Średnio na jednego Polaka przypada ponad 340 kg śmieci. Ta liczba z roku na rok rośnie. Nie wszystkie śmieci lądują na wysypiskach. Wiele z nich zalega w lasach czy wodach, stwarzając zagrożenie dla natury.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Aby zwrócić uwagę na ten problem, Electrolux rusza z akcją #posprzątanezElectrolux, w której zachęca do porządkowania swojej najbliższej okolicy i pokazuje jak niewiele wysiłku to nas kosztuje a jak wiele możemy wszyscy zyskać, zwłaszcza, że sprzątając i oznaczając posprzątane miejsce można wygrać najnowszy odkurzacz POWER HYGIENIC 800.

Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2020 roku wytworzono w Polsce ponad 13 mln ton odpadów komunalnych. Średnio na jednego mieszkańca przypadło 342 kg śmieci. Niestety, ta liczba z każdym rokiem rośnie.

Groźne śmieci

Produkujemy coraz więcej śmieci. Rok do roku liczba odpadów przypadających na jedną osobę wzrosła o 10 kg, jeśli natomiast porównać rok 2020 z 2018 okazuje się, że wytworzyliśmy aż o 17 kg więcej odpadów. Tymczasem śmieci są, według Eurostatu, czwartym co do wielkości źródłem emisji CO2. Zmniejszanie ich ilości jest wyzwaniem całego świata.

Zalegające na wysypiskach śmieci rozkładają się latami. Wiele odpadów z wysypisk, poprzez wiejący wiatr czy burze, trafia do mórz i oceanów. Niestety, śmieci lądują tam także wrzucane bezpośrednio przez turystów. Z danych WWF wynika, że każdego roku do mórz i oceanów trafia 11 mln ton plastiku. Organizacja alarmuje, że przez plastikowe śmieci ginie rocznie ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków.

Zwierzęta mylą odpady plastikowe z pokarmem: żółwie zjadają torebki foliowe, myśląc że mają do czynienia z meduzami, ptaki mylą cząstki plastiku z rybami, albatrosy zjadają plastikowe nakrętki. Zwierzęta zaplątują się też w torebki foliowe lub umierają z uduszenia. Zdarza się, że z plastiku budowane są gniazda ptaków. Mało tego. Śmieci, trafiając do organizmów ryb i owoców morza, mogą stawać się także dodatkowym składnikiem naszego pożywienia.

Codzienne kroki

Aby zmniejszać ilość odpadów i wyeliminować ich obecność w lasach czy w wodach, ważne są działania każdego z nas. Te musimy podejmować na zakupach i w domach. Istotne jest świadome wybieranie produktów, zwracając uwagę na to, czy ich opakowania nadają się do recyklingu. Ten jest jednym z najlepszych sposobów na zmniejszanie ilości odpadów. Jednak w naszym kraju recykling wciąż jest na niskim poziomie. W 2020 roku do recyklingu oddano zaledwie niecałe 27 proc. zebranych odpadów.

Wybór odpowiednich, nadających się do ponownego przetworzenia produktów, to jedno. Istotna jest także odpowiednia segregacja śmieci. Szkło i aluminium podlegają w 100 proc. recyklingowi i można je przetwarzać nieskończoną ilość razy. Wprowadzając tylko jedną szklaną butelkę do wtórnego obiegu, ograniczamy zużycie energii równe 4 godzinom pracy 100-watowej żarówki. Tymczasem statystyczny mieszkaniec Polski wyrzuca do pojemników na odpady zmieszane aż 56 szklanych opakowań rocznie.

Ważne jest także ograniczenie produkcji śmieci: korzystanie z wielorazowej butelki z filtrem, zamiast kupowania wody w plastikowych butelkach, zabieranie na zakupy wielorazowych toreb i korzystanie z wielorazowych siateczek na owoce i warzywa.

Wyzwanie Electrolux

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

W zakresie eliminacji śmieci możemy zrobić więcej. Przypomina o tym marka Electrolux, która ruszyła z akcją #posprzątanezElectrolux. Troska o planetę od samego początku wpisana jest w DNA marki. Electrolux zmniejsza emisję CO2 w fabrykach, tworzy innowacyjne technologie pozwalające oszczędzać wodę i energię, stawia na zrównoważony rozwój. Zdaje sobie jednak sprawę, że tylko połączone działania nas wszystkich, mogą wpłynąć na globalny sukces, dlatego w tym roku współpracuje również ze Stowarzyszeniem Czysta Polska, która od lat angażuje się w sprzątanie Tatr czy nadbałtyckich plaż. Tym samym marka zachęca do brania udziału w akacjach sprzątania świata, ale też niepozostawania obojętnym na śmieci, które widzimy w naszym otoczeniu. Warto zgłaszać dzikie wysypiska, sprzątać po sobie w miejscach publicznych: parkach, plażach, lasach, na kempingach. A idąc na spacer do lasu czy w góry, zabrać ze sobą worek na śmieci.

Aby zachęcić do takich codziennych czynności, marka Electrolux zorganizowała konkurs, w którym do wygrania jest 10 wielozadaniowych odkurzaczy 4w1 POWER HYGIENIC 800. Aby wziąć w nim udział, należy opublikować post, z efektem przed sprzątaniem i tuż po jego wykonaniu, dodać hasztag #posprzątanezElectrolux, lokalizację miejsca oraz oznaczyć @electrolux_pl. Przy okazji warto zaobserwować profil Electrolux.  

Konkurs ruszył w lipcu i trwa do 11 września. W tym czasie można opublikować dowolną liczbę zgłoszeń. To świetna okazja, by wygrać nowoczesny odkurzacz, ale też pomyśleć o przyrodzie. W zdrowym środowisku żyje się lepiej, warto więc o nie dbać. Niech w kolejnym roku będzie nie tylko mniej śmieci, ale i te wytworzone trafią tam, gdzie powinny – do koszy na śmieci, a nie do rzek, oceanów, lasów czy parków.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej