W minionym roku w Polsce odnotowano rekordową sprzedaż mieszkań, a ceny za metr kwadratowy diametralnie wzrosły. Podwyżki stóp procentowych zatrzymały tę hossę - popyt na kredyty spadł, a deweloperzy rozpoczęli przygotowania do schłodzenia wybranych segmentów rynku. To dobry moment dla osób, które inwestują w nieruchomości i dysponują gotówką.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

ALLCON, Atrium Oliva w Gdańsku
ALLCON, Atrium Oliva w Gdańsku 

Nieruchomości premium odporne na inflację

Najczęściej powtarzanym argumentem za inwestowaniem w nieruchomości jest ochrona kapitału przed inflacją. Trudno się z nim nie zgodzić. W latach poprzednich kryzysów, nieruchomości były jednym z najbardziej opłacalnych aktywów. Podczas globalnej recesji w latach 2007-2009 inwestorzy najwięcej tracili na ropie naftowej – aż 75%. Indeks WIG w tym samym czasie odnotował spadek rzędu 70%. Wartości srebra i globalnego rynku akcji zmalały o 55%, a polskiego złotego – o 15%.

Dla porównania, w 2009 roku inwestorzy stracili na nieruchomościach najwyżej 8%, a więc stosunkowo niewiele w porównaniu do pozostałych aktywów i aktualnej, dwucyfrowej inflacji. Warto dodać, że wynik ten uwzględnia cały rynek nieruchomości, zarówno segment ekonomiczny, popularny jak i premium. Te ostatnie są najbardziej odporne na wahania rynku.

ALLCON, Atrium Oliva w Gdańsku
ALLCON, Atrium Oliva w Gdańsku 

Dobry przykład to Atrium Oliva – apartamenty w Gdańsku, które spełniają wszystkie kryteria inwestycji premium – od prestiżowej lokalizacji w zabytkowej dzielnicy po szlachetne materiały i długą listę udogodnień. Gwarancją wartości inwestycji jest też międzynarodowy certyfikat BREEAM, który stanowi obiektywny dowód na wyjątkowy w skali naszego kraju standard realizacji. Przyznawany przez niezależnych ekspertów BREEAM świadczy o spełnieniu restrykcyjnych wymogów dotyczących m.in. ekologii, jakości realizacji i troski o dobrostan mieszkańców.

ALLCON, Młyny Gdańskie w Gdańsku
ALLCON, Młyny Gdańskie w Gdańsku 

Inna, godna uwagi inwestycja w Trójmieście to Młyny Gdańskie, które powstają w sąsiadującej ze Śródmieściem dzielnicy Siedlce. Ponadczasowa architektura i rozbudowana, kaskadowa przestrzeń zielona z wodą i oryginalną instalacją koła młyńskiego zdecydowanie wyróżniają ten projekt na tle innych. Bliskość Śródmieścia w połączeniu z naturalnym, cichym otoczeniem oraz wysoka jakość realizacji i udogodnienia tworzą tu idealne warunki do życia.

 

ALLCON, Młyny Gdańskie w Gdańsku
ALLCON, Młyny Gdańskie w Gdańsku 

Ofert będzie mniej, ceny wyhamują tylko na chwilę

Spirala inflacyjna podniosła koszty realizacji nieruchomości w całym kraju. Wzrosły nie tylko ceny surowców, ale też pracy. Stawki podbijają tez problemy logistyczne, zerwane łańcuchy dostaw i trudności ze zdobyciem towarów. Nierzadko, z powodu braków w magazynach, niektóre materiały są ściągane na polskie budowy z drugiego krańca Europy, a nawet świata.  Równocześnie, rosnące stopy procentowe i nowelizacja rekomendacji S, zgodnie z którą banki mają przyjmować bufor na zmianę WIBOR-u na poziomie minimum 5%, praktycznie zamroziły sprzedaż mieszkań na kredyt.

ALLCON, Osiedle Linea w Gdańsku
ALLCON, Osiedle Linea w Gdańsku 

Większość deweloperów doskonale pamięta poprzednie globalne kryzysy i wie, jak zareagować. Drastyczne ograniczenie sprzedaży kredytów powoduje, że ceny mieszkań w wybranych segmentach (zwłaszcza popularnym) chwilowo zatrzymały się lub nawet spadają. Deweloperzy odkładają więc wdrożenie projektów na lepszy okres, kiedy sytuacja gospodarcza będzie już bardziej stabilna.  Szacuje się, że liczba nowych inwestycji w wybranych firmach zostanie zredukowana nawet o 80%. Biorąc pod uwagę, że proces deweloperski średnio trwa ok. 24 miesiące, już w przyszłym roku możemy spodziewać się luki podażowej. Oznacza to, że nowych mieszkań będzie zdecydowanie mniej, co znów istotnie podbije ich ceny.

Inwestowanie w mieszkania na wynajem

Dobre warunki posiadają dziś osoby, które chcą wykorzystać powszechnie rosnące zapotrzebowanie na najem w segmencie popularnym i ekonomicznym. Tym inwestorom sprzyja nie tylko sytuacja na rynku nieruchomości, ale też okresowe promocje i otwartość deweloperów na negocjacje.

ALLCON, Osiedle Linea w Gdańsku
ALLCON, Osiedle Linea w Gdańsku 

W Trójmieście powstaje obecnie kilka wysokiej jakości projektów w segmencie popularnym. Jednym z nich jest Nowa Dąbrowa – eleganckie osiedle realizowane w leśnej i spokojnej części Gdyni. Deweloper ALLCON zadbał o to, by przyszli mieszkańcy mogli cieszyć się nie tylko codziennym kontaktem z naturą, ale też mieli do dyspozycji pełną infrastrukturę usługową, bez konieczności dojazdów do centrum. W projekcie tego funkcjonalnego kompleksu znalazły się m.in. rozległy plac z lokalami usługowymi i ogródkami oraz ulica handlowa. Nie zabraknie miejsc przeznaczonych na aktywność fizyczną, zakupy, rozrywkę, integrację i odpoczynek. Deweloper przygotowuje także lokale pod przedszkole i przychodnię.

ALLCON, Nowa Dąbrowa w Gdyni
ALLCON, Nowa Dąbrowa w Gdyni 

Z kolei w Gdańsku trwa budowa dużego, nowoczesnego osiedla Linea. To projekt uwzględniający mieszkania w zróżnicowanym metrażu, lokale usługowe oraz domy miejskie. Oferta jest dopasowana zarówno do potrzeb rodzin, jak i seniorów czy młodych singli. Świetne skomunikowanie z całą metropolią (w pobliżu znajduje się aleja Pawła Adamowicza, przystanki autobusowe, tramwajowe oraz dwie stacje PKM), dużo zielonej przestrzeni i ponadczasowa architektura sprawiają, że Linea będzie popularnym i przyjaznym miejscem do życia.

ALLCON, Nowa Dąbrowa w Gdyni
ALLCON, Nowa Dąbrowa w Gdyni 

Nieruchomości wciąż stanowią jedną z pewniejszych form inwestowania. W zależności od potrzeb i portfela inwestycyjnego, warto lokować kapitał w dobrej jakości, atrakcyjnie zlokalizowane apartamenty premium lub mieszkania z rynku popularnego. Oba rozwiązania mogą przynieść rozsądny zysk w obecnych czasach.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej