Nie ma drugiego tak ekologicznego środka transportu, jak rower i drugiego takiego, dzięki któremu można zadbać o zdrowie i samopoczucie. Jeśli nieobca nam troska o naturę, warto spędzić urlop na rowerze. Zielone trasy czekają w Zagłębiu Ruhry.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że konieczne jest podejmowanie działań zmierzających do ochrony środowiska. Zmiany klimatyczne postępują i bez odpowiedniej reakcji ze strony każdego z nas, mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w przyrodzie, a przyszłe pokolenia zostać pozbawione podziwiania flory i fauny, jaką znamy obecnie.

Aby zauważyć jakiekolwiek efekty, każdy z nas powinien podejmować świadome wybory. Warto pamiętać o nich także na urlopie. Ważne są małe kroki, które składają się na globalny sukces. 

Zielona transformacja

Przykładem tego, jak wiele można zmienić i jak duży krok zrobić w stronę zrównoważonego rozwoju jest Zagłębie Ruhry. Jeszcze do niedawna było największym ośrodkiem przemysłowym Niemiec, obecnie to teren, w którym nieczynne już gazometry, wielkie piece przerodziły się w obiekty kultury, porośnięte zielenią. W 2018 roku zamknięto tu ostatnią kopalnię węgla kamiennego. Proces transformacji trwał prawie trzy dekady. Choć rozpoczęto go głównie z powodów ekonomicznych, z czasem doszły do niego o wiele ważniejsze względy środowiskowe.

Przemysłowe tereny Zagłębia Ruhry zamieniły się w zieloną oazę regionu, Bottrop
Przemysłowe tereny Zagłębia Ruhry zamieniły się w zieloną oazę regionu, Bottrop  Fot. Waltzing Meurers

Dzisiaj Zagłębie Ruhry jest podawane jako przykład sprawnie przeprowadzonej transformacji regionu przemysłowego w region zorientowany na ochronę środowiska, z bogatą ofertą aktywnego wypoczynku. Powstał tu jeden z najbogatszych krajobrazów kulturowych Europy z 1000 pomników przemysłowych, 200 muzeami, 250 festiwalami, 120 teatrami. Między wieloma zabytkami i atrakcjami kwitnie przyroda, dając wszelkie narzędzia do spędzenia zrównoważonego urlopu.

Wypoczynek bez samochodu

Aby taki odbyć, warto świadomie wybrać środek transportu. Zamiast dotrzeć do Zagłębia Ruhry samochodem, można wybrać transport zbiorowy. Samochody osobowe są głównym źródłem zanieczyszczeń, odpowiadając za 60,7 proc. wszystkich emisji CO2 z transportu drogowego w Europie. Jeszcze więcej dla przyrody zrobimy, jeśli będziemy przemieszczać się po Zagłębiu Ruhry rowerem. To najbardziej ekologiczny środek transportu i jednocześnie pozwalający zadbać o zdrowie. Nie emituje CO2, a dzięki szlakom turystycznym zlokalizowanym pośród natury, pozwala prawdziwie wypocząć i złapać oddech od codzienności.

Pieszo lub na rowerze - jest wiele możliwości aktywnego wypoczynku w Zagłębiu Ruhry
Pieszo lub na rowerze - jest wiele możliwości aktywnego wypoczynku w Zagłębiu Ruhry  Fot. Ruhr Tourismus GmbH

Do Zagłębia Ruhry nie trzeba zabierać swoich dwóch kółek. W tym regionie nie brakuje wypożyczalni. Wiele z nich ulokowanych jest na stacjach kolejowych. Nie ma też obaw o przemieszczanie się rowerem na dłuższych trasach. Pociągi kursujące między miastami chętnie zabierają na swój pokład także rowerzystów. Same zaś wypożyczalnie, jak przystało na region, który stawia na ekologiczne środki transportu, są świetnie wyposażone. Do wyboru są rowery tradycyjne, elektryczne, górskie, a nawet gravele.

1,2 tys. km tras

Tras do przemierzania w tym regionie nie brakuje. Przez Zagłębie Ruhry wije się gęsta sieć dróg rowerowych o łącznej długości 1,2 tys. kilometrów. Warto wybierać te, które pozwolą na jak najbliższy kontakt z naturą. Tego najbardziej w szalonym, codziennym tempie nam brakuje. Przebywanie wśród przyrody nie tylko daje odpocząć myślom, ale i pozwala uświadomić sobie, jak wiele możemy stracić, jeśli o nią odpowiednio nie zadbamy.

Kilometry najlepiej przemierzać niespiesznie, by doświadczać tego, co nas otacza. Poza tym pośpiech na urlopie nie jest wskazany. Warto na trasach robić sobie przystanki i odpoczywać na rozłożonym kocu albo zbaczać ze szlaków, by poznawać zabytki kultury. Jednym z ciekawszych szlaków, na którym zapomnimy o problemach codzienności i zbliżymy się do natury, jest trasa Ruhrtal Radweg, wiodąca doliną Ruhry. Rozciąga się na długości 240 kilometrów. Allgemeiner Deutscher Fahrrad-Club (ADFC), związek kolarski i klub rowerzystów, przyznał mu 4-gwiazdkowy certyfikat jakości. Trasa wiedzie przez lasy, łąki, pola, wzdłuż rzeki Ruhry, omijając ruch uliczny. Nie brakuje tu ławeczek, na których można odpocząć od pedałowania, napić się wody i zebrać siły na kolejne etapy. Po drodze mija się urokliwe miasteczka i zielone zakątki regionu.

Na szlaku rowerowym doliną rzeki Ruhr, Ruhrtal Radweg
Na szlaku rowerowym doliną rzeki Ruhr, Ruhrtal Radweg  Fot. Dennis Strarmann/Ruhrtal Radweg

Całą rodziną warto przemierzyć liczący 25 kilometrów szlak Seseke-Weg. Teren jest w większości płaski, a jedyne podjazdy, na jakie można się natknąć, to te na pochylniach mostowych lub wałach przeciwpowodziowych. Szlak krzyżuje się z wieloma innymi ścieżkami, co pozwala zmienić plany i odkryć znajdujące się na innych trasach zabytki. Trasa daje prawdziwie odpocząć, cieszyć się bliskością przyrody. Warto zatrzymać rower na dłuższą chwilę, wyciągnąć z plecaka piłkę lub paletki do badmintona i korzystać z aktywności na świeżym powietrzu. To najlepiej zbliża i doskonale spaja więzi. Uczy, że czas razem to najważniejsze, co mamy.

Swobodne planowanie

Wszystkie trasy w Zagłębiu Ruhry są dobrze oznakowane i czytelne. Nie ma konieczności zabierać ze sobą map czy posiłkować się wydrukami tras – zresztą to nieekologiczne. I tak dość dużo papieru zużywamy na co dzień. Z ostatniego raportu opracowanego przez Environmental Paper Network wynika, że każdy Europejczyk zużywa średnio 147 kg papieru rocznie. Wygodniej i ekologicznie skorzystać z aplikacji. Mapy szlaków można znaleźć na stronie radrevier.ruhr. Aby łatwiej dotrzeć do celu, warto także uruchomić nawigację na stronie radtourenplaner.ruhr. Zawiera wszystkie szlaki, jakie są obecnie na terenie Zagłębia Ruhry. Dzięki zakładce „wycieczki" można skorzystać z gotowych propozycji tras, a dzięki zakładce „miejsca" uzyskuje się informacje o najważniejszych zabytkach zlokalizowanych w pobliżu szlaków. Zawsze warto jednak dopasowywać trasy do posiadanej kondycji i planować je tak, by wystarczyło czasu na kontakt z przyrodą.

W Zagłębiu Ruhry jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia - instalacja Tiger i Turtle Ulricha Gentha i Heike Mutter w Duisburgu.
W Zagłębiu Ruhry jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia - instalacja Tiger i Turtle Ulricha Gentha i Heike Mutter w Duisburgu.  Fot. Francesco Carovillano/DZT

Świadome podróżowanie powinno być elementem zrównoważonego życia. Tylko dzięki wspólnej trosce o przyrodę, codziennym, zielonym decyzjom każdego z nas, uda się zatrzymać negatywne zmiany zachodzące w środowisku. 

Więcej informacji o Zagłębiu Ruhry

embed

Materiał powstał w ramach kampanii Feel Good

embed

www.germany.travel/en/home

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej