Czy młodzi naukowcy mogą realnie wpłynąć na poprawę kondycji środowiska? Dlaczego warto inwestować w start-upy? Ostatni dzień Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa w Krakowie bezapelacyjnie należał do młodych. Okazję do zaprezentowania swoich dokonań szerokiej publiczności stworzyło dla nich ING.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O tym, że Bank ING serdecznie przyjaźni się z nauką i nowymi technologiami nie trzeba nikogo przekonywać. Nie ma też żadnych wątpliwości, że będąca liderem na rynku bankowym firma wspiera młodych naukowców i początkujące start-upy w realizacji swoich celów. Dowodem tego jest pierwsza edycja Programu Grantowego ING, która spośród prawie dwustu najbardziej innowacyjnych i niezbędnych dla lepszej przyszłości projektów, wybrała i nagrodziła bardzo wysoką kwotą trzy najlepsze. Laureatów programu poznaliśmy podczas poniedziałkowego panelu „Eko-innowacje, które zmieniają świat", odbywającego się w ramach Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa w Krakowie. Spotkanie łączące prezentację efektów pracy młodych naukowców oraz debatę na temat ich projektów, której przewodniczył dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema, prowadziła Małgorzata Jarczyk-Zuber, Chief ESG Innovation Officer ING Banku Śląskiego. - Jesteśmy przekonani, że warto inwestować w innowacje - podkreślała ekspertka.

Klimatyzacja, która nie zanieczyszcza

Panel rozpoczął się od prezentacji rozwiązań laureatów Programu Grantowego ING.  Nagrodę główną i 400 tys. złotych otrzymali twórcy DAC (Dynamic Air Cooling), innowacyjnego urządzenia do chłodzenia, które pozwala znacząco zmniejszyć emisję CO2 z klimatyzacji. - Energetyka powinna być rozsądna. Zawsze, kiedy tworzy się nową technologię, trzeba wytłumaczyć jej zasadność. Kiedy zaczynaliśmy pracować z chłodzeniem, ludzie pytali nas, po co dodatkowo eliminować freony i hydrofluorowęglowodory, czyli tzw. syntetyczne czynniki chłodnicze HFC. Okazuje się, że było warto - Polska jak każdy inny kraj potrzebowała czasu, by dojrzeć do tego pomysłu - komentował Pavel Panasjuk, prezes i współzałożyciel DAC.

W roli głównej: energia wiatrowa

Drugie miejsce zajęli twórcy Panelu Wiatrowego, systemu pionowych turbin wiatrowych, które nie tylko produkują energię, ale mogą też pełnić funkcję ogrodzenia. - Początki naszej działalności były trudne, bo energetyka wiatrowa była rozproszona i niedoceniana. Im bardziej realia rynkowe zaczęły przestawiać się na odnawialne źródła energii, tym było nam łatwiej promować pomysł na wykorzystanie energii wiatru i zainteresować inwestorów naszym start-upem. Współpraca z ING bardzo nam w tym pomogła - mówił Tomasz Gruszka, współtwórca Panelu Wiatrowego. Kapituła konkursu nagrodziła start-up kwotą 300 tys. złotych.

Inwestujmy w to, co odnawialne

Na podium znaleźli się również naukowcy z Politechniki Śląskiej, twórcy Silesian Wind Generator. SWG to turbina wiatrowa z pionową osią obrotu przeznaczona dla gospodarstw domowych, która z wysoką sprawnością zamienia energię wiatru na energię elektryczną. - Dostęp do energii jest kluczowy dla funkcjonowania i rozwoju zarówno jednostek jak i społeczeństw. Do tej pory pozyskiwaliśmy energię wykorzystując na masową skalę paliwa kopalne. Z jednej strony pozwoliło to rozwijać się społeczeństwu w niezwykle szybki sposób, jednak z drugiej strony prowadzi do katastrofy klimatycznej, gwałtownych zmian cen energii, a także uzależnienia politycznego. Rozwiązaniem jest demokratyzacja dostępu do energii dzięki małym instalacjom wykorzystującym odnawialne źródła energii - apelował Tomasz Krysiński, członek zespołu SWG skupiającego naukowców z Politechniki Śląskiej. Naukowcy otrzymali za turbinę nagrodę w wysokości 150 tys. złotych.
Dodatkowa nagroda - 150 tys. złotych - trafiła do Luminos Zielona Energia. Start-up stworzył panele fotowoltaiczne z sześciennych brył, które zwiększają efektywność produkcji energii z promieni słonecznych.

Jak zapewnić zrównoważoną konsumpcję i produkcję?

Młodych walczących o lepszą, zieloną i odpowiedzialną przyszłość jest więcej. Dlatego początkiem września ING ruszyło z drugą edycją Programu Grantowego. Tym razem, start-upy i młodzi naukowcy zmierzą się z 12. Celem Zrównoważonego Rozwoju ONZ i będą szukać odpowiedzi na pytanie: jak zapewnić zrównoważoną konsumpcję i produkcję? - Szukamy takich rozwiązań, które pozwolą zapewnić efektywne łańcuchy dostaw - firmy stoją dziś przed dużym wyzwaniem i nie wiedzą, jak obniżyć swój ślad węglowy. Szukamy również rozwiązań, które pozwolą obniżyć poziom generowania odpadów - przeciętny Polak generuje 358 kg w ciągu roku i stoją za tym głównie gospodarstwa domowe. Zatem - ponad 85 proc. generowanych odpadów pochodzi od nas! Szukamy też pomysłów na zmniejszenie ilości marnowanej żywności. W Polsce rocznie marnuje się aż 5 mln ton, co oznacza, że każdy z nas wyrzuca 133 kg żywności w ciągu 12 miesięcy oraz że co sekundę wrzucamy do kosza 92 kg żywności - wyliczała Małgorzata Jarczyk-Zuber.

Czas na zgłoszenia do 15 października

Kto może wziąć udział w Programie Grantowym ING? Start-upowcy, ale też młodzi naukowcy maksymalnie do 5 lat po studiach. - Uczestnikom oferujemy nagrody pieniężne: 400 tys. złotych za pierwsze miejsce, 300 tys. złotych za drugie i 150 tys. złotych za trzecie oraz 150 tys. złotych w ramach puli nagród specjalnych. Zwycięzcom zapewniamy też zwiększenie zasięgów komercyjnych oraz promocję w mediach - innowatorzy chcą przecież dotrzeć do potencjalnych klientów i inwestorów. Dbamy również o edukację i podpowiadamy jak sprawić, by biznes się rozwijał, był opłacalny oraz jak opowiedzieć o nim sposób zrozumiały i atrakcyjny - zapewnia Małgorzata Jarczyk-Zuber.

Nabór uczestników trwa do 15 października. Jak się zgłosić? Wystarczy wejść na stronę www.ing.pl/programgrantowy i wypełnić znajdujący się tam formularz. Finalistów poznamy 31 października. Zostaną oni zaproszeni na warsztaty tematyczne, które pomogą doprecyzować i ustalić kierunek rozwoju zgłoszonych projektów. Zwycięzców wybierze w czasie wielkiego finału 1 grudnia kapituła w składzie: Brunon Bartkiewicz, Joanna Erdman, Ewa Łuniewska, Michał Mrożek i Małgorzata Jarczyk - Zuber (reprezentacja ING), dr Maciej Kawecki (Instytut Lema), Mariusz Śpiewak (PWC), Robert Ługowski (Cobin Angels), Ewelina Jabłońska - Gryżenia (Raben Group), Izabela Karolczyk-Szafrańska (InPost), Anna Grabowska (Żabka) i Mirosław Proppé (WWF Polska). Wygrane w konkursie pieniądze to jednak nie wszystko - najlepsze zespoły będą mogły skorzystać również z zapewnionego przez Bank ING indywidualnego mentoringu.

Od pomysłu do start-upu

Poniedziałkową scenę młodych zakończyła debata dr Macieja Kaweckiego ze zwycięzcami Programu Grantowego ING. Naukowcy rozmawiali m.in. o drodze jaką przeszli od pomysłu na swój start-up po jego realizację, przełomowych, ale też trudnych momentach w prowadzeniu firmy i rekomendacjach dla młodych start-upów na skuteczny start biznesu.

Szczegółowe informacje na temat Programu Grantowego ING można znaleźć na stronie www.ing.pl/programgrantowy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej