Są ekologiczne, bo nie emitują CO2, a w miejskich przestrzeniach pozwalają poruszać się szybciej niż samochody. Rowery zyskują na popularności jako korzystniejszy dla organizmu i środowiska transport. Przesiadają się na nie także kurierzy DPD Polska. Firma robi w ten sposób kolejny krok w kierunku neutralnych dostaw.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Troska o środowisko staje się priorytetem. Negatywne zmiany klimatyczne w ostatnich latach postępują, czego jesteśmy świadkami. Występujące tygodniami upały doprowadzające do suszy albo burze, którym towarzyszą nagłe opady i huraganowe wiatry, powodują nieodwracalne zmiany w przyrodzie. To sygnał, że potrzebne są szybkie i zdecydowane kroki, by uchronić naturę dla przyszłych pokoleń.

Codzienne wybory

Mamy większy wybór i coraz więcej możliwości, by żyć ekologicznie. Małe, codzienne kroki każdego z nas składają się na globalny sukces. Możemy zrezygnować z jednorazowych reklamówek czy butelek, wybierając alternatywy, które można użyć wielokrotnie. Możemy wybierać zrównoważony transport, rezygnując z dojazdów do pracy czy szkoły samochodem i przesiadając się na rower albo hulajnogę. Robiąc zakupy w sklepach internetowych, możemy wybierać tych sprzedawców, którzy dbają o naturę i myślą o niej, pakując zamówione towary w opakowania wielokrotnego użytku lub nadające się do recyklingu. Mamy też możliwość korzystania z ekologicznych dostaw.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Ekologiczna flota

Takie oferuje DPD Polska. Firma od lat podejmuje działania, by stać się jak najbardziej neutralna dla środowiska, zmniejszając emisję CO2. Ten cel osiąga m.in. poprzez optymalizowanie połączeń drogowych. DPD Polska od dwóch lat wdraża nowy model logistyczny polegający na decentralizacji procesów poprzez rozwój sieci oddziałów miejskich, tj. małych centrów logistycznych, dzięki czemu skracają się trasy przejazdów i zmniejszają szkodliwe emisje. We wszystkich obiektach firma stosuje rozwiązania oszczędzające energię i wodę, prowadzi selektywną zbiórkę odpadów, a w nowych placówkach instaluje systemy fotowoltaiczne i oświetlenie LED. DPD Polska regularnie dokonuje także certyfikowanych zakupów tzw. „zielonej energii", co również przyczynia się do obniżenia śladu węglowego. Istotnym elementem jest powiększanie zrównoważonej floty. Zamówione przez klientów paczki, DPD Polska dostarcza elektrycznymi samochodami, a w miastach, coraz częściej, także rowerami tradycyjnymi i cargo. 

Z paczką na rowerze

Flota rowerowa DPD Polska rozwijana jest od 2020 roku. Pierwsi kurierzy na rowerach pojawili się pilotażowo we Wrocławiu. Było ich wówczas pięciu. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Przemieszczanie się po miastach rowerem jest o wiele szybsze i wygodniejsze niż samochodem. Z pilotażowego projektu zrobił się w DPD Polska dział rowerów cargo. Aktualnie doręczenia rowerowe realizowane są w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Białymstoku, Gdyni, Toruniu, Olsztynie, Częstochowie, Koszalinie i Sopocie. Do końca roku dołączą do nich jeszcze trzy kolejne miasta, a flota rowerów cargo powinna zamknąć się liczbą 60 z planami na dalszy rozwój.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Korzyści dla środowiska i portfela

Dzięki zastosowaniu rowerów firma robi kolejny krok w kierunku neutralnych dostaw. Rowery to jeden z najbardziej ekologicznych środków transportu: nie emitują CO2, nie wymagają zasilania paliwem. Dzięki temu pozwalają też na realne oszczędności. Przy założeniu, że rowery cargo użytkowane są jako narzędzie pracy, zastępujące małe auto kurierskie obsługujące DPD Pickup Oddziały Miejskie, szacunkowa dzienna oszczędność kształtuje się na poziomie ok. 35 zł za paliwo i 1400-2000g CO2.

Kurierzy DPD przemieszczają się po miastach elektrycznymi rowerami cargo, dzięki czemu są w stanie szybko dotrzeć do miejsca docelowego. Mogą przy tym korzystać ze ścieżek rowerowych. Dzięki odpowiedniej konstrukcji rowerów są w stanie przewozić ponad sto paczek dziennie. Dla klientów to gwarancja ekologicznej dostawy i możliwość zrobienia kolejnego kroku w stronę bardziej zrównoważonego świata.

Rozwijanie dostaw rowerami to też szansa na ciekawą pracę dla potencjalnych kandydatów. Nie tylko mogą spróbować swoich sił w pracy ekokurierów, ale i stworzyć własny zespół pracujący w ten sposób.

 

Kurierem rowerowym może zostać każdy, kto zna podstawy ruchu drogowego, lubi ruch i ceni sobie pracę na świeżym powietrzu. Przede wszystkim jednak flotę rowerową traktujemy jako szansę podjęcia stałej pracy w młodym zespole dla osób, które w ramach współpracy z DPD Polska chciałyby rozwijać się jako przedsiębiorcy - samodzielni lub zatrudniający zespół kurierów rowerowych. – komentuje Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.

Alternatywne pojazdy, jakimi są rowery tradycyjne i cargo, zmniejszają wpływ działalności kurierskiej na środowisko naturalne i obniżają poziom szkodliwych emisji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej