Dziurawym systemem i schematem nauczania sprzed 200 lat. Są coraz bardziej świadomi. Szukają miejsca bezpiecznego, gdzie dziecko nie będzie szykanowane, zastraszone, ale wolne od niszczących relacji. Pragną, aby wszystkie potrzeby dziecka były dostrzeżone i zaopiekowane.  A program nauczania dostosowany był do  jego indywidualnych możliwości.

Nie chcą  dla swojego dziecka ciasnych ram w 30-osobowej klasie, przeładowanych programów, encyklopedycznego odpytywania i ulotnej wiedzy. Szukają alternatywy. Edukacji na miarę XXI wieku, która kształtuje kompetencje potrzebne w przyszłości i jest gwarancją dobrego startu w dorosłe życie.

Odpowiedzią na potrzeby rodzin jest edukacja domowa, uważana za edukację przyszłości. Wpływa na świadomość ucznia i kieruje się innymi wartościami. Tu nie działa zasada trzech "Z". Uczniowie, doświadczając i pracując na projektach, są w stanie zakotwiczyć tę wiedzę na wiele lat. A co najważniejsze w edukacji domowej najważniejsze jest dziecko, jego rozwój zarówno emocjonalny, jak i intelektualny.

Doskonałym wsparciem dla dzieci i rodziców w edukacji domowej jest Centrum Nauczania Domowego, które od 13 lat specjalizuje się w kształceniu dzieci poza murami szkoły. Służy wiedzą, kompetencjami i technologicznymi rozwiązaniami. Stawia na relacje i buduje społeczność edukatorów domowych. Współpracuje ze szkołami przyjaznymi edukacji domowej w całej Polsce. To sprawdzone placówki zlokalizowane w każdym rejonie naszego kraju z kadrą, która ma doświadczenie w egzaminowaniu uczniów edukacji domowej.

Centrum Nauczania Domowego zapewnia dziecku cały wachlarz edukacyjnych możliwości: materiały elektroniczne, książki, filmy edukacyjne, webinaria z nauczycielami, autorską platformę do nauki z całą podstawą programową, obcowanie z naturą, naukę w praktyce przez doświadczenia. To połączenie nowych technologii z edukacją domową.

Edukacja domowa to forma nauki będąca rozwiązaniem dla wielu rodzin w Polsce.
Teraz może być ostatnia szansa na zapis! Dowiedz się więcej 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej