SUV-y zyskują coraz większe grono zwolenników. To auta, które świetnie nadają się zarówno do jazdy po mieście, jak i w długie trasy, a dzięki napędowi na cztery koła - także do eksplorowania terenów podmiejskich. Jak spośród szerokiej oferty, wybrać skrojone na miarę potrzeb auto?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Popularność SUV-ów rośnie z każdym rokiem. Nikt się nie spodziewał, że auta o tym nadwoziu mogą aż tak zrewolucjonizować rynek. Dzisiaj wysunęły się w Europie na prowadzenie, jeśli chodzi o najchętniej wybierany typ aut.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Segment tych samochodów zaczął rozwijać się najpierw w Stanach Zjednoczonych. To tam rozpoczęto eksperymentowanie ze stylistyką i możliwościami aut terenowych, przekładając je na auta użytkowe. Pierwsze próby pojawiały się już w latach 70. XX wieku. Do Europy ten trend dotarł nieco później, szacuje się, że w latach 90. XX wieku. Ale prawdziwy rozkwit popularności SUV-ów przypada na ostatnie 20-lecie.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Największa wygoda, bezpieczeństwo, zaskakujące osiągi

Czym zaskarbiły sobie na popularności? Poza tym, że wyróżniają się stylistyką, to przyciągają ergonomią – wygodnie się do nich wsiada i z nich wysiada. Wyróżniają się przestronnymi, praktycznymi wnętrzami, a także wyższą pozycją za kierownicą, która ułatwia obserwację drogi. Niestraszne im krawężniki, ośnieżone drogi, szutrowe ścieżki. A SUV-y o kompaktowych rozmiarach świetnie radzą sobie na ciasnych, miejskich parkingach. Na popularność tych aut wpłynęła także szeroka oferta producentów.

Analiza potrzeb

SUV-y mają swoje stałe miejsce w ofercie Volvo. Stały się synonimem bezpieczeństwa, komfortu, dynamicznej jazdy, a dzięki szerokiej ofercie silników także aut, które nadążają za nowymi wyzwaniami świata. Szeroka oferta Volvo pozwala wybrać samochód, dobierając go do indywidualnych oczekiwań. Co trzeba wziąć pod uwagę, kupując auto z tego segmentu? Przede wszystkim własne potrzeby. Mniejszy SUV sprawdzi się podczas codziennego podróżowania po mieście. W przypadku rodzin czy właścicieli firm bardziej komfortowy może być większy samochód, oferujący dużą pojemność bagażnika czy bardziej przestrzenne wnętrze. Istotne jest również wzięcie pod uwagę ilości przemierzanych kilometrów. Ta ostatnia kwestia nabiera znaczenia szczególnie podczas wyboru silnika.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Do miasta, a może w długie trasy całą rodziną?

W ofercie Volvo do wyboru są trzy SUV-y: XC40, XC60 oraz najbardziej luksusowy XC-90. XC40 to model kompaktowy, który doskonale nadaje się do jazdy po mieście. Idealny dla singla, pary czy rodziny dwa plus dwa. Przyciąga uwagę nowoczesną stylistyką, ale też ergonomią. Doskonale odpowiada na potrzeby obecnego stylu życia. Volvo zadbało, by w pojeździe nie brakowało schowków, które ułatwią transport zakupów czy narzędzi pracy. W samochodzie zastosowano inteligentne rozwiązania do przechowywania butelek wody, toreb sportowych, telefonów, laptopów, a nawet haczyki do zabezpieczania toreb z zakupami lub jedzenia na wynos. Sporo zmieści się także w bagażniku. Jego pojemność wynosi 419 litrów.

Volvo XC60 to natomiast odpowiedź dla osób, szukających większego komfortu. To auto doskonałe na dalekie podróże rodzinne czy służbowe. Bagażnik pomieści 468 litrów, a przestrzeń ładunkową można zwiększyć prawie trzykrotnie, do 1395 litrów, składając tylne siedzenia. Płaska podłoga i brak wystającej krawędzi ułatwiają załadunek i rozładunek większych przedmiotów. Na dalekie trasy idealne jest także Volvo XC90 – największy i jednocześnie najbardziej luksusowy SUV w ofercie szwedzkiej marki. Siedmioosobowy samochód zapewnia komfort wszystkim pasażerom. Bagażnik może pomieścić aż 640 litrów.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

W stronę zrównoważonej motoryzacji

Dobór odpowiedniego auta, to także wzięcie pod uwagę rodzaju napędu. Z napędem czysto elektrycznym dostępne jest Volvo XC40. Wszystkie modele są natomiast oferowane także z silnikami hybrydowymi oraz mild-hybrid, czyli łagodnych hybryd. W tej ostatniej wersji auta odzyskują energię wytworzoną podczas hamowania i magazynują ją w akumulatorze 48 V. Wykorzystywanie tej energii przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa oraz obniżenia poziomu emisji spalin. W przypadku hybryd typu plug-in każde auto oferuje inne zasięgi. Analiza potrzeb w tym zakresie może determinować wybór. W XC40 zasięg w trybie czysto elektrycznym wynosi dla hybrydy 45 km. Moc – 262 KM. W XC60 zasięg wynosi 78 km, a moc 455 KM. W przypadku hybrydy XC90 moc także wynosi 455 KM, zasięg 73 km.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Wszystkie SUV-y Volvo łączy szwedzki styl, nowoczesne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa oraz atrakcyjne ceny. W ofercie noworocznej XC40 dostępne jest w cenie od 134 900 zł, XC60 od 182 200 zł oraz XC90 od 274 900 zł. To kolejna kwestia, która może determinować wybór określonego SUV-a. Niezależnie jednak od dokonanej decyzji, pewne jest jedno – gdy raz wsiądzie się do SUV-a Volvo, trudno będzie wrócić do auta o innym nadwoziu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej