Szczoteczki soniczne zrewolucjonizowały higienę jamy ustnej. Usuwają płytkę nazębną efektywniej niż szczoteczki manualne, poprawiając stan i wygląd zębów. Wokół szczoteczek sonicznych narosło jednak wiele mitów. Co jest prawdą, a co fałszem?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prawidłowa higiena jamy ustnej decyduje o zdrowiu  zębów, dziąseł i chroni przed chorobami przyzębia. Jest jednym z podstawowych elementów zapobiegania próchnicy, jednej z najczęściej występujących chorób jamy ustnej. Nieleczona próchnica może dawać o sobie znać silnym bólem i prowadzić do problemów związanych z zębami lub dziąsłami. Co więcej, może być także przyczyną poważnych, ogólnoustrojowych chorób przewlekłych i stanów zapalnych w organizmie.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

W zakresie higieny jamy ustnej istotne jest nie tylko regularne – minimum dwa razy dziennie – szczotkowanie zębów, ale i odpowiednia długość wykonywania tej czynności – uznaje się, że powinny to być minimum 2 minuty. Niemniej istotne jest stosowanie odpowiedniej techniki mycia i dobranie odpowiedniej szczoteczki. W ostatnich latach rekomenduje się przede wszystkim szczoteczki soniczne. Jaką mają przewagę nad szczoteczkami innego typu i jak je najwłaściwiej dobrać? W formie faktów i mitów przedstawiamy najważniejsze informacje o szczoteczkach sonicznych.

Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera 

Szczoteczki soniczne pozwalają o wiele skuteczniej zadbać o zęby niż tradycyjne szczoteczki manualne i inne szczoteczki elektryczne

Prawda. Wiele badań wskazuje, że szczoteczki soniczne usuwają zdecydowanie więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne. To zasługa sposobu, w jaki działają. Szczoteczką manualną jesteśmy w stanie wykonać około 300 ruchów na minutę. Dla przykładu, szczoteczka rotacyjna w ciągu minuty wykonuje około 58 tys. obrotów na minutę[1], natomiast szczoteczka soniczna – nawet 62 tys. ruchów w ciągu jednej minuty. Ważna jest również optymalna liczba ruchów włókien szczoteczki sonicznej, ich synergia i zakres działania. Optymalna liczba ruchów pulsujących, które rozbijają płytkę nazębną w połączeniu z optymalną liczbą i odpowiednim zakresem ruchów wymiatających, które wymiatają rozbitą wcześniej płytkę nazębną skutecznie myją zęby oraz gwarantują delikatność dla dziąseł – tak jak Philips Sonicare.  Szczoteczka Philips Sonicare Prestige 9900 oferuje unikalne połączenie optymalnej liczby 62 tys. ruchów na minutę, dynamicznych pulsacji, szerokich ruchów wymiatających oraz mikrobąbelków wtłaczanych głęboko w przestrzenie międzyzębowe.

Wystarczy wymienić swoją szczoteczkę na szczoteczkę soniczną, aby czyścić zęby skuteczniej, bo każda szczoteczka soniczna czyści tak samo

Fałsz. W zależności od producenta szczoteczki soniczne różnią się rezultatami czyszczenia. Warto przed zakupem porównać deklarowane przez producentów rezultaty i wybierać szczoteczki soniczne takich producentów, którzy gwarantują możliwie najlepsze rezultaty.

Dla przykładu – szczoteczka Philips Sonicare Prestige 9900 gwarantuje 20 razy mniej płytki bakteryjnej[2], 15 razy zdrowsze dziąsła[3] i do 100% mniej przebarwień[4]. Co najważniejsze, gwarancje marki Philips Sonicare oparte są na badaniach klinicznych.

Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera 

W przypadku szczoteczek sonicznych badania kliniczne nie są ważne.

Fałsz. Warto zwrócić uwagę czy szczoteczka soniczna była przebadana w badaniu klinicznym z udziałem pacjentów. Rezultaty czyszczenia daną szczoteczką soniczną potwierdzone w badaniach klinicznych prowadzonych przez lekarzy dentystów z udziałem odpowiednio dużej grupy pacjentów dają gwarancję, że można spodziewać się takich efektów. Tego typu marki czy produkty mogą często pochwalić się rekomendacją stowarzyszeń profesjonalistów np.: Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Wieloletnie doświadczenie marki w tworzeniu szczoteczki sonicznej nie ma znaczenia

Fałsz. Warto wybierać produkty marki , które od lat rozwijają technologię soniczną, wprowadziły ją na rynek i są w tej dziedzinie ekspertem. Marka, która posiada tego typu szczoteczki soniczne dostarcza innowacyjnych i praktycznych rozwiązań w kolejnych modelach produktów. Masz więc szanse skorzystać z najbardziej zaawansowanych rozwiązań i wieloletniego doświadczenia. 

Każda końcówka do szczoteczki sonicznej nawet innego producenta, bezpiecznie i skutecznie umyje zęby

Fałsz. Nie tylko technologia soniczna, ale także jakość włókien i konstrukcja końcówki ma istotne znaczenie dla efektywnego czyszczenia jamy ustnej. Ważne, aby do szczoteczki sonicznej danej firmy dobrać końcówkę tego samego producenta, co gwarantuje bezpieczne i skuteczne czyszczenie zębów. Badania kliniczne przeprowadzone przez producenta są z użyciem szczoteczki i końcówki tej samej firmy i tylko używanie takiego samego zestawu daje gwarancje skuteczności deklarowaną przez producenta. Ponadto oryginalne końcówki są zaprojektowane we współpracy z dentystami, więc mamy pewność najwyższej jakości. W dodatku należy pamiętać o regularnym wymienianiu końcówki – co 3 miesiące lub nawet częściej w sezonie infekcyjnym.

Szczoteczki soniczne, mogą uczyć dobrych nawyków szczotkowania

Prawda. Przykładem jest Philips Sonicare Prestige 9900. To pierwsza szczoteczka, która dopasowuje się do użytkownika. Dzięki nowatorskiej technologii SenseIQ wyczuwa technikę szczotkowania. Podczas mycia zębów z częstotliwością nawet do 100 razy na sekundę analizuje ruch ręki, siłę nacisku oraz czas mycia zębów, a następnie dopasowuje intensywność czyszczenia do indywidualnych potrzeb myjącego.

Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera 

Philips Sonicare Prestige 9900 współpracuje również z aplikacją Philips Sonicare, która wykorzystuje do działania sztuczną inteligencję. W aplikacji dostępne są raporty z czyszczenia zębów. Informują o tym, ile czasu myjemy zęby, jak często, czy nie za mocno dociskamy szczoteczkę. Aplikacja pozwala także na śledzenie mycia zębów w czasie rzeczywistym. Daje podgląd uzębienia i szczotkowania. Myjąc zęby, można spoglądać na ekran smartfona, by sprawdzić, które miejsca wymagają dokładniejszego wyczyszczenia, czy powinniśmy zwolnić tempo, przyspieszyć, czy wrócić do konkretnych miejsc. W aplikacji dostępne są także indywidualne, dopasowane do użytkowników porady. Co więcej, dane o technice szczotkowania są zawsze dostępne w aplikacji, nawet wtedy, gdy sama aplikacja była wyłączona podczas mycia zębów.

[1] https://www.medonet.pl/zdrowie,szczoteczka-elektryczna---dzialanie--rodzaje--szczoteczka-soniczna,artykul,01585448.html
[2] W porównaniu do szczoteczki manualnej; w programie czyszczenia Clean
[3]W porównaniu do szczoteczki manualnej; w ciągu 6 tygodni; w programie czyszczenia Clean.
[4] W porównaniu do szczoteczki manualnej; w ciągu 6 tygodni; w programie czyszczenia Clean.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej