Niemal natychmiast po rozpoczęciu niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej, zaczęło formować się Polskie Państwo Podziemne.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O tym, jak wpłynęło na przebieg wojny, opowiada czteroodcinkowy serial „Podziemna armia", którego premiera odbędzie się 1 sierpnia o godz. 22:00 na antenie Polsat Viasat History.

''Podziemna armia'', mat. prasowe Polsat Viasat History
''Podziemna armia'', mat. prasowe Polsat Viasat History 

Dokładnie 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. O godzinie 4:45 niemiecki okręt „Schleswig-Holstein" dokonał ostrzału Westerplatte. Polacy dzielnie odpierali atak, który szybko rozprzestrzeniał się na cały kraj. Nikt jednak nie spodziewał się, że nastąpi atak z drugiej strony i do Polski wkroczy, na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow zawartego między Hitlerem a Stalinem, także ZSRR. Polskie wojska były osaczone z dwóch stron. Dokładnie 28 września 1939 roku Warszawa poddała się Niemcom, a 6 października – skapitulowała ostatnia duża jednostka Wojska Polskiego. Nasz kraj po niemal 20 lat wolności znów przeszedł w ręce okupantów.

''Podziemna armia'', mat. prasowe Polsat Viasat History
''Podziemna armia'', mat. prasowe Polsat Viasat History 

Początek podziemnej armii

Nie był to jednak koniec walk. „Wprowadzili krwawy terror od pierwszych dni okupacji. W związku z tym narodził się ruch podziemny" – mówi Romuald Malinowski, żołnierz armii podziemnej, w 1. odcinku serialu „Podziemna armia". Serial opowiada o tym, jak formowało się Polskie Państwo Podziemne i jaką rolę odegrało podczas II wojny światowej.

 

Fakt zasługujący na uhonorowanie

Organizacja Podziemnego Państwa ruszyła jeszcze w 1939 roku i w miarę upływu lat przybierała na sile. – Samo powstanie polskiego ruchu oporu jest znaczące, ponieważ nastąpiło w czasie, gdy kraj był już okupowany przez Niemców i Sowietów. W tamtych czasach opór mógł być przez wielu uważany za szaleństwo. Fakt, że tak wielu, mimo wszystko, zdecydowało się chwycić za broń przeciwko niemieckim okupantom i ryzykować życiem w obliczu niepewnego wyniku, jest zatem szczególnym osiągnięciem, które moim zdaniem zasługuje na uhonorowanie – mówi Jochen Böhler, niemiecki historyk, specjalizujący się w historii III Rzeszy, II wojny światowej, niemieckiej okupacji Polski i zbrodniach narodowego socjalizmu oraz jeden z ekspertów występujących w serialu „Podziemna armia".

''Podziemna armia'', mat. prasowe Polsat Viasat History
''Podziemna armia'', mat. prasowe Polsat Viasat History 

390 tysięcy osób walczyło z wrogiem

Tajne obozy szkoleniowe, akcje sabotażowe, walka partyzancka, uderzanie z zaskoczenia, zasadzki na konwoje z zaopatrzeniem wojskowym, szybkie, nieregularne ataki na wroga – tak działała armia, która 14 lutego 1942 roku oficjalnie zaczęła funkcjonować pod nazwą „Armia Krajowa". Była jedną z najliczniejszych podziemnych formacji bojowych w okupowanej Europie. Według niektórych źródeł, w momencie maksymalnej zdolności bojowej, latem 1944 roku, siły AK liczyły około 390 tysięcy osób. Największą operacją militarną Armii Krajowej była akcja „Burza" i, w jej ramach, Powstanie Warszawskie, ale po drodze były setki tysięcy innych, które pokazywały wrogowi, że społeczeństwo polskie jest silniejsze niż sądzono i trzeba brać pod uwagę jego możliwości.  

''Podziemna armia'', mat. prasowe Polsat Viasat History
''Podziemna armia'', mat. prasowe Polsat Viasat History 

Symbol patriotyzmu

Niesamowity hart ducha, umiejętność organizacji i wspólnego działania sprawiły, że podziemna armia zmieniła bieg działań zbrojnych. I to ona stała się symbolem wielkiego patriotyzmu, pragnienia wolności i bohaterstwa. – Polska Armia Krajowa z pewnością wpłynęła na bieg II wojny światowej. Dotyczy to przede wszystkim samego jej istnienia w okupowanej Polsce. Żaden członek armii niemieckiego okupanta nie mógł czuć się pewnie w czasie pobytu w Polsce – uważa historyk Jochen Böhler.

Dokumenty historyczne, opinie ekspertów

Prześledzić, jak wyglądało formowanie się i działanie Polskiego Państwa Podziemnego pozwala czteroodcinkowy serial „Podziemna armia". To podróż do jednego z najboleśniejszych momentów w historii naszego kraju, ale jednocześnie pokazującego, jak wielka może być mobilizacja społeczeństwa i jak może zmienić się bieg konfliktu.

''Podziemna armia'', mat. prasowe Polsat Viasat History
''Podziemna armia'', mat. prasowe Polsat Viasat History 

O działaniach podziemnej armii opowiadają w serialu m.in. Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, profesor Rafał Wnuk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk,  pułkownik Piotr Gąstał, były dowódca Jednostki Wojskowej GROM, oraz historycy, biografowie i komentatorzy polityczni, m.in. Alexandra Richie, Jochen Böhler i Roger Moorhouse. Wzbogacony imponującymi rekonstrukcjami, zrealizowany w Polsce dokument ukazuje rolę Państwa Podziemnego w zbieraniu informacji wywiadowczych, komunikacji z aliantami i rozbijaniu niemieckiej machiny wojennej.

Premiera dokumentu odbędzie się 1 sierpnia o godz. 22:00 na kanale Polsat Viasat History. Data jest nieprzypadkowa. 1. odcinek zostanie wyemitowany w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Emisja kolejnych odcinków zaplanowana jest w poniedziałki o tej samej porze. Oglądaj na Polsat Box, pozycja 69.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej